Avertmedia, TV kartı denince akla ilk gelen markalardan. Biz de çeşitli çözümlerini inceledik bugüne kadar. Bu yazımızda da PCI çözümüne bakacağız.


Avermedia AverTV Studio 203 – Genel Özellikler
  • PCI yapı
  • TV İzleme özelliği
  • MPEG2 ve MPEG 4 destekli video yakalama
  • MP3 kayıt destekli radyo
  • Otomatik kanal tarama
  • Time Shift Özelliği
  • 16 kanal ön izleme
  • İstenilen zamanda kayıt özelliği
  • Canlı yayını dudurdma ve geri alma özelliği
  • Video ve ses girişi

Ürüne yakından bakalım.Kart bu. PCI veri yolunu kullanan kartta Philips Tuner'ı bulunuyor.Kartta Conexant Fusion 878A yongası kullanılmış. Eskiden BT, yani Brooktree olarak BT848 ve 878 yongalarını çeşitli kartlarda görürdük. Ancak Conexant BT'yi satın aldı ve artık işi onlar devam ettiriyorlar. 878A, BT878'in yeni versiyonu. Pin uyumu olduğundan sorunsuz bir geçiş oldu.Kartın giriş ve çıkışlarını görüyoruz. Soldan sağa sayarsak: Radyo anten girişi, TV anten girişi, koaksiyel video girişi, s-video girişi, ses çıkışı, ses girişi ve kumanda girişi. Ses çıkışını verilen kablo ile ses kartına bağlayacaksınız.


Ürün sadece bir TV kartı değil. Girişlerden bağlayacağınız kamera gibi cihazlardan alacağınız görüntüleri bilgisayarınıza aktarmak için de bu kartı kullanabilirsiniz.


Ürünün özelliklerine yakından bakalım.Büyütmek için tıklayın.


Kartın kumanda paneli bu. Tüm ayar ve özelliklere buradan ulaşmak mümkün. Ayarların çoğunu bir kez yapmak yeterli olacak. Yazılımın Türkçe olduğunu da belirtelim.Büyütmek için tıklayın.


İlk ayar kanalların bulunması. Kablo ya da anteni seçiyorsunuz ve tarama işlemine geçiyorsunuz. Tüm frekans taraması yaptırmanızı öneririz. Kanal taraması seçeneği daha hızlı ama her kanalı bulamadı. Tüm arama seçeneği ise zaman alıyor fakat tüm kanallar bulunuyor. İşlemi sadece bir kere yapmak yeterli. İzlenmesini istemediğiniz kanala kilit koyabilirsiniz. Kanalları isimlendirmek de mümkün.Büyütmek için tıklayın.


İsterseniz kanalları gruplandırabilirsiniz.Büyütmek için tıklayın.


Önemli ayarlardan biri de kayıt kalitesi ayarı. Temel konu kaydın kapladığı alan. Kalite arttıkça kapladığı alan da artıyor. Diskiniz geniş ise sorun yok. DVD kalitesinde kayıt yapabilirsiniz. Eğer isterseniz DIVX formatına direkt kayıt da mümkün. Tabii DIVX diye geçmiyor. Siz DIVX Codec'i kodlayıcı bölümünden seçiyorsunuz. Farklı Codec de seçebilirsiniz. Bu sayede ekstra progma kullanmadan kayıtlarınız direkt olarak istediğiniz formatta kayıt ediliyor. Kayıt esnasında canlı görüntüde yavaşlama ya da sorun meydana gelmedi.Büyütmek için tıklayın.


Kayıt için ayrılacak alanı belirleme şansınız da var.Timeshift/zaman kaydırma özelliğinde de kalite ayarı belirlemeniz gerekiyor. Timeshift özelliğinde canlı yayın devam ederken yayını geri alıp geriden takip etmek mümkün. Örneğin maç sırasında bir pozisyonun panaltı olup olmadığını merak ettiniz. Hemen geriye sarın ve istediğiniz kadar 'oynatın'. Sonra canlı yayına dönün. Ama tabii siz tekrar yaparken canlı yayın ilerlemiş olacak. Arada geçenleri izlemek isterseniz canlı yayına geri dönmek yerine yayını geriden ama hiçbir şey kaçırmadan izlemeye devam edebilirsiniz. Buradaki sorun kalite. Timeshift ile yayını geriden takip etmek mümkün ama kayıtlı bölüm canlı yayın kalitesinde olmazsa bu özellik çekiciliğini kaybeder. O nedenle çeşitli kalite ayarları sunulmuş. Yüksek kalite seçerseniz canlı yayın kalitesinden farkı kalmıyor. Yani timeshift özelliğini rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Şimdi de radyo ayarlarına göz atalım.


Radyonun ayrı bir arabirimi yok. En başta gösterdiğimiz paneli kullanıyor.Büyütmek için tıklayın.


Radyolar için de kanal kaydetme fonksiyonu eklenmiş.Büyütmek için tıklayın.


Radyonun direkt olarak MP3 formatında kayıt yapma özelliği var. Farklı format da mümkün.


Soon olarak ürünün kumandası olduğunu da belirtelim.Büyütmek için tıklayın.


Kumanda iki adet 3A pil ile çalışıyor. Yazılımın üstünde tam kontrol sağlayabilmeniz için gerekli tuşlar var. Büyük resimde hepsini net olarak görebilirsiniz.


Kutu ve İçerikKutu tamamen Türkçe. Harf hataları var ama genelde başarılı.Kutudan sürücü CD'si, kullanım kitapçığı, anten kablosu, ses kartı kablosu ve kumanda alıcısı çıkıyor.


Sonuç


Ürünü beğendik. Tüm fonksiyonlarını sorunsuzca yerine getirdi. Bir iki noktada uyarıda bulunalım. Kartın line-out'unu(ses çıkışı), ses kartının line-in(ses girişi) girişine takın. Daha sonra ses kartınızın ses ayarlarından kayıt kısmına girip Line-in seçili olduğundan emin olun. Yoksa ses ve görüntüde senkron kaybı olabiliyor ve "timeshift" özelliğini kullanıp görüntüyü geri aldığınızda canlı yayının sesi gelmeye devam edebiliyor. Buna dikkat ettikten sonra kartın özelliklerini kayıtlarınızda ve canlı yayında sorunsuz kullanırsınız.


Eğer kayıt özellikleri çok iyi çalışan, doğrudan çok yüksek kalitede video kayıt imkanlarını uygun fiyata sunan bir kart almak istiyorsanız Avermedia AverTV Studio 203 kartını öneririz. Ürünü Multimedya getiriyor ve fiyatı 65$ civarı.