AirTies USB-2 54Mbps 11g Kablosuz USB Adaptörü

AirTies kablosuz ağ cihazlarından biri olan 54mbit 11g USB kablosuz ağ adapatörü, ilginç tasarımı ile karşımızda. Benzerlerinin aksine usb stick şekli yerine, kablo ile bilgisayara bağlanabilen bu ürünün avantajları ve dezavantajları neler beraber göreceğiz.

usb1 AirTies Kablosuz USB Adaptör, PC Kart ve Erişim Noktası İncelemeleri

Genel Özellikler

 • Arayüz: USB 2.0
 • Standartlar: IEEE 802.11g , 802.11b
 • Modülasyon : Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM)

                      Complementary Code Keying (CCK)
 • Veri transfer değerleri:  54, 48, 36, 24, 18, 12, 11, 9, 6, 5.5, 2, 1 Mbps
 • Ağ bağlantısı  tipi: Infrastructure ve Ad-hoc
 • Frekans bandı:  2.400GHz – 2.483.5GHz
 • Verici Çıkış Gücü: 10dBm
 • Alıcı Hassasiyeti: 54Mbps -68dBm
 • Anten tipi: Dahili anten
 • Güvenlik : 64-bit WEP, 128-bit WEP , WPA-PSK, WPA , 802.x
 • Çalışma menzili: Kapalı alanda ~80m

                          Açık alanda Görüş alanı içinde ~400m
 • Çipseti: Conexant PRISM
 • Uyumluluk :  IEEE 802.11g ve IEEE 802.11b aygıtlarıyla uyumlu
 • Güç Tüketimi:  Veri alımı=4.20mA, Veri gönderimi= 4.80mA , Koruma=0.20mA
 • Boyut: 85mm x 60mm x 15mm
 • Ağırlık: 45gr
 • İşletim Sistemi desteği: Windows 98SE/ME/2000/XP
 • Diğer: Mesh Teknolojisi, 3 Yıl Garanti

USB 2.0 arayüzüyle bilgisayara bağlanabilen ürün 802.11g 54Mbps hızıyla beraber 802.11b 11Mbps destekleyen cihazlar ile de uyumlu. Ayrıca AirTies Wireless Ultility programı ile istenilen hız değerleri ayarlanabiliyor. Conexant temelli bir çipset kullanan ürünün veri transfer hızları ve özellikle kapalı alanlardaki bağlantı menzili gerçekten tatmin edici. Ürünün tanıtımında MESH Teknolojisi olarak bahsedilen özellik, aslında kablosuz erişim noktalarının (AP) aralarında Repeater (Tekrarlayıcı) olarak çalışması ve bu şekilde  PC–AP–AP–PC gibi bir iletişim ağı oluşturulmasından ibaret. Böylece bilgisayarlar arası kablosuz iletişim mesafesi oldukça uzuyor. Ama bu özellik sadece AirTies ürünlerine ait değil. Yeni kablosuz ağ ürünlerinin hemen hemen hepsi "Repeater" modunu destekliyor ve böyle bir uygulamaya izin veriyor. Ancak bu konudaki genel sorun, farklı marka ürünlerler arasında uyumsuzlukların oluşması.

Güvenlik olarak 128bit WEP ve WPA nın yanında WPA-PSK da destekliyor. Önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, WEP artık eskisi kadar güvenilir bi ortam yaratamıyor. WPA ise WEP den daha güçlü olmasına karşın ayrıca kimlik kontrolü için RADIUS sunucusu gerektiriyordu. WPA-PSK ise ev kullanıcılarına yönelik olarak, değişken anahtarlama sistemiyle bir nebze de olsa güvenliği arttırabiliyor.

usb2 AirTies Kablosuz USB Adaptör, PC Kart ve Erişim Noktası İncelemeleri

Kutu içerisinden; 

 • Kullanım kılavuzu,
 • USB bağlantı kablosu,
 • Garanti belgesi ve
 • Kurulum CD'si çıkıyor.

usb3 AirTies Kablosuz USB Adaptör, PC Kart ve Erişim Noktası İncelemeleri

Ufak kutunun içinden fazla bir şey çıkmıyor.  USB  kablosunun uzunluğu 2 metreye yakın. Türkçe kullanım kılavuzunda ise temel kurulum ve kullanım ayarlarından bahsediliyor. Kurulum CD'sinde ise sürücüler ve daha ayrıntılı olan PDF formatın İngilizce bir kullanım kılavuzu var. Son olarak ürünün içeriğinde bir de garanti belgesi var. Ürünün garanti süresi 3 yıl olduğu için, 2 yıldan sonra cihazı satın aldığınız yer destek vermeyebiliyor. Bundan sonrası için bu belge ile AirTies 'ın kendi teknik servisine gidebiliyorsunuz.

Cihaz şeklinin ve yapısının biraz değişik olduğunu söylemiştik. 8,5 x 6 cm olan ölçüleriyle ufak boyutlarda olmasına rağmen yassı şekliyle masa vb. yerlerin üzerine konumlandırmak için yapılmış. Bildiğiniz gibi, PCI kablosuz ağ kartları üreticiler tarafından pek tercih edilmiyor. Bunun nedenlerinin başında kasanın arkasında ve kapalı yerde kalan ağ kartının sinyal alım ve iletim şiddetinde düşüşe uğraması geliyor. Ayrıca USB cihazların montaj ve kurulumunun kolay olması, istendiğinde dizüstü bilgisayarlara ve diğer bilgisayarlara takılabilmesi ise ayrı bir avantaj. AirTies da bu mantıkla böyle bir cihaz seçmiş. USB girişine taktığınız kablosuyla ürünü en ideal yere koyarak ağınızın verimini arttırabilirsiniz. 

usb4 AirTies Kablosuz USB Adaptör, PC Kart ve Erişim Noktası İncelemeleri

Cihazın tek dezavantajı oldukça fazla ısınması. Hatta öyle ki, altındaki etikette sıcaktan kabarcıklar oluştuğunu görebiliyorsunuz.

AirTies USB kablosuz ağ adaptörünün üst kısmında bir adet LED var. Yeşil ışık sürekli yandığında bir kablosuz ağa bağlanıldığını belirtirken, yanıp sönmesi ise veri iletimini gösteriyor.

 usb5 AirTies Kablosuz USB Adaptör, PC Kart ve Erişim Noktası İncelemeleri

Ürünün dahili anteni olduğunu söylemiştik. Yukarıdaki resimde sol tarafta gördüğünüz mavi parçalar ise cihazın anteni. Harici bir anteni olmamasına rağmen ürün, elimdeki Asus WL-167G USB ağ adaptöründen uzun mesafede daha iyi sonuç veriyor. Ama ilginçtir yakın mesafede ise Asus daha iyi sinyal değerleri elde ediyor. Fakat küçük olduğu için günlük uygulamalarda ve kullanımlarda ürünler arasındaki farkları görebilmek pek mümkün değil.

Bant genişliği ve veri iletim hızları konusunda bir sonuca varırken basit bir kriter kullanabiliriz. Örneğin, iletim hızı 20~26Mbps arasında ise ürünün yeterli bant genişliğine ulaşabildiğini yada 20Mbps den düşükse bu noktanın bir dezavantaj olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde ping süresinin 0~3ms arası olması multiplayer oyunlar gibi gerçek zamanlı uygulamaların kesintisiz çalışabilmesi için de uygun bir süre. AirTies USB-2 Kablosuz ağ adaptörü içinse bu değerler orta düzeyde denebilir. 23,5Mpbs civarı iletim hızı 3ms'den düşük ping süreleriyle ihtiyacı karşılayacaktır. Bunlarla beraber ürün, video gibi streaming uygulamaları, internet bağlantısı paylaşımı gibi konularda da başarılı.

AirTies USB kablosuz ağ adaptörünü kurmak oldukça basit. Cihazın kablo bağlantısını yaptıktan sonra Windows cihazı otomatik olarak tespit ediyor ve sizden sürücü dosyalarını istiyor. Bundan sonra sürücü CD' sini takarak dosyaların kurulumunu sağlayabilirsiniz. Son olarak, CD içerisindeki AirTies kablosuz ağ aracını kurabilirsiniz. Ayrıca kurulum ve konfigürasyon ayrıntıları için AirTies'ın sitesinden de yararlanabilirsiniz.

Yazılım desteğine geçmeden önce AirTies PCC-2 kablosuz PC karttan da bahsetmek istiyorum. Daha sonra zaten aynı olan yazılım desteğinden de söz edeceğiz.