Rekabetten kafayı kaldıramayan bazı üreticiler, fiyatları neredeyse DV kameralarla yarışan 200 $'lık webcam'leri bile ısrarla piyasaya sürmeye devam ediyor. Oysaki kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ürünler genelde 25-35 $ seviyesinde. Fiyat rekabeti yapan üreticileri bir kenara bırakırsak, çoğu firmada bu fiyat aralığındaki en iyi ürünü kullanıcılara sunmanın rekabeti var. Tamam… 200 $'lık webcam'lerin görüntü kalitesinin biraz daha fazla olduğunu kabul ediyoruz; ama gerçekten de bu parayla çok daha iyi yatırımlar yapılacağını az çok tüm kullanıcılar bilir. En azından orta seviyenin üstünde güzel bir ekran kart alınır.   

Webcam'i zaten çoğumuz MSN Messenger gibi uygulamalarda kullanıyoruz. İlk hevesle göze hoş gelen birkaç özelliği kurcaladıktan sonra emin olun bir daha yazılımların teferruatlarına girmiyorsunuz. Arada sırada ailenize veya arkadaşlarınıza MSN üzerinden webcam açıyorsunuz o kadar… Dolayısıyla tekrar diyoruz: Webcam'lerde, diğer ürünlerde olan "ne kadar fiyat o kadar kalite" mantığı pek yok. Karşı tarafa iletilen görüntünün çözünürlüğü ve kalitesi sabit olduğu için bu anlamda çok kasmaya gerek yok kısacası.

Bu incelemedeki konuğumuz A4Tech'in gece görüş özelliği ve ayarlanabilir ayak yüksekliği ile rakiplerinden farklı duran Night Vision FlexiCam webcam'i. Fiyatı 25 $; yani gayet makul. Tasarımı da rakiplerinin epey ötesinde… Özellikleri de saymakla biraz zor bitiyor. Şimdi dilerseniz ürüne biraz daha yakından göz atalım.

Genel Özellikler

  • 640 x 480 piksel CMOS sensör
  • 1280 x 960 fotoğraf çekebilme
  • 30 fps görüntü yakalama
  • 54 derece görüş açısı
  • Aydınlatma LED'leri
  • Yetersiz ışıkta otomaritk devreye giren kızılötesi aydınlatma
  • Dahili mikrofon

Özelliklerin üzerinden kabaca geçecek olursak: A4TEch NightVision'da kullanıcı tarafından açılıp kapatılabilen bir aydınlatma bulunuyor. Bu lamba haricinde, eğer lamba kapalıysa, yetersiz ışıkta otomatik olarak devreye giren kızılötesi aydınlatma var.

Kameranın otomatik olarak devreye giren

Tasarım

Tasarım gerçekten de başarılı. Standart webcam'ler gibi değil. Piyasadaki başka hiçbir ürüne benzemiyor. Kafadan bu yeter zaten. Tepeden tırnağa başlayalım… En üstte ışıksız ortamları aydınlatma amacı ile 3 tane beyaz renk LED kullanılmış. Normalde diğer webcam'lerden hatırlayanlar vardır; bu LED'ler o kadar fazla aydınlatıyor ki bakarken güneş gözlüğü bile işlemiyor. Konuşurken bu tip webcam'ler bakabilmek için adeta kanyak gözlüğü şart… Dolayısıyla A4Tech de fotoğraf makinelerinde kullanılan flaşlar gibi, bu kısımdaki LED'leri buzlu bir camın arkasına almış ve ışığın daha iyi bir şekilde dağılmasını sağlamış. Bu sayede sohbetler esnasında webcam'e bakmanız gerektiğinde gözünüz parlak ışıktan rahatsız olmuyor.

aydinlatma Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam
Aydınlatmanın içinde 3 tane beyaz renkli LED var. Önde buzlu cam olduğu için göz kesinlikle rahatsız olmuyor.

Aydınlatma, bilgisayar açıkken webcam'in arkasında bulunan bir anahtar yardımıyla açılıp kapatılıyor. Yani bu kısım için ışık seviyesine duyarlı bir sensör kullanılmamış. Ayrıca webcam'i kullanmadığınız zamanlarda bile USB bağlantısı olduğu sürece aydınlatmayı kullanabilirsiniz. Fakat bunun için de anakartınızın sistem kapalı olduğu durumlarda USB arabirimlerine güç verebiliyor olması şart. Aydınlatma belki gece kitap okuyabileceğiniz kadar çok iyi aydınlatmıyor ama şirin bir gece lambası olarak kullanabileceğinize emin olabilirsiniz.

anahtar Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam
Aydınlatmayı açıp kapayabileceğiniz anahtar webcam'in hemen arkasında.

A4Tech Night Vision FlexiCam, sürgülü bir kapakla kameranın açılıp kapatılmasına izin veriyor. Bu sayede webcam'i kullanmayacağınız zamanlarda kapağını kapalı tutabilmeniz mümkün. Sürgülü kapak ayrıca mikrofon ve kızılötesi gece görüş sensörlerinin de kapanmasını sağlıyor.

acik Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam kapali Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam

Sürgülü kapak açıkken webcam'i çalıştırdığınızda eğer aydınlatma çalışıyorsa, gece görüşü devreden çıkıyor. Işık kapatıldığında ise gece görüşü devreye giriyor. Gece görüşü gerçekten de zifiri karanlığı sanki gündüzmüş gibi tüm detaylarıyla aydınlatıyor. Bu da özellikle ışıklar kapalıyken sohbet etmeyi sevenlerin hoşuna gidecek bir özellik. Ortamdaki ışığın yoğunluğuna göre gece görüş hassas bir şekilde aydınlatmayı dengeliyor.

Gece Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam gunduz Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam
Zifiri karanlık ve gündüz ışığı arasındaki fark… Gece görüş özelliği fazlasıyla başarılı.

Aslına bakarsanız, gece zifiri karanlıktaki çekimi deneme amaçlı olarak sunuyoruz; bizim tavsiyemiz odada çok az da olsa bir ışık kaynağının olması. Bu şekilde daha düzgün bir görüntü elde etmek mümkün.

Otomatik algılama ile kızılötesinin devreye girmesi, eğer hassasiyet doğru değilse biraz can sıkabilir. Bunun sebebi, kızılötesi devreye girdiğinde doğası gereği renkler istendiği gibi olmuyor. Ancak ortamda iş görecek kadar yeterli ışık varsa, kameranın kızılötesini devreye sokmaması, sokacağı ışık seviyesini iyi ayarlarması gerekmekte. A4Tech NightVision FelixeCam'in ilk versiyınlarında bu hassaslık konusunda bir sıkıntı mevcut imiş fakatşuanda satılan versiyonlarda böyle bir sıkıntı bulunmamakta.

Geldik en önemli kısma. Üründe çok iyi bir ayaklık kullanılmış. Normalde gerçekten webcam'lere bir yer bulmak oldukça zor. Kasanın üstü yüksek kalıyor, masa alçak kalıyor veya oturduğunuz sandalye yüksek kalıyor. Bu yüzden seviyeyi ayarlamak gerçekten bir dert… Oysaki A4Tech'de böyle değil. Ürünün tasarımında bildiğiniz radyo antenleri gibi uzayıp kısalabilen bir ayaklık kullanılmış. Bu da merceğin, ayaklığın bulunduğu yüzeyden yüksekliğinin 16 ile 40 cm. arasında ayarlanmasını sağlıyor. Ayrıca webcam'in yukarı ve aşağıya hareket edebilmesi için ufak bir eklem de bu ayaklığın ucuna eklenmiş.

ayaklik Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam
Kamera açısını ayarlamak mümkün.

Boy%202 Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam
Özel ayaklık sayesinde A4Tech'i 16 ile 40 cm arasında istediğiniz seviyede konumlandırabilirsiniz.  

Ayaklığın üstündeki eklem, webcam'in öne ve arkaya doğru yaklaşık 180 derece eğilip bükülmesini sağlıyor. Sağa ve sola dönüşlerde de ayaklığın altındaki malzeme dolayısıyla webcam'in masanın üzerinde kaymadığını belirtmekte fayda var.

rotation Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam

Sonuç olarak ayaklık güzel kaliteli bir boyaya sahip. Uzun süreli kullanımın sonrasında bu boyalar pek dökülecek gibi durmuyor. Eklem yerlerini bizzat uzun bir süre oynatmama rağmen herhangi bir boya dökülmesi ve gevşeme olmadı. Bu da uzun süre kullanımdan sonra bile webcam'inizin pırıl pırıl duracağını gösteriyor. Ayrıca kablonun masaüstündeki diğer eşyalara dolaşmaması için ayaklıkta kabloyu sabitleyen bir tutucu da yer alıyor. 

kablotutucu Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam
Ayaklıkta kablonun sağa sola takılmasını engellemek için bir kablo tutucu yer alıyor.

Görüntü Kalitesi

Ürün kendisinden beklenen görüntü kalitesini fazlası ile sunuyor. Sonuçta bu fiyattaki bir üründen fazlasını da beklememek lazım… Piyasadaki çoğu ürüne kıyasla görüntü kalitesinden çok daha memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz. CCD tipinde sensör kullanan ürünler haliyle biraz daha fazla görüntü kalitesi sunuyor; fakat bu da fiyatın artmasına neden oluyor. Dolayısıyla netleme ve yetersiz ışıktaki görüntü kalitesi CCD tipinde kullanan ürünlere göre daha düşük. Ama bu dert edecek bir durum değil. Zaten üründe aydınlatmaya dair olan özellikler gece olsa bile kaliteyi rahatlıkla ortaya çıkarabiliyor. 640 x 480 piksel çözünürlüğünde bir sensör olduğu sürece görüntü kalitesini dert etmenize gerek yok.

Yazılım ve Kutu İçeriği

A4Tech'in CD'sinden Windows altında tüm webcam'ler ile çalışabilen AMCAP yazılımı, görüşme esnasında yakınlaştırma-uzaklaştıma yapılmasını sağlayan bir zoom yazılımı ve A4Tech'in webcam'in tüm özelliklerini kolayca kullanabileceğiniz VP-EYE adında bir yazılım geliyor. Kullanım kılavuzunun haricinde kutunun içerisinde başka bir şey yok. Olması da gerekmiyor zaten.

Zoom Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam
Birçok kullanıcının yakından tanıdığı AMCAP yazılımı, zoom yapmayı sağlayan bir ekstra yazılım ile beraber geliyor.

VP-EYE ise video ve fotoğraf çekmenizi sağlayan bir yazılım. Tabii olay sadece bunları çekmekle bitmiyor. Bu yazılım sayesinde çekim yapmadan önce webcam'in parlaklık ve kontrast gibi değerlerini de ayarlayabilmeniz mümkün. Ayrıca bilindiği gibi bu kısımda değişik efektlerle görüntünün çevresine çeşitli çerçeveler de eklenebiliyor. Hemen hemen her webcam'le gelen özellikler. Pek sağladığı bir artı yön yok. Olsa da zaten yazının başında dediğimiz gibi bunlardan bir süre sıkılacağınız için bir sorun yok.

yazilim Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam
VP-EYE kolay kullanılabilen bir yazılım, fakat herhangi bir artısı yok.

Sonuç

Yazıdan da anlaşılabileceği gibi ürünün iyi not aldığının farkındasınız. Gerçekten piyasada o kadar kötü ürün var ki, insan güzel bir şey görünce gerçekten övmeden edemiyor. Türkiye'de dağıtıcılığını Mascom bilgisayarın yaptığı A4Tech Night Vision FlexiCam'i gerçekten beğendik. Üstelik fiyatı da cep yakan cinsten değil. Bu fiyat seviyesinde satın alacağınız başka bir üründen daha iyi bir görüntü kalitesi bulamayacağınızı peşinen belirtmekte fayda var. Teknofiyat'tan satın alma noktaları ve fiyat konusunda bilgi alabilirsiniz.

pcl tavsiyes Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam

moz screenshot Gece Görüşü: A4Tech Night Vision FlexiCam