Kablosuz bir ağın avantajları açık. Oraya buraya kablo döşemeye gerek kalmadan, her seferinde aynı yerde çalışmak zorunda olmadan ev ya da işyerinde bir ağ kurmak. Ek olarak, giderek daha fazla sayıda kullanıcı dizüstü sahibi oluyor ve bu kullanıcılar bilgisayarlarını kafeler gibi halka açık mekanlarda kullanmak istiyor.

Kablosuz ağın "havaya saçılan" veri paketleriyle çalışması ise kullanıcıların ek önlemler almalarını zorunlu kılıyor. Eğer önlem almadıysanız komşunuz sizin ağınıza girebiliyor olabilir ki bunun en hafif sonucu kotalı ADSL bağlantınızın faturasının kabarması olurdu. Ağır sonuçlar ise kişisel bilgi güvenliğinizin kırılması ve hatta ağınızdan işlenen bir suç için sizin sorumlu tutulmanız.

Diyelim ki kablosuz ağa şifre koymayı anlattığımız video-rehberimizi okumadınız ya da okuyup uygulamanıza rağmen şifrenizi kaptırdığınızdan ya da şifrenizin kırıldığından kuşkulanıyorsunuz. Böyle bir durum şişen kota, ağda ve İnternet bağlantısında yavaşlama gibi gözlemleriniz varsa kuşku duymanızı gerektirebilir. Şu halde ağınıza sızılıp sızılmadığını ve eğer sızıldıysa kimin sızdığını bilmek istiyorsunuz. İki kablosuz ağ aygıtı için bunu nasıl yapacağınızı açıkladık. Bu aygıtlardan biri Zyxel'ın kablosuz erişim noktası özellikli modemi Zyxel P660HW-T1, diğeri Edimax'ın daha önce incelediğimiz 300 Mbps gibi hızlar vaadeden kablosuz ağ yönlendiricisi.

Tabii daha gelişmiş ya da benzer işe yarayan çözümler de var ama çoğu kullanıcı modemin aylardır şişen günlük dosyalarına bakmak istemeyecektir.