"svchost.exe nedir?" yazısında hizmetlerin nasıl durdurulduğundan ve devre dışı bırakıldığından bahsetmiştik. Bir hizmeti devre dışı bırakmanın yanında tamamen silebilirsiniz. Bunu sadece Windows hizmetleri olarak düşünmeyin. Gerektiği gibi kaldırılamayan ve geride bir hizmet dosyası bırakan yazılımlar için de kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Bir hizmeti sildiğinizde geri yüklemek oldukça zordur. Doğru hizmeti sildiğinizden emin olun.

Denetim Masası'nın Yönetimsel Araçlar bölümüne giderek veya Windows XP ise Çalıştır'a, Vista ise Başlat menüsünün arama kutucuğuna services.msc yazarak Hizmetler penceresini açın. Listeden silmek istediğiniz hizmeti bulun.

hizmet silme Windowsta hizmetler nasıl silinir?

Hizmet adına çift tıklayarak Özellikler penceresini açın. "Hizmet adı" karşısındaki değeri o hizmeti silecek komutta kullanacaksınız.

hizmet silme2 Windowsta hizmetler nasıl silinir?

Komut İstemi'ni açın, ancak Vista kullanıyorsanız komut istemi simgesine sağ tuşla tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır"ı seçin. Kullanacağınız komut sc delete hizmet_adı şeklinde olacak.

sc delete WdiServiceHost

Bu sadece bir örnek, "WdiServiceHost hizmetini silebilirsiniz" önerisi olarak algılamayın. :) Hizmet adında boşluk varsa tırnak içinde yazılması gerekiyor:

sc delete "Hizmet Adı"

Hizmetler penceresini yenilediğinizde hizmetin silinmiş olduğunu göreceksiniz.