Kablosuz ağlar, artık evlerde bile standart olma yolunda gidiyor. Dizüstü sistemlerde kablosuz ağ kartları entegre olmuş durumda ve neredeyse her 'kafe' kablosuz bağlantı hizmeti sunuyor. Dizüstülerde entegre kablosuz ağ adaptörünün bulunması elbette harici kablosuz ağ adaptörlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırdı. USB, PCMCIA gibi çözümlerin pazarı sadece eski dizüstü sistemler iken, USB ve PCI arabirimli kartlar da masaüstü kullanıcılara hitap ediyor.

Bir süredir harici kablosuz ağ kartları çözümlerinin fiyatı oldukça düşük seviyelere geldi. Ekstradan 1-2 özellik ekleyenler de oldu. Edimax 7317, dahili kablosuz ağ kartınız olsa bile sahip olmak isteyeceğiniz türden bir ürün olabilir. İki işlevi var: Birincisi kablosuz ağ adaptörü olması. Diğeri ise kablosuz ağ bulucu olması. Yani etrafınızdaki kablosuz ağları tespit etmeye yarıyor. Ürünü tanımaya başlayalım.

Kutu ve İçerik

box Edimax EW 7317LDG USB Kablosuz İnternet Bulucu İncelemesi

Ürünün ufak bir kutusu var ve penceresinden adaptörü görmek mümkün.

inbox Edimax EW 7317LDG USB Kablosuz İnternet Bulucu İncelemesi

Kutudan ürün haricinde USB uzatma kablosu, kitapçık ve sürücü CD'si çıkıyor.

Genel Özellikler

  • Standart: 802.11g/b
  • Arayüz: USB 2.0
  • Güvenlik protokolü desteği: WEP, WPA, WPA2 ve AES
  • Radyo teknolojisi: DSSS
  • Dahili anten
  • İletim gücü: 16dBm
  • Boyutlar: 14×28.5x91mm

detect2 Edimax EW 7317LDG USB Kablosuz İnternet Bulucu İncelemesi

USB adaptörümüz bu. Ufak bir LCD ekranı var. Alt tarafında algılama işlemini başlatan tuş bulunuyor.

off Edimax EW 7317LDG USB Kablosuz İnternet Bulucu İncelemesi

Üst tarafında ise açma kapama düğmesi ile ileri-geri tuşları bulunuyor. Başka da bir tuşu yok.

kapak Edimax EW 7317LDG USB Kablosuz İnternet Bulucu İncelemesi

Ürünün USB çıkışı kapaklı. Kapak zor açıldı hatta açarken içinden bir şeyi kırdım ama bu şekilde çok daha iyi oldu :) Adaptörü USB'den şarj ediyorsunuz. Tasarım olarak vasat olduğu malum ve USB porttuna taktığınızda etrafındaki  portları da bloke edebilir. ZyXEL'in benzer ürünü olan AG-225H V2'de aynı sorunlardan müzdarip.

pcl2 Edimax EW 7317LDG USB Kablosuz İnternet Bulucu İncelemesi

Ürünün mavi ışık verebilen LCD ekranı küçük de olsa kritik bilgileri sağlıyor. Okuyabildiğimiz bilgiler şunlar; şarj durumu, algılanan ağın sinyal kuvveti, şifreleme türü, modu, kanalı, b ya da g standartı olması, ağ adı ve kaç adet kablosuz ağ algılandığı. Bizim örneğimizde üç adet kablosuz ağ algılanmış. İleri geri tuşları ile diğerlerini de görebiliyoruz. Örnek ağ adı bizim 'PCL' ağı. Sinyal kuvveti o nedenle yüksek. Şifreleme türü de WPA olarak verilmiş ki doğru. Şifreleme türü sadece gösteriliyor, kırmak gibi işlere yaramıyor cihaz onu belirteyim :) Tarama tuşuna her basışınızda tarama işlemi yeniden başlıyor. Ama siz bir kablosuz ağ seçip sadece onu sürekli ölçmesi için cihazı o ağa kilitleyebiliyorsunuz. Bu sayede o ağın sinyalini sürekli izleyerek, uzaklaşıp uzaklaşmadığınızı görebiliyorsunuz.

Kullanımı bundan ibaret. Macbook ile yan yana koyunca tabii Mac'in anteni galip geliyor ama dizüstü sistemi de cebinizden çıkartıp ağ arayamazsınız :) Ancak küçük haline göre durduğu yerden görebildiği ağ sayısının gayet yeterli olduğunu söyleyebilirim. Mac çok zayıf olan bir iki ağı daha görüyor.

Adaptörün diğerlerinden farkı olan "kablosuz ağ tarama" özelliğini gördük. Bir de tabii kablosuz ağ adaptörü olma özelliği var. Edimax'ın bu ürününü, ister kablosuz ağ kartı olarak kullanabilirsiniz, isterseniz de sisteminizi erişim noktası haline getirebilirisiniz. Erişim noktası özelliği için donanım satın almanızı tavsiye ederiz; Edimax'ın bu ürününde olduğu gibi bu tür cihazlarda sunulan yazılımsal erişim noktası özelliği güvenlik, menzil ve hız bakımından istediğiniz seviyede olmuyor. Ancak, yazılımla da bu özelliğin kazandırılması, gittiğiniz yerde arkadaşlarınızda ufak bir ağ kurmak gerketiği zaman işe yarayabilir; bazı acil durumlarda can kurtarıcı olabilir.

Adaptörü sisteme takmadan önce yazılımı kurun. Sonra adaptörü takın hemen tanınsın. Sonra yapmanız gereken şey, cihazı istasyon, yani alıcı modun da mı kullanacaksınız yoksa erişim noktası olarak mı buna karar vermek.

Ürünün yazılımı sadece Windows'a destek veriyor ama kullanılan çipset için, Zydas 1211, nette Linux sürücülerin de var olduğunu gördük. (Deneme yapma şansımız olmadı)

 Edimax EW 7317LDG USB Kablosuz İnternet Bulucu İncelemesi

İstasyon modunda yapacak çok şeyiniz yok. Bulunan ağlar sıralanıyor ve tıklayarak detayları öğreniyorsunuz. Bağlan deyince de bağlanmayı deniyor. Bu kısım basit.

 Edimax EW 7317LDG USB Kablosuz İnternet Bulucu İncelemesi

Erişim noktası modunda ise yapacak ayarlar var. En önemlisi şifreleme tabii. Ancak her ne kadar özelliklerde WPA şifreleme destekleniyor dese de, bu sadece alıcı modunda var. Bu cihazı erişim noktası haline getirmek istediğinizde WPA şifrelemesini kullanmak mümkün olmuyor. Zira WPA için donanımsal bir destek şart.

 Edimax EW 7317LDG USB Kablosuz İnternet Bulucu İncelemesi

 Edimax EW 7317LDG USB Kablosuz İnternet Bulucu İncelemesi

Erişim noktası modunda sadece WEP var. Bu bir eksi çünkü WEP'i kırmak oldukça kolay. (WPA'nın da çok güvenli olduğu söylenemez :) )

 Edimax EW 7317LDG USB Kablosuz İnternet Bulucu İncelemesi

MAC adresi filtreleme özelliği de konmuş.

Yazılım kısmı da bu kadar.

Sonuç

Edimax 7317 LDG, kablosuz ağ kartı olmayan kullanıcılar için cazip bir ürün. Wi-Fi arama özelliği hoş bir özellik tabii ama artık ağını şifrelemeyen kimse yok gibi. İlk zamanlar kablosuz ağını korumasız bırakanlara çokça rastalamak mümkündü ama artık herkes 'uyandı'. Dolayısıyla beleş ağ bulup girmek için sokakları bu cihazla turlarsanız, eliniz boş dönme ihtimaliniz var. Öte yandan USB adaptör alacaksanız da böyle bir özelliğin olmasının zararı yok. Arama özelliği için sürücü ya da donanım gerekmemesi de artı puan. Sadece ağ aramak için kullanacaksanız, tek ihtiyacınız olan şey, şarj için USB girişli bir bilgisayar.

Ürün alıcı olarak sıkıntısız çalışıyor. Erişim noktası olaraksa pek tercih edilmez. Ama hiç olmasaydı da bu sefer 'niye yok?' diyecektik :) Ürünü MASCOM getiriyor. Teknofiyat'ta arattığımızda 41$+KDV olduğunu görüyoruz. Yani KDV'li yaklaşık 65YTL. Bu uygun bir fiyat. Eğer ağ arama fonksiyonu lazım değilse hem Edimax'in hem de diğer markaların daha ucuz ve daha şık adaptörleri de var.