LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

Devletin dijital çıkış taşıyan 20" ve daha büyük LCD monitörlerde ekstra vergi uygulamaya başlamasından bu yana, piyasada sadece analog çıkışa sahip bol miktarda 20" ve üzeri LCD monitör görüyoruz. Her incelememizde size 20" ve daha büyük LCD alırken dijital görüntü çıkışının mutlaka bulunması öneriyoruz ve incelediğimiz LCD monitörler de dijital çıkışa sahip olanlardan oluyor. Şu ana kadar hiç sadece analog çıkışa sahip, 20" veya daha büyük ve uygun fiyatlı LCD monitör incelememiştik. LG'nin Flatron W2252S monitörünü mercek altına alarak, uygun fiyatlı 22" LCD monitörler hakkında az-çok fikir sahibi olabileceğiz.

LG Flatron W2252S – Genel Özellikler

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

 • Ekran boyutu: 22" (1680×1050)
  • Ekran oranı: 16:10 (Geniş Ekran)
  • Nokta aralığı: 0.282 x 0.282 mm
  • Ekran kaplaması : Mat – AG(3H)
 • Panel Tipi: TN Panel
 • Dinamik kontrast: 10000:1 (Statik kontrast: 700:1 )
 • Parlaklık: 300 nit
 • Tepki süresi: 5 ms (gri-gri)
 • Görüş açısı: 170 / 170 (CR>5)
 • Renk derinliği: 16.7 milyon
 • Ortalama çalışma ömrü: 50.000 saat
 • Giriş / çıkışlar:
  • Analog (D-Sub) : Evet
  • Dijital (DVI-D): Hayır
  • HDMI: Hayır
 • Entegre hoparlör: Yok
 • Boyut:
  • Monitör boyutu: 519 x 429.1 x 220.9 mm
  • Ağırlık:
   • Net: 4.4 kg
 • OSD:  Var. Türkçe dil desteği yok.
 • Güç tüketim:
  • Çalışma: 40W'dan daha az.
  • Uyku (stand-by): 1W
 • Diğer Özellikler:
  • sRGB var
  • RGB var
  • Renk sıcaklığı ayarlaması var

Fiziksel Özellikler

Monitör tamamen siyah kasaya sahip. Alt tarafta menü tuşlarının bulunduğu ince bar ise gri renkte.

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

22" LCD monitörler artık  fiyatlarından ötürü çok yaygın olarak bulunan bir boyut. 22" LCD'yi 24" ve 20" LCD'ler ile boyut olarak karşılaştırırsak:

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi
Büyütmek için üzerine tıklayın.

Solda ASUS MK241H, ortada 22" LG Flatron W2252S ve sağda Philips 200W6CS var. LG Flatron W2252S'de entegre hoparlör bulunmuyor ve monitörün yan çerçeveleri oldukça ince sayılır. Alt tarafta oval tasarım uygulandığı için alt taraf biaz geniş görünüyor.

Ayarlama tuşları sol alt tarafa yerleştirilmiş ve ulaşılması oldukça kolay. Menü tuşlarının yazıları siyah renk ile gri bar üzerine yazıldığından dolayı rahat okunuyor.

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

LG Flatron W2252S'de yükseklik ayarı yok. Sadeceöne ve arkaya yatabiliyor ve eğilme toplamda 25 derece:

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

Yükselik ayarı genelde biraz daha üst seviye LCD monitörlerde bulunan bir özellik. Bu yazımızda incelediğimiz LG Flatron W2252S, giriş seviyesi bir LCD monitör olduğu için, yükseklik ayarını göremiyoruz. Ekranı dikey konuma getirme (yan çevirme-pivot) özelliği de genelde yükseklik ayarı ile doğrudan ilintili olduğundan, o da bulunmuyor.

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi
Monitörün özellikleri minik etiketlerle belirtilmiş.

LG Flatron W2252S'in yuvarlak tabanı var ve bunun montajı son derece kolay. LG, vida kullanmadan tutturma mekanizmasını zekice çözmüş.

Ürünün arkasını çevirip baktığımızda ilk dikkatimizi çeken şey,  duvara montaj deliklerinin olmadığı. Kabloları alt taraftaki delikten geçirmek mümkün. Böylece kablolar derli toplu gözükecek.

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

Hangi bağlantılar var diye baktığımızda:

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

Sadece analog (D-Sub) görüntü çıkışı ile güç girişini görüyoruz. Analog çıkışın dijital çıkışa göre dezavantajlarına incelemenin ilerleyen kısımlarında detaylıca bakacağız.

Monitör Özellikleri

LG Flatron W2252S'de TN panel kullanılmış.  Desteklediği renk derinliği ise 16.7 milyon. TN panellerde 16.7 milyon renk desteği artık yaygın olarak verilse de ve renkler görüş açısı ile çok çabuk değiştiği için ve aslında 6-bit panel kullanılmasından dolayı, renk doğruluğu konusunda IPS, MVA veya PVA panellerden daha kötü olduğunu söyleyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu: Gerçek 16.7 milyon renk derinliği için 8-bit panel gerekmekte. Ancak TN panelli LCD monitörlerde halen 6-bit panel kullanılıyor. Geri kalan 2-bit ise "dithering" adı verilen renklerin iç içe geçirilerek yeni renk üretilmesi ile elde ediliyor. Gerçek 16.7 milyon renk kadar başarılı olmasa da, 16.2 milyon renge göre de her halükarda daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bu renk derinliği konusu aslında grafik profesyonelleri haricindeki son kullanıcılar için çok anlamlı değil;bu monitörler son kullanıcılar için yeterli görüntü kalitesini sağlıyorlar. Son kullanıcıların tercihi genellikle en iyi tepki süresine ya da en uygun fiyata satılan en büyük LCD'yi satın almak.

5 ms'lik tepki süresi (gri – gri ), iyi bir değer olsa da piyasanın en iyisi değil. Kullanıcıların LCD monitör satın alırken en fazla dikkat ettiği noktalardan birisi kuşkusuz tepki süresi. Düşük tepki süresi sadece hızlı oyunlar için avantajı ortaya çıkan bir özellik. 5 ms'lik tepki süresi fazlasıyla yeterli olsa da, rakiplerde 2 ms tepki süresinin olması kullanıcıların aklını karıştırabilir. Kullanıcılar için önemli bir not: İyi bir 8 ms'lik LCD monitörde de oyun oynarken sorun yaşamayız. Tepki süresiyle ilgili olarak testlerimiz bir sonraki bölümde.

300 nit parlaklık değerinin yanında 10000:1 dinamik kontrast oranı var. Monitörlerde kullanılan dinamik kontrast değerleri, gerçek kontrast değerlerinden çok daha yüksek olur. Dinamik kontrast özelliğine sahip monitörler, kabaca, ekrandaki görüntüye göre sürekli kontrast ayarını en uygun seviyeye otomatik olarak getirir. Böylece sabit kontrast oranına göre farklı sahnelerde daha iyi karşıtlık oranı elde edilir. Örneğin LG Flatron W2252S'de statik kontrast oranı 700:1. Bu değerler oldukça iyi ancak kullanıcılar olarak farkları gözlerimizle görebilir miyiz? Bu çok zor. Zaten son yıllarda çıkan LCD monitörlerin kontrast değerleri ile ilgili bir sorun kalmadı. Kontrast değerlerinin en önemli olduğu noktalardan birisi karanlık filmler. LG Flatron W2252S ile uzun zaman geçirmemize rağmen bir sorun ile karşılaşmadık. Dinamik kontrast özelliği sürekli açık konumda.

Ekranın görüş açısı ise yatay ve dikeyde 160 derece olarak belirtilmiş ama bu değerler 5:1 kontrast değişim oranına göre hesaplanmış. Biz kullanıcılar olarak, daha doğru bir gösterge olan 10:1 kontrast değişimine göre yapılan görüş açılarını kabul etmeliyiz. Belinea gibi üreticiler, spesifikasyonlarına hem 5:1 hem de 10:1 oranlarla yapılmş görüş açısı ölçüm değerlerini koyuyorlar ve bu da kullanıcılar için çok önemli bilgi. LG'nin spesifikasyon listesinde 10:1 oranına göre ölçüm değeri yok ancak eğer görüş açıları 10:1 gibi bir değişim baz alınarak yapılsaydı elde edeceğimiz görüş açısı yatayda 150 derece, dikeyde 140 derece civarında olacaktı. TN panelin doğasından kaynaklanan dar dikey görüş açısı tüm TN panel taşıyan LCD monitörlerde var. TN panelli LCD monitörlere yandan ve üstten baktığınızda oldukça kabul edilebilir görüş açısı sunarlar. Ancak alttan baktığınızda görüntü çok çabuk bozulur. LG Flatron W2252S, piyasadaki en iyi görüş açısına sahip TN panelli monitör değil ancak değerlerin ortalama olduğunun altını çizmeliyiz. Aşağıda görüş açısı ile ilgili olarak videomuzu görebilirsiniz:

Bilgi: Görüş açısı, monitöre ne kadarlık açılarla baktığınızda görüntü / renklerin bozulmadan size gösterileceğini belirten bir ölçü. Büyük değerler her zaman daha iyidir ancak bu ölçümün neye göre yapıldığı önemli. Kontrast oranındaki az bir miktar bozulmanın (örneğin yaklaşık 100:1) görüntüde görülebilir bozulmaya yol açtığı bilinmektedir. Bazı üreticiler görüş açılarını 10:1 yerine 5:1 kontrast oranına göre belirlemektedir, bu durum ucuz bir TN-Film matriksin görüş açısını 150/140 yerine 160/160'a çıkarabilmektedir. Dolayısı ile 10:1 kontrast değişimi baz alınarak ölçülen görüş açıları, daha doğru değerlerdir.

OSD & Hazır Modlar & Kullanım Detayları

LG Flatron W2252S'de tüm ayarlamalar OSD ile yapılıyor. Menü kullanımı son derece kolay, tek sorun Türkçe dil seçeneğinin olmaması. W2252S'de kullanıcılar kendi özel ayarlarını yapabildiği gibi, ön tanımlı olarak gelen 4 farklı modu da kullanabiliyor. (Normal – Demo – Movie – Internet – User).  LG'nin mod değiştirdiğinizde, ekranın yarısında eski modu, diğer yarısında yeni modu gösteriyor olması kullanıcı için önemli bir özellik. Farkı daha iyi görmenizi sağlıyor böylece.

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

Hazır modlar:

OSD ayarlamaları:

Öte yandan LG, bu monitörüne "Fun" adını verdiği ekstra birkaç özel fonksiyon eklemiş. Menüdeki "Fun" tuşu ile ulaşabileceğiniz bu ayarlar ile şunları yapabiliyorsunuz:

 • 4:3 görüntü modu. Eğer oyun oynarken 4:3 oranında bir çözünürlük kullanmak isterseniz bunu seçerek monitörün 4:3 modunda görüntü vermesini sağlıyorsunuz. Kullanışlı sayılır.
 • ez Zooming: Tek tuş ile daha küçük bir çözünürlüğe geçiş yapılıyor ve böylece görüntü biraz daha büyük görünüyor. Pek kullanışlı değil.
 • Fotoğraf efektleri: Fotoğraflara bakarken, fotoğrafı siyah-beyaz olarak görmek isterseniz bu foto efektlerini kullanabiliyorsunuz. Kullanışlı gibi duruyor ancak 2-3 ay sonra bu özelliği ne kadar sık kullanırsınız düşünmek lazım.
 • Ses: Monitör açıldığında ufak bir ses çıkmasını istiyorsanız, 2 farklı alternatiften birini seçebilirsiniz. Sesi kapatabiliyorsunuz da.

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

Aşağıdaki video "Fun Key" hakkında daha iyi fikir verecektir:

LG Flatron W2252S'in 5 ms'lik tepki süresini ölçmek için fotoğraf makinamızın pozlama süresini 1/1000 sn'ye getirerek bir çekim yaptık. Testi ise Pixperan adlı yazılım ile yaptık. Ekranda sağdan sola doğru hızlıca giden ufak bir araba var. 1/1000 sn'lik pozlama süresi, LG'nin spesifikasyonlarında yazan tepki süresinin 1/5'i uzunluğunda. Yani monitörün tepkisinden daha hızlı çekim yapıyoruz.

Elde ettiğimiz sonuca bakalım:

ghosting 2252s LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

Beklediğimiz gibi bir sonuç elde ettik. 5ms için gayet iyi bir sonuç görünüyor.

Diğer monitörlerin bu testte nasıl başarı gösterdiklerine bakacak olursak:

ASUS MK241H (2 ms gri-gri):
asus mk241h ghosting 1 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

LG  Flatron L206WU (2ms gri-gri):
 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

Philips 200W6CS (8ms):
philips200w ghosting 1 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

LG Flatron W2252S'in kendi spesifikasyon sayfasında tepki süresiyle ilgili olarak farklı iki değer verilmiş: 2ms ve 5ms. Testlerimizde elde ettiğimiz sonuca göre, 5 ms'lik tepki süresinin doğru olduğunu görmüş olduk.

Bir diğer testimiz ise arka ışık dağılımı ile ilgili:

 LG Flatron W2252S 22 LCD Monitör İncelemesi

Arka ışık dağılımının Samsung'un 226BW, 223BW ve 2232BW modellerine göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Rahatsız edici bir arka ışık dengesizliği yok.

Dijital Görüntü ve Analog Görüntü kalite karşılaştırması

LG W2252S'de sadece analog görüntü çıkışı olması monitörün fiyatını aşağı doğru çekebiliyor. Ancak kalite konusunda sizlere hep dijital çıkışlı monitör almanızı öneriyoruz. Peki, bir çok kullanıcının fiyatından ötürü tercih ettiği sadece analog çıkışlı monitörlerde görüntü kalitesi ne seviyede? Farkı anlamak mümkün mü? Yıllardan beri LCD monitörlerle ilgilenen birisi olarak, özellikle yüksek çözünürlüklü monitörlerde farkı hemen görebiliyorum. Dikkatli gözler de monitöre baktığında ufak bir fark görebilir.

Esas fark, monitörün kablosunun geçtiği yerde manyetik alan olduğunda ortaya çıkıyor. Analog sinyaller bu manyetik alanlardan kolayca etkileniyor ve görüntüde bozulmalar meydana geliyor. En belirgin fark da kendini, görüntüde dalgalanma olarak belli ediyor.

Örneğin sizin için bir çekim yaptık. İşte video:

İkinci monitör DVI arabirimi ile sisteme bağlanmış durumda. İlki ise analog çıkışlı. Dalgalanmayı net bir şekilde görebilmelisiniz.

Buradaki sorun, D-Sub ile sisteme bağlanan tüm LCD monitörler için geçerli.

Bu dalgalanma sorunu bazen yaşanmazken, bazen alttan bakmaya gerek kalmadan da doğrudan farkedilebilyor. Böyle bir durumda, monitörün etrafında hoparlör, kablo modem gibi manyetik alana sahip donanımlar var mı diye kontrol etmeli, gerekirse alanı biraz boşaltmalı. Bu da çözüm olmazsa ve rahatsızlık duymaya devam ederseniz, daha kalın manyetik korumasına sahip VGA kablosu satın alabilirsiniz ve fiyatları 15 – 20 YTL civarında.

İlk defa LCD monitör alanlar genelde bu farkı göremiyorlar ama yukarıdaki videolar sizlere bu konuyla ilgili bir fikir vermiştir. Sadece dalgalanma değil, görüntüdeki berraklık da değişmekte. Sadece oyun oynayan kullancılar için bu genelde problem değil ancak dikkatli gözlerin mutlaka dijital çıkışlı bir monitör seçmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.

Kutu İçeriği

LG Flatron W2252S'in kutusunun içerisinden çıkanlar şöyle:

 • Analog kablo
 • Güç kablosu
 • Sürücü ve yazılım CD'si
 • Ekran temizlik bezi

Sonuç

LG Flatron W2252S'i fiyatına ve özelliklerine göre değerlendirmek lazım. Teknofiyat'a baktığımızda LG Flatron W2252S'in 299$ gibi uygun bir fiyattan satıldığını görüyoruz. Bu fiyat segmentindeki hemen hemen tüm LCD ekranların sadece D-Sub  çıkışa sahip olduğunu farkedersiniz. Analog – dijital kavgasını bir tarafa bırakacak olursak, LG'nin tasarımı, sunduğu özellikleri (Fun Key özelliği bir çok kullanıcının hoşuna gidecektir), yüksek karşıtlık oranı, görüntü ve renk kalitesi başarılı. 5 ms tepki süresi piyasanın en iyisi olmamasına rağmen, testlerimizde sürekli üstüne bastığımız gibi, en hareketli oyunlar için bile fazlasıyla yeterli bir değer. LG'nin "Fun Key" özelliğini yeni modellerinde de sık göreceğiz gibi. Kullanıcıların dikkatini çekebilecek ve fark yaratabilecek bir özellik.

LG Flatron W2252S, sizin için uygun mu diye soracak olursanız, bu nasıl bir kullanıcı olduğunuza bağlı. Sadece oyun oynayan bir kullanıcı iseniz sizi memnun edecektir. Ama tasarım yapan, kod yazan, bol yazı yazan birisiyseniz, dijital çıkışı olanbir model tercih edeceksiniz. Bütçesi kısıtlı olan kullanıcılar da analog çıkışlı monitörlere yöneliyorlar doğal olarak.

LG W2252S, daha iyi tasarımı olması ve ekstra özellikleri nedeniyle giriş seviyesi 22" LCD monitörlere göre biraz daha yüksek. LG'nin benzer görüntü kalitesine sahip L222WS modeli 249$'lık bir fiyat etiketiyle satılıyor ki muhtemelen kullanıcılar için daha çekici gelecektir satın alma esnasında. 22" olsun dijital olsun derseniz, LG'nin dijital çıkışa sahip 22" boyutunda LCD'leri piyasada bulunmuyor. Kullanıcılar hep uygun fiyatlı LCD'lere rağbet ettiğinden ötürü dijital çıkışlılar öksüz kalmış durumda. En yakın rekabet içerisinde olan ürün ise dijital çıkışa sahip olan Samsung'un 223BW modeli. (299$).