Yönlendirici özellikli modemler, birden fazla bilgisayarı İnternete çıkarmak için NAT kullanır. Network Address Translation tanımının kısaltması olan NAT, sadece sizin bilgisayarınızdan daha önce yapılmış bir isteğe cevap olarak gelen veriyi sizin bilgisayarınıza aktarır. Eğer dışarıdan gelen bir bağlantı isteği sizin bilgisayarın daha önce istediği bir şeye cevap değilse aktarılmaz ve "düşürülür".

Ancak bazı durumlarda dışarıdan gelen paketlere izin vermek, hatta bunları "yönlendirmek" gerekir. Evinizde bir Linux sisteminiz var ve siz ev dışından bu sistemi SSH ile kontrol etmek istiyorsunuz diyelim. SSH, 22 numaralı port üzerinden iletişim kurar. Dolayısıyla siz, modeminize "dışarıdan 22 numaralı porta yapılan bağlantıları şu IP numarasına sahip bilgisayara gönder" diye haber vermelisiniz.

"SSH'tan bana ne?" diyenler için: Paylaşım programınızın veya online oyununuzun port yönlendirme isteği de bunun özel durumlarından biri. Sizden "dışarıdan diğer dosya paylaşımcıları veya oyuncular bana bağlanmak istiyor. Bense xxxx numaralı port üzerinden haberleşiyorum. Modeme söyle, o port numarasına gelen veriyi bana göndersin" ricasında bulunuyor. Bir Zyxel P-660HW ile bunu nasıl yapacağınızı gösterdiğimiz videomuzu izleyin; hemen altında açıklama ve ipuçlarını bulacaksınız.

Bundan sonra bizim Zyxel P-660HW modem, 1234 numaralı portuna gelen istekleri, içeride 192.168.1.36 IP adresine sahip bilgisayarımıza gönderecek. Eğer ikinci alana 1234 yerine örneğin 1239 yazsaydık, modem 1234 ile 1239 arasındaki tüm portlar için yönlendirmeyi yapacaktı.

  • Port yönlendirmek için modeme iki bilgi vermelisiniz: IP numarası(adresi) ve port numarası. IP numarası sizin bilgisayarın dahili IP numarası; modemin paketleri göndereceği adres. Port numarası da yazılımın iletişim kurduğu port. Örneğin Emule, varsayılan olarak 4662, 4672 ve 4711 numaralı portları kullanıyor. Bittorrent ise 6881-6999 aralığındakileri…
  • IP adresinizi sabitlemek isteyebilirsiniz. Böylece bilgisayarınız açıldığı zaman modemden farklı IP almaya kalkmaz. Modem bilgisayarınızı tanımıyor çünkü; sadece sizin verdiğiniz IP adresine veri yönlendiriyor, bilgisayarınızın o adreste olmasını siz sağlamalısınız.
  • Bu ayarların kapsamı modeme göre değişir ama "ruhu" aynı. Bazı modemlerde TCP/UDP arasında tercih yapmanızı isteyebilir mesela. Hangi portu, hangi protokole göre yönlendirmeniz gerektiğini, kullanacağınız uygulama belirliyor.

Farklı Markalarda Nasıl Yapılacak?

Biz port yönlendirmeyi Zyxel ile yaptık ama her markada port yönlendirme farklı menüler altından yapılıyor. Farklı markalar için genelde hangi menü altından yapıldığını aşağıda örnek olarak listeledik. Markaların kendi içindeki farklı modellerinde de bu isimlendirme farklılık gösterebilir, bilginiz olsun.

Airties

NAT menüsü altında Sanal Sunucu ayarlarından yapılıyor.

USRobotics

9108'de NAT altından Virtual Server, 9113 ve 9106'da Security altından Virtual Servers.

ASUS

AAM6020VI modelinde Advanced sayfasında Port Forwarding.

DLink

DSL-500 modelinde Port Redirection olarak geçiyor.

Thomson SpeedTouch

Toolbox altında, Games and Application Sharing.

Zoom

X4 için Advanced Setup altında, Virtual Server denetimi.

Philips

SNA6500 İngilizce sürümü için Advanced Settings'e tıklayın. Uyarıyı onayladıktan sonra NAT altında, Virtual Server girdisini göreceksiniz.

Pikatel

AirPlus için Gelişmiş altında Sanal Sunucular. Combo Max için NAT altında Sanal Sunucu.

Linksys

WAG300N ve WAG54GS modellerinde Applications and Gaming sayfası altında.