Sık sık telefon değiştirenler bilirler, telefonların IMEI numaraları kopyalanıp, kaçak telefonlara aktarılarak 'yasal' hale getiriliyor.

Bunun için eski telefonlar kullanılabileceği gibi, sıfır bir telefonun numarasını da bir şekilde ele geçirirseniz klonlatabiliyorsunuz. Bugün bir tanıdığın başına gelince konu hakkında bir uyarıdan zarar gelmez diye düşündüm.

Reklamları bol miktarda döndüğü için bilmeyen yoktur. Turkcell'in 'İşTcell' diye bir tarifesi var. Bu tarife adı üstünde iş yerleri için düşünülmüş bir çözüm. Kurumsal aboneler sözleşme imzaladıklarında elde ettikleri avantajlar yanında bir de telefon alıyorlar. Blackbery seçenekleri de var. Bizim örneğimizde HTC 4350 PDA söz konusu. Başka bir telefon kullanmaya gerek bıraktırmayacak kadar yeterli.

htc IMEIsi kara listeye alınmış yasal telefon?

Turkcell logosu telefonun üzerinde

Müşteri, Turkcell'den telefonu alıyor ama o da ne? Kullanıma kapalı. Telefon kara listede. IMEI numarası geçerli değil.

imei3 IMEIsi kara listeye alınmış yasal telefon?

KVK etiketi. Telefon orijinal.

Aldığınız telefonun IMEI numarasının klonlanmış/kara listede olup olmadığını anlamak için IMEI sorgulama sitesini kullanıyorsunuz.

tk1 IMEIsi kara listeye alınmış yasal telefon?

Örnekteki yeni telefonun IMEI numarası klonlanmış. Dolayısıyla yeni telefon kaçak durumuna düşüyor. Telefonun fabrikasından müşteriye kadar izlediği rotada bir yerde, telefonun IMEI numarasını birileri kopyalamış. Zor bir iş değil. Satarken kontrol edilmediği için de bu telefon müşteriye verilmiş. Turkcell elbette bu durumu telafi edecektir. Bizi ilgilendiren nokta, yasal yoldan yeni telefon aldığınızda bile IMEI numarasını daha aldığınız yerde kontrol ettirmelisiniz. Yoksa tam yeni telefonunuzu ilk kez kullanacakken bu tatsız durumla karşılaşabilirsiniz. Hem KVK hem de Turkcell güvencesine rağmen bu hırsızlık olabiliyorsa, herkesin dikkatli olmasında fayda var demektir.