Windows hizmetleri .dll dosyaları (dynamic-link library) ile çalışır, trkwks.dll, uxsms.dll, sysmain.dll gibi. Ancak .dll dosyaları doğrudan çalıştırılamaz, bir .exe dosyası (executable) üzerinden yüklenmeleri gerekir. İşte bu dosya svchost.exe'dir.

svchostnedir1 svchost.exe nedir?

Neden birçok svchost.exe çalışıyor? Ne yapılabilir?

Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Hizmetler penceresinde görebileceğiniz gibi Windows birçok işleve ihtiyaç duyar. Tümü tek svchost.exe tarafından çalıştırılsaydı bir hata durumunda tüm sistem çökebilirdi. Bu nedenle hizmetler gruplara bölünerek birbirinden ayrılmıştır. Örneğin bir svchost.exe internet ile ilgili hizmeti çalıştırırken, bir diğeri kullanıcı arayüzüyle ilgili hizmeti çalıştırır.

Öte yandan bilgisayar kullanımınıza göre gereksiz hizmetleri etkisizleştirerek veya durdurarak işlemci ve bellek yükünü azaltabilirsiniz. Kapattığınız hizmetlere bağlı olarak svchost.exe sayısı da düşebilir. Bir svchost.exe'nin işlemciyi aşırı kullandığını fark ederseniz, bilgisayarı yeniden başlatmak yerine sadece onunla ilgili hizmetleri yeniden başlatabilirsiniz.

Hangi svchost.exe hangi hizmeti çalıştırıyor?

Komut İstemi'nde tasklist /svc komutuyla hizmet listesini görebilirsiniz.

svchostnedir2 svchost.exe nedir?

Hem Windows XP'de hem de Vista'da çalışan bu yöntem hizmet adlarının sadece kısaltmalarını gösteriyor, hangi hizmetin ne işe yaradığını açıklamıyor.

Windows Vista kullanıyorsanız Görev Yöneticisi'nin İşlemler sekmesinde istediğiniz bir svchost.exe işlemine sağ tuşla tıklayıp, "Hizmetlere Git" seçeneğini tıklayın.

svchostnedir3 svchost.exe nedir?

Seçtiğiniz svchost.exe ile ilgili hizmetleri Hizmetler sekmesinde seçili halde göreceksiniz.

svchostnedir4 svchost.exe nedir?

Bu pencerede hizmetleri sadece kısaltmalarla değil tam adlarıyla da görebilir, durdurmak istediğiniz hizmeti kolayca seçebilirsiniz.

Sisteminizde Windows XP yüklüyse Microsoft/Sysinternals'in Process Explorer'ını kullanabilirsiniz. Vista'da da çalışan Process Explorer aktif tüm işlemleri görebileceğiniz bir yazılım. Fareyi bir svchost.exe'nin üzerine getirerek hangi hizmetin o işleme ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

svchostnedir5 svchost.exe nedir?

İstediğiniz bir svchost.exe'ye çift tıklayıp Services sekmesinde durdurmak istediğiniz hizmeti seçebilirsiniz.

svchostnedir6 svchost.exe nedir?

Hizmetleri devre dışı bırakma

Denetim Masası'nın Yönetimsel Araçlar bölümüne giderek veya Windows XP ise Çalıştır'a, Vista ise Başlat menüsünün arama kutucuğuna services.msc yazarak Hizmetler penceresini açın. Listeden etkisizleştirmek istediğiniz hizmeti bulun. Hizmete çift tıklayın veya fare sağ tuş menüsünden Özellikler'i seçin.

svchostnedir7 svchost.exe nedir?

Başlangıç Türü'nü Devre Dışı olarak değiştirin ve durdurmak için Durdur'u tıklayın.

svchostnedir8 svchost.exe nedir?

Hizmeti komut istemini kullanarak da devre dışı bırakabilirsiniz.

sc config TabletInputService start= disabled

Bu komutta TabletInputService devre dışı bırakmak istediğiniz hizmetin adıdır. Hizmet adlarını tasklist komutuyla gelen listede veya Görev Yöneticisi'nin Hizmetler sekmesinde görebilirsiniz.