Güzel bir manzara fotoğrafı, ya da arkadaşlarla çekilen bir grup fotoğrafından sonra keşke burada şu olmasaydı dediğiniz oldu mu? Sanıyorum ki hepiniz buna "evet" diye karşılık vereceksiniz. Güzel bir manzarada alakasız bir şekilde resme giren insanlar, dikkatsizce çekilmiş bir fotoğrafta gölgenize de yer vermeniz ya da manzaranın tüm büyüsünü bozan herhangi birşey. Belki de bir grup fotoğrafında bir arkadaşınızın size kulak yapması ya da fotoğrafı bir çöp kutusunun yanında çektirdiğinizi fark etmeniz. Çeşitli sebeplerden dolayı çektiğimiz fotoğrafların bazen yarısını çöpe atmak zorunda kalıyoruz.(Burada tabii ki dijital makine ile çekilen fotoğraflardan bahsediyoruz.)

Burada size izleteceğimiz videoda belki de fotoğrafı çöpe atmadan kurtarabileceğiniz bir yol olduğunu göreceksiniz. Tabii ki her fotoğrafta yapmak mümkün olmayabilir. En azından fotoğrafın aslını koruyarak mümkün olmayabilir. Ama sizin yaratıcılığınıza bağlı olarak her fotoğrafa da uygulamak mümkün olabilir.

Özetle Photoshop ile çok da komplike bir işlem yapmadan, sadece el becerileriniz ve göz zevkinizi kullanarak fotoğraflardaki istenmeyen kısımları silmeyi başarabilirsiniz. Biraz hızlı yapmaya çalıştığımızdan yüzde yüz sonuç elde edemedik bazı yerlerde ama 5 dakika daha fazla çalışma ile tam istediğimiz resmi elde etmekte zorlanmayacaktık.

Resmin son hali de aşağıdaki oluyor.

silmeliyimedit 550x412 Photoshop ile fotoğraflardan istenmeyen öğeleri silme

Unutmadan söyleyelim, değiştireceğiniz yerin arka tarafında tam olarak ne olduğunu bilemiyorsanız, hayal gücünüzü kullanın :) Çok yaratıcı fotoğraflar ortaya çıkabiliyor. Bir de gölgesi olan bir cisim siliyorsanız mutlaka gölgesini de silin, aynı şekilde bir ekleme yapıyorsanız ışığın geldiği yerin tersine gölge oluşturmayı unutmayın.

İyi çalışmalar…