Microsoft, merakla beklenen ilk servis paketinin (SP) ön-final sürümünü kullanıcılara açtı ve şu anda indirilebilir durumda.(RC refresh) Güncellemeler Windows Update ile de indirilebiliyor ancak Microsoft birkaç adımın takip edilmesini istiyor, onlarda eğer daha eski SP1 beta sürümü varsa onları kaldırmanız gerektiği yönünde olan uyarılardan.

Microsoft indirilmeye sunduğu sürüme tazelenmiş ön-final sürümü diyor. ( SP1 RC Refresh) . Normalde bu yenilenmiş servis paketinin Türkçe Vista için desteği yok. Şu anda sadece İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca ve Japonca için var. Eski RC sürümü servis paketinin ise tüm diller için olan versiyonu mevcut. (32-bit Vista / 64-bit Vista )

Windows Vista SP1 RC Refresh (Tazelenmiş ön-final sürümü) indirmek için tıklayın.

Vista SP1 ile yapılan güncellemeler şöyle:

  • Direct3D 10.1 güncellemesi
  • En çok rastlanan çökme sebepleriyle ilgili düzenlemeler, gelişmiş bir açılış onarım aracı (Startup Repair Tool) ile belli sistem dosyalarından kaynaklanan açılış sorunlarını çözebilme
  • ReadyBoost ve SuperFetch'te performans artışına yönelik düzeltmeler; ReadyBoost'la flash bellekte daha fazla veri depolayarak uyku durumundan daha hızlı uyanma.
  • Masaüstü arama aracı seçme şansı. Daha önce Windows'un kendi arama aracını getirip üçüncü parti arama araçlarını kapı dışarı ettiği şikayetleri yapılmıştı.
  • BIOS uyumuna göre işletim sisteminin çoğu yerinde OS'in kullanımına açık olan değil, bütün RAM miktarı rapor ediliyor. Böylece kullanıcılar 4 GB belleklerini tam olarak görebilecek. (Ed. Notu: Kullanımda bir değişiklik beklemeyin, sadece size tamamı görünecek)
  • Korunmuş bir alanda dizin oluşturmak4 yerine sadece 1 UAC sorgusu getirecek!

Vista SP1 ile ilgili haberlerimizi yan tarafta İlgili yazılar kısmında görebilirsiniz.

Vista SP1 RC Refresh, 30 Haziran tarihine kadar kullanılabilecek. O vakitten evvel sistemden kaldırıp final versiyonu kurmak gerekecek.