Windows 2000, 2003, XP, Vista gibi işletim sistemleri ile diskinizi formatlamak istediğinizde varsayılan dosya sistemi olaran NTFS kullanılıyor. Windows kullanıcıları için de şu anda NTFS dosya sistemi, getirdiği avantajlarından ötürü kullanılması gerekiyor. Ancak Windows işletim sistemi kullanıcıları sistemlerine aldıkları harici sabit disklerin FAT32 dosya sistemi ile formatlandığını görüyorlar ve FAT32 ile formatlanmış sabit disklerine 2 GB'dan büyük  dosyaları kopyalamak istediklerinde "yeterli yer yok" uyarısı alıyorlar.

FAT32 dosya sistemi ile gelen sınırlamalardan biris, tek başına 2 GB'dan büyük dosyaları FAT32 dosya sistemine sahip diske kopyalayamamanız. Örneğin, Internet'ten ISO olarak indirdiğimiz DVD imajlarının bir kısmının boyutu 2 GB'dan büyük. Eğer dosya tek başına 2 GB'dan büyükse, FAT32 dosya sistemine bu dosyayı kopyalayamazsınız. Ya da çok sık video çeken ve video düzenleyen birisi iseniz, FAT32 dosya sisteminde tek başına 2 GB'dan büyük video dosyaları oluşturamazsınız. Kuşkusuz can sıkıcı bir durum.

Bunun yollarından birisi, WinRAR ile bu büyük dosyaları 2 GB'dan küçük  parçalara ayırmak; ancak bu her zaman uygulaması kolay ve işe yarayan bir yöntem değil. Yapılması gereken hamle, Windows kullanıcıları için NTFS dosya sistemine geçmek. NTFS dosya sisteminde tek dosyanın boyutu maksimum 2 TB olabilir. Bu da şimdilik yeterli bir sınırlama.

Normal şartlarda, FAT32 olan bir diski NTFS'e dönüştürmek için Windows altında ilgili sürücü harfine sağ tuş tıklayıp "Format" deyip, dosya sistemi olarakda NTFS seçmeniz mümkün. Ancak bilgileriniz silinecek. Bu işi bilgileriniz silinmeden de yapabiliriz; malum bilgileri yedekleyip format atmak uzun bir işlem.

FAT32 olan dosya sistemini NTFS'e veri kaybı olmadan nasıl dönüştürürüz?

XP ve Vista ile bunu yapabileceğiniz bir komut var: Convert. İlk olarak Başlat -> Programlar -> Donatılar -> Komut İstemi'ini açın

Diyelim ki dönüştürmek istediğimiz diskin sürücü harfi M olsun. Kullanacağımız komut şu:

convert M: /fs:ntfs

Dönüştürme işlemi için sizden M sürücüsünün birim adı istenecek. Bunu yazdıktan sonra birkaç dakika içinde diskiniz NTFS'e çevrilecek.İşlem aslında bu kadar.

M sürücüsünün birim adını öğrenmek için ise, convert komutundan evvel şunu çalıştırabilirsiniz:

vol M:

Bu komutun size vereceği çıktı şöyle olur:

Volume in drive M is PCLABS
Volume Serial Number is 0D6A-B5A5

Bizim örnek çevirme işlemimizin çıktısı ise aşağıda. Kalın olan yerler bizim klavye ile yazdığımız alanlar.

C:\Windows\System32>vol M:
 Volume in drive M is PCLABS
 Volume Serial Number is 0D6A-B5A5

C:\Windows\System32>convert M: /fs:ntfs
The type of the file system is FAT32.
Enter current volume label for drive M: PCLABS
Volume PCLABS created 28.10.2002 12:59
Volume Serial Number is 0D6A-B5A5
Windows is verifying files and folders…
File and folder verification is complete.
Windows has checked the file system and found no problems.
312.492.320 KB total disk space.
128 KB in 4 hidden files.
8.416 KB in 263 folders.
2.386.976 KB in 1.863 files.
310.096.768 KB are available.

32.768 bytes in each allocation unit.
9.765.385 total allocation units on disk.
9.690.524 allocation units available on disk.

Determining disk space required for file system conversion…
Total disk space:              312568641 KB
Free space on volume:          310096768 KB
Space required for conversion:   457270 KB
Converting file system
Conversion complete

Dosya sistemini NTFS'e dönüştürdükten sonra tekrar FAT32'ye dönüş yapamazsınız. Aldığımız harici disklerin FAT32 dosya sistemi ile gelme sebebi, farklı işletim sistemlerine uyumluluk için. Eğer işlem sırasında "hata kontrolü gerekiyor" diye bir uyarı gelirse, komut satırına şunları yazabilirsiniz:

chkdsk m: /F