Bilgisayarlı Eğitime geçelim deyip duruyoruz. Bunu gerçekleştiren okul sayısı gerçekten çok az. Konumuz, bilgisayarlı eğitime geçiş üzerine geyik yapmak değil elbette. Öğrenciler için Vitamin Eğitim CD'lerinden bahsetmeye çalışıyoruz. Öğrenciler için hayat daha da mı kolaylaşıyor ne?Aslında kısmen kolaylaşıyor demek mümkün. Geçtiğimiz senelerde Sebit'in çıkardığı 40 CD'lik Akademedia adlı eğitim programı, bu konuda Türkiyede çok büyük bir devrim yapmış, öğrencilerin artık bilgisayarlarına, oyundan başka eğitim amaçlı programlar girmiş oldu. Lise 1 – 2 – 3 derslerinden oluşan Akademedia, ülkemizde oldukça ilgi gördü. Dergiler ile dağıtılan Akademedia Demo CD'leri denediler öğrenciler. Hoşlarına gitti. Bilgisayarı olan bir çok öğrenci arkadaşlarımız, bu CD'lerden satın alarak, sıkılmadan, öğretmensiz eğitime biraz giriş yapmış oldu. Akademedia bu konuda bir öncü. Daha önceden eğitim programları elbette vardı ama kesinlikle başarısız ürünlerdi bunlar.

Bu sene, yine Sebit, Vitamin adlı Lise 1 – 2 – 3 ders müfredatına uygun, son derece özenle hazırlanmış ders destek CD'leri piyasaya sundu. Akademedia'dan farklı olarak, Vitamin CD'leri konu konu satılabiliyor. Yani bilgisayarınızda sadece Biyoloji dersinin X konusunu çalışmak istiyorsunuz. Gidip, komple biyoloji setini almak yerine, X konusunun dahil edildiği CD'yi alıyorsunuz. 7.500.000 TL gibi uygun bir fiyatıyla, her öğrenci cep harçlığından biriktirdiği parayla gidip alabilecek nitelikte.

Her neyse, esas merak edilen konuya gelelim. Vitamin eğitim CD'leri faydalı mı? Benim de bir Lise 3 öğrencisi olduğumu düşünürseniz, sanırım en sağlam yorumu ben yapabileceğim.Tarih, Coğrafya, Felsefe, Dil Bilgisi dersler de yararının üst seviyelerde olacağı kuşku götürmez gerçek. Öğrenci psikolojisidir, uzun metinleri okumak hep zorumuza gider. Birisinin karşıda anlatması çok daha yararlıdır ve hoşumuza gider Böylece bilgiler daha kalıcı olur. Okullarda hocalar bir kere anlatır geçer. Kafanıza yazıldı mı yazılır. Yazılmadı mı unutun o konuyu. Ama bu sayede, anlamadığınız takdirde tekrar dinleyebilmeniz mümkün.Esas faideli nokta ise şimdi anlatacağım. Okulda işlenen Biyoloji, Fizik ve Kimya konuları genelde sadece şekillerle anlatılır ve duyarak konuyu kavramaya çalışırız. Akademedia ile başlayan Vitamin eğitim CD'leri ile devam eden, konuların videolar ve deneyler ile güçlendirilmiş olması, bazı saçma gelen konuların mantıksal olarak kavranmasına çok yardımcı oluyor. Sonuçta, Kimya, Fizik ve Biyolojide konuları görerek öğrenmek, hızınızı hem arttırıyor hem de konuları unutma riskiniz çok azalıyor. Çünkü, olayı görünce, ezber yapmaya gerek kalmıyor.Diğer işaret etmek istediğim bir nokta, Matematik dersinde, bu tür eğitimi CD'lerinin bir faydası olmadığı. Geometri'den bahsetmiyorum. Matematik genelde biraz mantık kuralları dışına çıkıldığında, birisi anlatmadan anlamak oldukça zor.Vitamin'de, konu anlatımları gayet anlaşılır. Sürekli sesli anlatım var. Konuların sonunda, anlatılan konuların özeti sunuluyor. Ve işlediğiniz konularla ilgili sınavlara girebiliyor, bu sınav sonuçlarını diğer vitamin kullanan öğrenciler ile karşılaştırabiliyorsunuz. Oldukça hoş. Özellikle, bir konunun belirli bölümlerinde bulunan etkileşimli alıştırmalar, konunun kafaya iyice yazılmasında oldukça etkili. Konularla ilgili örnek sorularında yerleştirilmesi ihmal edilmemiş.
Fakat kusur olmazsa olmaz. Konu anlatımlarında bazen yanlışlıklar var. Mesela, bir cümlede "ayrı" kelimesi geçiyor. Seslendiren kişi bunu aynı olarak söylüyor. Aha işte kafa allak bullak oldu. Mesela, Biyolojiden bir konuya çalışırken, konuda anlatılan kavramların tam tersi etkileşimli alıştırmada verilmiş. Bu tür hatalar var. ÖSS sorularının bir tanesinde bir hata yakaladım. Cevabı C olması gereken sorunun cevabı D olarak verilmiş. Halbuki bir çok kitapta olan bir soru. Bu tür anlatım ve yapısında gelen hatalar var yani.

Vitamin CD'lerinin kurulumunda oldukça şikayet eden kullanıcı var. Bunların arasında ben de varım. Eğer CD-Sürücünüz biraz dandini ise, C'yi okumakta bazen zorlanıyor ve bu CD orijinal deyip tutturuyor. Bazen kurulumu yapmayarak bir hata veriyor. Bu hata kodunu ve verilen mesajları Vitamin destek hattına bildirdiğinizde size çok yardımcı oluyorlar. Ama benim problemime uzun zamandır bir çözüm bulamadılar. Aldığım Fizik Optik CD'si çalışmıyor. Hata kodu vermesi gerekirken o da yok. Vitamin destek hattı, ısrarla hata kodu vermesinden bahsettiler ama her şeyi doğru yaptığımı onlara ısrarla iletmeme rağmen bir çözüm sunamadılar. Geçici şifrelerden tutun, bir sürü yol denedik ama nafile. Yani arada sırada böyle çok absürd hatalar çıkıyor ve çözümü şimdilik yok.
Vitamin CD'si aldığınız zaman ve bunu sisteminize kurduğunuz zaman, Internet üzerinden kayıt ol şeklinde bir seçenek geliyor karşınıza. Eğer kayıt olursanız, Internet üzerinden yapılacak ÖSS deneme sınavlarına girebilecek, Vitamin programının güncellemelerine ulaşabilecek, diğer duyurulara ulaşabileceksiniz. Kayıt olmazsanız, avucunuzu yalarsınız.

Sonuç olarak, çok başarılı bir çalışmanın eseri olarak, tüm öğrenci arkadaşlarıma tavsiye ederim. Özellikle ikinci dönem daha sık çalışmak gerekeceğinden, çalışma ortamını daha zevkli hale getirerek konuları daha kolay kavramamanız için hiç bir sebep yok.