Internet sitelerine yapılan saçma erişim engellerinin sonu gelmeyecek gözüküyor ve en çok kapanan site olan YouTube, uzun bir süre daha kapalı kalacak. YouTube'a girmek için onlarca yöntem var, ktunnel ve yasaktube gibi proxy siteleri en basiti olmak üzere. Fakat o zaman videolar YouTube'un kendi oynatıcısında oynamıyor, JavaScript'ler tam çalışmadığı için yorumları okuyamıyorsunuz, vs. vs. Ayrıca, başkasının sitesi üzerinden YouTube şifrenizi girmek ister misiniz? Gerçekten?

Bizim burada anlatacağımız sistemle, tamamen güvenli bir şekilde, kimsenin göremeyeceği ve engelleyemeyeceği bir yöntemle, YouTube'u sonsuza kadar açabilirsiniz. Ufak bir bityeniği var fakat, ücretsiz değil (fakat ucuz!) ve teknik bilgi gerektiriyor.

Önce ufak bir bilgi bombardımanı yapalım. Kullanacağımız yöntem, özellikle web sitesi yapıp kendi sunucularını yönetenlerin bildiği bir arabirim aslında: SSH. Açılımı Secure Shell, ve kısaca iki bilgisayar arasında güvenli bir bağlantı kurmaya yarıyor. SSH'in birçok emülasyon sistemi var, örneğin SFTP ile tıpkı FTP gibi dosya transferi yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda, bizim burada kullanacağımız, basit bir "SOCKS Proxy" emülatörü de var.

İhtiyacımız olanlar

SSH

Öncelikle bir SSH hesabı edinmemiz gerekiyor. Eğer SSH desteği veren Dreamhost, Site5, MediaTemple gibi bir hosting servisiniz, veya VPS ile kendi sunucunuzu Linux yüklü sistemlerle işletiyorsanız, hazırsınız demektir. Burada dikkat etmeniz gereken, SSH desteğinizin açık olması. Mesela Dreamhost'ta varsayılan olarak kapalıdır, kullanıcı adınızın ayarlarına girip oradan açmanız gerekir.

Diyelim ki sunucunuz yok, dolayısıyla SSH hesabınız yok…  O zaman üç yöntem var önümüzde. Biri, bizim gibi sunucusu olan arkadaşlarınızdan SSH hesabı istemek. :D (Yorumlarda istemeyin, vermeyeceğiz.) İkincisi ücretli SSH hesapları. SilenceIsDefeat, önerebileceğimiz SSH sağlayıcılarından biri. 1$ gibi ufak bir ücretle bile kaydolabilirsiniz, ve ödeme PayPal üzerinden olduğu için gönül rahatlığıyla kredi kartı numaranızı verebilirsiniz.

Son olarak, burada ve burada bulabileceğiniz ücretsiz SSH hesapları işinizi görebilir. Yalnız, bir uyarı, bu hesap sağlayıcıları para istemese de, bazılarının "bulunduğunuz ülkeden kartpostal atmanız" gibi absürd istekleri olabilir. Aslında bu, sizin "gerçek" bir insan olduğunuzu teyit etmek için alınan bir güvenlik önleminden başka bir şey değil, adam kendini sağlama alıyor. Fakat dikkat edin, çoğu ücretsiz SSH hesabı "tunneling"e izin vermiyor. Bunu özellikle araştırın. (İlla bir öneri istiyorsanız, http://www.rootshell.be/ güzel gibi görünüyor. "Bilgilerinizi adam gibi girin, hesabınızı açalım" diyorlar. 48 saat içinde geri dönmediklerinde kabul edilmediğinizi anladığınız, kayda değer ücretsiz SSH hesaplarından biri.)

İşin Özeti

Yapacağımız şey, özetle şu: Windows, Linux ve Mac OS X'e özel yazılımlar ile bir SSH bağlantısı üzerinden "tünel" oluşturup,  Firefox'taki FoxyProxy ayarlarını bu tüneli kullanacak şekilde ayarlayacağız. Bu tünel için, 1024'ten büyük herhangi bir port numarası belirlememiz gerekiyor. Biz bu makalede hep 2400 dedik. Her sistem için de, başından sonuna kadar detaylı birer videomuz olacak, ama Firefox kısmı için yapacağımız şey temelde aynı. FoxyProxy'yi kurduktan sonra alttaki simgesine çift tıklayıp ayarlarını açacağız, ve buradan yeni bir proxy ekleyeceğiz.

Karşımıza çıkan penceredeki ilk sekmede isim kısmına istediğinizi yazabilirsiniz. İkinci sekmede adres kısmına 127.0.0.1, port numarasına ise 2400 (ya da kendi seçtiğiniz port numarasını) yazmalısınız. Sonraki sekmede de bu proxy'nin kullanılacağı adresleri ekleyeceksiniz. Şablon (pattern) ekleme tuşuna bastığınızda çıkan kutucuklarda isim yerine istediğinizi girebilirsiniz, ama ikinci kutudaki adres kısmına şunları eklemelisiniz:

  • *.youtube.com/*
  • *youtube.com/*
  • *.ytimg.com/*
  • *googlevideo.com/*
  • *.googlevideo.com/*
  • http://video-stats.video.google.com/*
  • */get_video*

Windows

Öncelikle, DNS değişikliklerinin zorunlu olduğunu hatırlatalım. Buradaki makaleyi izleyerek bu işlemi yapabilirsiniz.

Sonra, PuTTY'yi indirmeye geldi sıra. Buraya tıklayarak son sürümü indirebilirsiniz. PuTTY, Windows'un kendi komut istemi yetersiz olduğu için kullanacağımız bir SSH istemcisi. Ücretsiz, ufak, kurulum gerektirmeyen bir yazılım.

Bu yazılımda, ilk çıkan pencerede SSH bilgilerimizi girdikten sonra sağ taraftaki ağaçtan "SSH"i açıp "Tunnels"ı seçmemiz ve oradaki "Forwarded Ports" kısmına 2400'ü, ya da kendi seçtiğiniz port numarasını eklemeniz gerekiyor.

windows2 YouTube erişim engeline yasal, güvenilir ve kesin çözümwindows1 YouTube erişim engeline yasal, güvenilir ve kesin çözüm

windows3.thumbnail YouTube erişim engeline yasal, güvenilir ve kesin çözüm

Daha sonra, yukarıda özet kısmında anlattığımız FoxyProxy ayarlarını yapmamız gerekiyor. Videoda hem PuTTY aşamasını, hem de FoxyProxy ayarlarını detaylı olarak görebilirsiniz.

Videoyu tam ekran yapıp izleyin.

Dikkat etmeniz gereken tek şey, tünelin açık kalması için PuTTY'yi kapatmamanız. Simge durumuna küçültüp tutabilirsiniz.

Linux

Linux, oldukça geniş bir işletim sistemi. Çoğu kullanıcı "grafik arabirimi yeterince gelişmemiş" diye kullanmayı sevmez, fakat aslında o "kod yazılan" pencereden yapamayacağınız şey yoktur. Windows'takinin aksine, Linux'ta herhangi bir program gerekmiyor bu iş için, sistemin özü olan "Terminal" tek ihtiyacımız.

linuxp YouTube erişim engeline yasal, güvenilir ve kesin çözüm

Konsolu açıp "ssh -D 2400 kullanıcı_adı@sunucu_adresi.com" yazmak, yönlendirmeyi yapmak için yeterli. Yine, 2400 yerine herhangi bir şey yazabilirsiniz, FoxyProxy'de de aynı sayıyı girmeniz şartıyla. Daha sonra, aşağıdaki videoda da izleyeceğiniz üzere, FoxyProxy ayarlarınızı yaparak YouTube'a erişebilirsiniz. Tabii ki Linux'ta da DNS adreslerinizi değiştirmeniz gerekiyor, ve bu videoda Ubuntu Linux için onun da anlatımını yaptık.

Videoyu tam ekran yapıp izleyin.

Burada da, tünelin açık kalması için terminal penceresini kapatmamaya dikkat etmelisiniz.

Mac OS X

Mac'teki Terminal, Linux'taki terminalin aynısı. O yüzden, Linux'taki komut, birebir geçerli.

Ama, Mac OS X'te iSSH adında ücretsiz bir yazılım var bu işi yapan, ve kesinlikle terminalden daha güzel bir yöntem. Grafik arabirim sağlamasının yanısıra, Windows'taki PuTTY veya Linux ve Mac OS X'teki terminalin aksine, tünelin açık kalması için yazılımı açık tutmanız gerekmiyor, "Just Quit" diyerek yazılım kapalı bir şekilde proxy'nizi kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

mac1 YouTube erişim engeline yasal, güvenilir ve kesin çözüm

mac2 YouTube erişim engeline yasal, güvenilir ve kesin çözüm

Eğer terminal yöntemiyle kullanmak istiyorsanız, Linux videosunu izleyebilirsiniz. Yöntem aynı. iSSH kullanarak yapmak istiyorsanız, FoxyProxy ayarlarını da içeren aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu video, Mac OS X için DNS ayarlarını değiştirmeyi de barındırıyor.

Videoyu tam ekran yapıp izleyin.

Sonuç

Bu yöntemle, SSH'in doğası ve yapısı gereği, eskisinden daha da güvenli bir şekilde YouTube'a ulaşabiliyorsunuz. Eğer hesap sorarlarsa "telekulak haberlerinden etkilendim, paranoyaya bağladım, her şeyimi şifreliyorum" diyebilirsiniz. :)

Neden FoxyProxy'de en üstteki sarı seçeneği seçtik? Çünkü o seçenek, girdiğimiz adreslere bakarak çalıştırıyor proxy'leri. Yani bu şekilde, YouTube dışındaki sitelerde proxy kullanmayacağız. Eğer her sitede proxy kullanmak isterseniz, o proxy'nin adını seçip yanında çıkan menüden mavi seçeneği tıklayabilirsiniz.

Neden adreslerde yıldızlar (*) var? Onlar "wildcard" dediğimiz, herhangi bir şey yerine geçebilen değerler. Mesela, *.ytimg.com/* dediğimiz zaman, hem http://i.ytimg.com/vi/5_kfsnekj/default.jpg, hem de http://s.ytimg.com/yt/img/pixel-vfl73.gif adresi için proxy'yi çalıştırıyor. *youtube.com/* ve *.youtube.com/* değerleri ise, hem youtube.com, hem de www.youtube.com şeklinde giriş yapabilmeniz için gerekli.

Ayrıca, sadece YouTube değil, başka siteler için de kullanabilirsiniz bu yöntemi. Örneğin, şu anda engelli olan geocities.com'a girmek için *.geocities.com/* ve *geocities.com/*'ı eklemeniz yeterli.

Bu yöntemi uyguladığınız zaman, başka sitelere gömülmüş YouTube videoları da sorunsuz oynayacaktır, ki bu proxy sitelerinin yapamadığı bir özelliktir.

Ekleme: (Toplu Google Yasağı Sonrası – 10.06.2010)

Bazı DNS değiştirme işlemleri işe yarasa da bazen takılıp kalabiliyor da Google servisleri. Hosts dosyası düzenlemeleri de işe yarayabiliyor. Fakat bu yöntemi kullanarak erişim engeline aşmak isteyenlerin iki seçeneği var:

1. Seçenek, bütün Google servislerini FoxyProxy listesine eklemek. "*.google.com/*" işe yarayacak gibi dursa da, Google'ın başka alan adları kullanan başka servisleri de var; mesela, Google Analytics, sitelere eklenen kodunda google-analytics.com adresine bağlanmaya çalışıyor. Bunları da bulup ekleyebilirsiniz.

2. Seçenek, tüm tarayıcınızı proxy'den geçirmek. Biliyorum, daha önce güvenli olmayabileceğini söylemiştim ama, Türk Telekom'un görmesi sanki çok güvenli?

Firefox'ta "Advanced" ayarlarında "Network" sekmesi var. Türkçelerinin "Gelişmiş" ve "Ağ" olacağını tahmin ediyorum. Burada "Settings" (Ayarlar?) tuşuna basınca bir pencere daha çıkacak. Burada elle proxy ayarı yapmayı seçip SOCKS sunucusuna 127.0.0.1, yanındaki Port kısmına da bağlanırken girdiğiniz port sayısını girdiğinizde bütün tarayıcınızın trafiği proxy üzerinden yönlendirilecek.

Picture 31 YouTube erişim engeline yasal, güvenilir ve kesin çözüm

Mac OS X kullanıcıları için bir 3. seçenek, Network ayarlarından bağlı olduğunuz ağ arabirimini seçip Advanced'e tıklayarak Proxies sekmesine gitmek ve buradan SOCKS Proxy'yi seçip ayarlarını yapmak. Böylece kendi Proxy seçeneği bulunmayan tüm Mac yazılımlarınız (Safari ve Google Chrome dahil) proxy üzerinden internete çıkacaktır. Bunun Linux ve Windows'ta bir karşılığı var mı, bilmiyorum.

Picture 32 YouTube erişim engeline yasal, güvenilir ve kesin çözüm

İyi engelleri aşmalar…