MP3, MP3, MP3, MP3. Bilgisayar ile azıcık ilgilenen bir kişinin aşina olduğu bir kavram. Üzerinde milyonlarca $ dönen bu sektör, son zamanlarda hep haberlerle karşımıza çıktı. Fakat bizim işimiz poltika yapmak değil ;-) Kıyıda köşede duran veya arkadaşlarımızdan aldığımız Müzik CD'lerini nasıl MP3 yapacağımızı anlatıyoruz bu defa.

MusicMatch Jukebox programı sunduğu özellikler ve kullanım kolaylığından dolayı, bu işlemleri bu programı referans alarak anlatacağız. ShareWare olan bu programı indirmek için, www.musicmatch.com adresine gidin.

Dosyayı çektikten sonra programı kurun. Ben custom seçenekte kurulum yapmayı tercih ettim. Eğer varsayılan ayarlarda kurulum yaparsanız, bilgisayarınızdaki tüm müzik formatları için player konumuna geliyor. MusicMatch, kullanışlığı bakımından, player özelliği pek taşımıyor. Ben bu programı sırf MP3 encode etmek için kullanıyorum. Tabii zevkinize göre takılın..

Programı çalıştırdığınızda, aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır.
Menülere bakıp biraz karıştırın ortalığı.

Ayarlamalar

MusicMatch bir shareware olmasına rağmen, 320 kb/sn bit rate ile MP3 sıkıştırmanıza olanak sağlıyor. Bit rate yani veri oranı ne kadar büyürse, ses kalitesi o kadar iyi oluyor. Tabii, haliyle dosya boyutu da büyüyor. Normal şartlarda, MP3 sıkıştırmada kullanılan bit rate oranı 128 kb/sn'dir. Fakat, favor müzikleriniz için 192 kb/sn bit rate oranını önereceğim. Boyutu artıyor ama ben kaliteden yanayım diyorsanız, böyle yapacaksınız. Hatta 320 kb/sn bit rate'i seçeceksiniz. Fakat bit rate'i arttırdğınızda veri miktarı artıyor. Örnek vermek gerekirse, 5 dakika 10 saniye süren bir şarkı, MP3 formatında, değişik kalitelerde :

128kbps: 4.74 MB
192kbps: 7.10 MB
320kbps: 11.8 MB


boyutlarında oluyor. Gördüğünüz gibi, bit rate arttıkça dosya boyutu git gide artıyor.


Şarkıları kayıt etmeye başlamadan önce, basit ayarların nereden yapıldığını anlatalım. Programın sol üst köşesindeki Options-Settings yolunu izleyin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir :

Yukarıdaki ayarlar, benim şahsi kullandığım ayarlar. Sizlere önerebilirim. Herkesin aklına, Custom Quality ayar bölümünde neden iki seçenek olduğu sorusu aklına gelecektir. Açıklıyalım.

Çok derinlere inmeden, CBR, "Constant Bit Rate"'in kısaltılmış hali. VBR ise "Variable Bit Rate" 'in kısaltılmış hali. Bunlar, Encoding metodları. VBR metodunda, şarkını farklı bölgelerinde farklı bit rate oranları uygulanıyor. Yani şarkının sessiz olan bölümünde bit rate oranı düşürülerek, gereksiz yere şarkı boyutunun büyütülmesi önlenmiş oluyor. En düşük veri miktarı ile en iyi ses kalitesi hedef edinilmiş. CBR ise, sabit tutuyor bütün her yerde bit rate'i. Bu sektörün standardı. Unutmadan, VBR metodyula encode edilen MP3'leri her MP3 çalıcı okuyamıyor. Değişik bir algoritma işte.. Zevkinize göre takılın. Herşey serbest burada ;-)

Ayarları hallettikten sonra, sıra müzikleri kaydetmeye geldi. Müzik CD'sini CD-Sürücüye yerleştirin. MP3 yapılacak şarkıları seçtikten sonra, Record düğmesine tıklayın. İşlem tamam. Seçtiğiniz kaliteye göre, bir şarkı için süren encoding işlemi yaklaşık 5-10 dakika arasında değişecektir.