Bilgisayar sistemleri için blu-ray sürücüden bahsediyoruz. Blu-ray arkasındaki, önemli güçlerden birisi olarak görülen Pioneer, ekonomik Blu-ray sürücüsünü bugün duyurdu. BDC-2202 kod adlı ürün, tek katmanlı BD-ROM / BD-R / BD-RE medyaları 5X hızında; çift katmanlı BD-ROM / BD-R / BD-RE sürücüleri ise 2X hızında okuyabiliyor ama yazma özelliği bulunmuyor.

blueray Pioneerden 299$a Blu ray sürücüBeklediğimiz gibi, DVD ve CD konusunda geriye doğru uyumluluk söz konusu. Pioneer'in bu sürücüsü aynı zamanda Blu-ray filmler için bir medya oynatıcı yazılımla gelecek.

Tahminen $299'lık fiyatıyla önümüzdeki aylarda piyasaya girmesi beklenen ürün, uygun fiyatı nedeniyle bir çok kullanıcının dikkatini çekeceği kesin. Zira şu anda piyasada bulunan LG'nin 4X okuma/yazma hızına sahipp Blu-ray sürücüsü 670$'lık bir fiyat etiketine sahip. Boş Blu-ray medyalarının fiyatları ise (Imation marka bulabildik Teknofiyat üzerinden) 25 GB kapasite için KDV dahil 34 YTL civarında. Blu-ray sürücüler / yazıcılar tabana yayılmadığı için boş medya fiyatlarının da yüksek olması normal.

Bilgisayar sistemleri için olmayan, yani tek başına çalışan Blu-ray oynatıcıların fiyatları ise $1000'ın epey üzerinde. Sırf bu yüzden Blu-ray oynatıcı yerine Playstation3 almak daha mantıklı olabiliyor.

Pioneer, bu sürücüyü çıkartana kadar diğer rakiplerinin de boş duracağını sanmıyoruz. Şu anda fiyat uygun gibi gözükse de, rakiplerinin fiyatına Pioneer'in bu sürücüsü çıktıktan sonra bakmak lazım.

Blu-ray ile ilgili tüm içeriğimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.