Geçtiğimiz haftalarda sizlere flash bellekler hakkında bilgi verip, SanDisk'in piyasamızda bulunan ürünleriyle inceleme yapmıştık. Flash belleklerin türleri, nasıl çalıştıkları, ne işe yaradıkları, tipleri hakkında o yazımızda yeteri kadar bilgi sahibi olmuş, bir sonraki yazımızda ise flash bellek okuyucularını inceleyeceğimizi sizlere iletmiştik.


Flash bellek okuyucuları, flash bellek kullanan ürünlerin hayatımıza girmesiyle birlikte bilgisayar kullanıcılarının önem verdiği bir bileşen olmaya başladı. Örneğin, dijital fotoğrafçılık ile uğraşan kişiler genelde birden fazla flash bellek ile çalışırlar. Bir belleği doldurduktan sonra, kameraya hemen başka boş bir flash belleği takarlar ve dolan flash bellekteki resimleri okuyucularla sisteme aktarırlar. Üstelik, pil konusu çok önemlidir. Uzun sürebilecek veri aktarımlarında boşu boşuna pil harcamaların önüne, flash bellek okuyucularla geçilebiliyor. Yani, bu ürünler ciddi bir pil tasarufu sağlıyor.


Söz verdiğimiz bu yazıda, yine SanDisk'in flash bellek okuyucularını inceleyeceğiz. İnceleyeceğimiz ürünler şöyle:
 • ImageMate 6 in 1 (CF + SD/MMC / MS / SM okuyucusu)
 • ImageMate MS / MS PRO
 • Firewire ImageMate (CompactFlash kartlar için)

Hemen ürünlerin incelemelerine geçelim.


SanDisk ImageMate 6in1 (CF + SD/MMC / MS / SM okuyucusu)İnceleyeceğimiz ürünler arasında en fonksiyonlusu. 6 farklı flash bellek tipini okuyabiliyor / yazabiliyor.. Okunabilen ve yazılabilen flash bellek tipleri şöyle:
 • CompactFlash Type I ve Type II
 • Secure Digital
 • MultiMedia Card
 • Memory Stick ve Memory Stick Pro
 • Smart Media

Ürün, USB 2.0 bağlantı arabirimine sahip. USB 1.1 standardındaki USB portlarıyla da çalışıyor. USB aygıtların ileriye ve geriye doğru uyumlulukları vardır. Değişen şey, performans değerleri oluyor. Bu konuda bazen bizlere sorular yöneltiyorsunuz, bunun cevabını da buradan verelim.Ürün aslında iki parça. Birinci parça okuyucu, iki parça ise opsiyonel olarak kullanılabilir: Ayaklık. Okuyucu çizilmesin ve kart çıkartıp takmak kolay olsun diye verilmiş bir aparat. Şık duruyor, kullanımı rahat.SanDisk ImageMate 6in ile Smart Media hariç tüm flash belleklerini takıp denedim. SanDisk'in Ultra serisi CompactFlash kartlar haricindeki diğer flash bellekler için olması gerektiği gibi performans değerleri elde ettim. Performans üzerine değineceğimiz bölümde bu konunun detaylarını bulabilirsiniz.


Ürünün USB 2.0 olması, özellikle dosya okuma performansında önemli bir avantaj sağlıyor. Özellikle Secure Digital gibi kapasite arttıkça okuma performansı artan flash belleklerde, saniyede 5-6 MB üzerinde okuma hızına ulaşmak için USB 2.0 şart. Zira, bu tarz ürünlerde esas önemli olan okuma performansı.


Ürünün üzerindeki her bellek slotunun yanında renkli ledler var. Sarı ışık belleğin olmadığını, yeşil ışık o sloat belleğin yerleştirildiğini, yanıp yanıp sönen yeşil ışık ise veri transferinin olduğunu gösteriyor.


Ürünün kurulumu XP sürücü gerekmeden tamamlanıyor. Ürünün yanında gelen sürücü CD'si ile ME ve 98 için kurulumu rhatça tamamlayabiliyorsunuz. Aygıt sisteme tanıtıldıktan sonra, yeni 4 tane taşınabilir depolama aygıtının sisteme eklendiğini göreceksiniz.Ürünün kutu içeriği ise şöyle:
 • 6 in 1 kart okuyucu / yazıcı
 • Ayaklık ( Nam-ı diğer Docking Station)
 • Kurulum CD'si (hızlı başlangıç PDF'i, Win98SE/2000 ve Mac OS 9.1.x+ sürücüleri)
 • Ayaklık kullanılmadığı zaman bağlantıyı gerçekleştirecek kısa kablo
 • Hızlı Başlangıç Kitapçığı

Ürünün özellikleri böyle. Fiyatı 45$ + KDV. Performansa ve ürün hakkında yorumlara daha sonra değineceğiz.