Daha evvel sizlere blog'da Flickr yardımı ile kullanıcıların en fazla hangi dijital fotoğraf makinasını kullandıklarını, en çok hangi kameralı cep telefonu ile fotoğraf çektiklerinin istatistiklerini sunmuştum. Şimdi biraz daha detaylandırarak güncel tabloya yeniden bakalım:

Flickr, kullanıcıların fotoğraflarını paylaştığı bir sosyal ağ sitesi. Fotoğraflara yorum yapabiliyor, etiketleyebiliyor ve tüm dünyadan kullanıcılara fotoğraflarınızı sergileyebiliyorsunuz. Flickr'daki bu kamera istatistiklerinde net rakamlar olmasa da, fikir vermesi açısından iyi bir başlangıç noktası.

İlk olarak madde madde bakalım:

 • En çok kullanılan dijital fotoğraf makinası: Canon EOS Digital Rebel XTi (EOS 400D)
 • En çok kullanılan bas&çek dijital fotoğraf makinası: Canon Powershot SD1000
 • En çok kullanılan kameralı cep telefonu: Nokia N95

Bunlara grafik halinde bakalım:

En çok kullanılan dijital fotoğraf makinaları:

flickr camera 08 En popüler dijital fotoğraf makinaları ve kameralı cep telefonları  2008 1. çeyrek

Görünüşe bakılırsa, uygun fiyatlı dSLR makinalar piyasada egemenlik oluşturmaya başlamış durumda. Keza tablodaki tüm kameralaın yurt dışı fiyatı 1000$'ın altında. Özellikle Canon Digital Rebel serisi, çok uygun fiyatı sebebiyle amatör fotoğrafçıların ilk aldığı cihazlardan birisi.

2006'nın tablosunda ise birincilik EOS 350D'nin idi. Nikon'un ise 2006'da tabloda yer alan D70 modelinin yerini D80 almış görünüyor. D50, ikincilikten beşinciliğe gerilemiş; bu da normal.

Peki bu dSLR makinaların fiyatları nedir? Bazı modeller illa ki kit lens ile satılıyor ve farklı markaların kit lensleri kalite olarak birbiriden farklılık gösterdiğinden, birbirine yakın fiyatlarda olan kit lensli fiyatları aşağıda yazdık:

canon400d main En popüler dijital fotoğraf makinaları ve kameralı cep telefonları  2008 1. çeyrek
Canon EOS 400D, ülkemizde maalesef çok pahalı olsa da, yurt dışındaki en popüler dSLR'lardan birisi. PC Labs ekibin de bir adet EOS 400D bulunuyor.

En çok kullanılan bas&çek dijital fotoğraf makinaları:

flickr point shoot 08 En popüler dijital fotoğraf makinaları ve kameralı cep telefonları  2008 1. çeyrek

Canon'lar yine pastadan büyük pay kapmış. Ixus olarak da bilinen SD serisi, yine fiyat / performanslarından ötürü yaygın kullanılıyor gibi. 2006 sonunda, Flickr'daki ilk 5 bas&çek kameranın hepsi Canon idi, listeye nihayet W55 modeli ile Sony de girmiş.

Piyasadan kalkmamış makinaların fiyatlarına göz atalım:

Diğer modeller artık aratıp da satışına ulaşamadığımız modeller.

En çok kullanılan kameralı cep telefonu:

flickr camera phone 08 En popüler dijital fotoğraf makinaları ve kameralı cep telefonları  2008 1. çeyrek

Nokia, Sony'nin CyberShot serisinin liderliğini almış. N95 gerçekten de bu konuda başarılı bir cep telefonu. Hem fotoğraf kalitesi, hem de video kalitesi ortalamanın üzerinde. Apple iPhone ise çok ciddi bir çıkış yakalamış ve Nokia ile Apple'ın pazar payı mukayese edildiğinde, iPhone'un kullanım oranı bir hayli yüksek kalıyor. 2006 sonunda, Sony K750 ile liderliği koruyordu.

Çıkartabileceğimiz birkaç sonuç:

 • Canon ülkemizde çok pahalı
 • Nikon'ların yurt dışına göre fiyat farkı Canon kadar yüksek değil, daha alınabilir seviyedeler. Özellikle D40 modeli.
 • Apple iPhone kullanıcılarının neredeyse hepsi Flickr kullanıyor (ya da Apple iPhone kullananlar Internet'i çok daha fazla kullanıyor diyebilir miyiz acaba? )

Bağlantılar:

Türk Kullanıcılar Ne Kullanıyor?

Bu konuda yardım alabileceğimiz site ise FotoKritik. Genel kullanıcı profilini yansıtmıyor ancak  fikir vermesi açısından en azından kalbur üstü kullanıcıların ne kullandığı bilgilerine ulaşmak mümkün. FotoKritik'te en fazla kullanılan diital fotoğraf makinaları şöyle:

 1. Canon EOS 400D
 2. Canon EOS 350D
 3. Nikon D80
 4. Nikon D70S
 5. Nikon D70
 6. Nikon D200
 7. Canon EOS 300D

Bizim kullanıcıların da tercihi yurt dışındaki istatistikler ile neredeyse birebir örtüşüyor. FotoKritik'de de belirli ekipmanlar ile çekilmiş fotoğraf havuzlarına ulaşmak mümkün.