Apple bugün iPod'ları ve iTunes yazılımını güncelledi. 5. Nesil iPod'lar pil kapasitesi iyileştirmesi ve üst seviye modelde harddisk arttırımından başka bir yenilik görmezken, iPod nano'lar "küçük iPod" görünümünden iPod mini gibi aluminyum kasaya geçti. iPod shuffle ise yepyeni bir model oldu.

iPod

ipodindock iPod ve iTunes güncellemesi

Yeni iPod'larda pek bir değişiklik yok; alt model olan 30GB'ta 14 saat müzik dinleme, 4 saat fotoğraf slide'ı ve 3.5 saat video izlemeye imkan veren bir pil iyileştirmesi (sırasıyla 12 saat, 3 saat ve 2 saatten arttırılmış) ve %60 daha parlak bir ekran bulunurken, 60GB'lık üst model artık 80GB (20.000 şarkı) olarak geliyor ve onun pil ömrü 20 saat müzik dinleme, 6 saat fotoğraf slide'ı ve 6.5 saat video izleme olarak güncellenmiş. Yazılım olarak ise anında arama, listede gezinirken harfle gezinme, oyun yükleme ve kesintisiz dinleme eklenmiş. Ayrıca bu özellikler daha önce videolu iPod'u olanlar tarafından kullanılabiliyor(*). Fiyatlarda ise yaklaşık 50$'lık indirim söz konusu.

iPod nano

iPod nano'lar artık renkli ve bir önceki ufak nesil iPod'lardan mini gibi aluminyum yüzeyli. Boyutları veya formu değişmemiş (hatta biraz daha incelmiş) olan %40 daha parlak ekranlı iPod'un kapasite/fiyat oranı iki katına çıkartılmış; 1GB fiyatına 2GB, 2GB fiyatına 4GB ve 4GB fiyatına yeni bir model olan 8GB'lık nano alınabiliyor. 2GB'lık model sadece gri ve 8GB'lık model sadece siyah renkte gelirken, 4GB'lık modelde mavi, yeşil, gri ve pembe seçenekleri bulunuyor.14 saatlik pil ömrü ise 24 saate çıkartılmış. Diğer iPod'lara gelen yazılım yenilikleri nano'da da var.

ipodnanorenkli iPod ve iTunes güncellemesi

ipodshuffle2006 iPod ve iTunes güncellemesi

iPod shuffle

Dünyanın en küçük ve en "giyilebilir" MP3 çaları olarak sunulan yeni shuffle, ilk modeliyle aynı özellikleri sunuyor; sırayla çalma, karışık çalma ve "kapalı". Ekranı bulunmayan ve nano gibi gri alüminyum dış yüzeye sahip shuffle üzerinde bir klipsle geliyor, böylece gömlek yakanıza veya ceket cebinize takabiliyorsunuz. Sadece 1GB modeli bulunan iPod shuffle'ın Amerika fiyatı 79$ olarak belirlenmiş ve Ekim ayında satışa çıkarılacak.

iTunes

Piyasadaki en gelişmiş jukebox yazılımlarından biri olan iTunes'a yeni özellikler eklenirken aynı zamanda arabirimine büyük bir makyaj yapılmış. 1.0'dan 4.9'a kadar Brushed Metal/Aqua kullanan, 5.0 ve 6.0 sürümlerinde Unified/Aqua kullanılan iTunes'un bu arabiriminin henüz bir ismi yok. İki yeni gezinme türü (albüm kapakları arasında gezinme ve şarkıların yanında albüm resimlerini görme), menüde kategorileştirme gibi iyilikler sunan iTunes'un ayrıca iPod yönetimi de biraz değiştirilmiş. Equalizer ayarının ise hem düğmesinin hem de kısayolunun kaldırılması bazı kullanıcılar için sorun yaratacak gibi duruyor. Mac OS X 10.3.9 üstü ve Windows 2000(SP4) veya Windows XP(SP2) için sunulan iTunes'u Apple'ın web sayfasından ücretsiz indirebilirsiniz.

itunes7 iPod ve iTunes güncellemesi

Ayrıntılı bilgiler:

http://www.apple.com/ipod/ipod.html

http://www.apple.com/ipodnano/

http://www.apple.com/ipodshuffle/

http://www.apple.com/itunes/overview/

(*)Şu anda iTunes 7 üzerinden 5G iPod'lar için 1.2 güncellemesi bulunuyor, ve bu güncelleme arama özelliği HARİÇ tüm özellikleri iPod'a ekliyor.