Bu seferki haber başlığımız Playstation World Magazine'e ait… Piyasaya yeni çıkan Dead Space'i son sayısının kapağına taşıyan dergi, oyun için övgüler yağdırırken pek de haksız sayılmaz. Nitekim diğer yayınlar ve inceleme siteleri de aynı görüşü paylaşmakla beraber, Silent Hill ve Resident Evil gibi klasiklerden sonra yeni bir çığır açan oyunun başarısında klişelerden tamamen uzak bir kurgunun yattığı konusunda da hemfikirler. Elbette bu başarıda etkili ışık ve ses efektlerinin tamamladığı eşsiz bir atmosferin yanında, birbirinden farklı yaratık tasarımları ve oyun mekaniklerinin de payının olduğunu belirtmek gerek.

deadspace oyunpclabs En korkunç oyun!

PC, Xbox360 ve PS3 platformları için piyasaya sürülen korku-aksiyon oyunu Dead Space, Electronic Arts (EA)‘ın Redwood Shores stüdyolarında yapımı sürerken konusu ve ekran görüntüleri ile ilk kez geçen sene dikkatleri çekmiş, son E3 fuarında da büyük ilgi toplamış yapımlardan birisiydi. Oyunumuz, bir maden gemisinin iletişim sistemini düzenlemek için yollanan, ancak gemideki mürettebatın hızla yayılan bir parazit tarafından yaratıklara dönüşmesinden sonra onlarla mücadele etmek zorunda kalan genç mühendis Isaac Clarke’ın başından geçenleri konu alıyor. Yine bir başka EA yapımı The Godfather'da kullanılan grafik motorunun korku perdesi görevini üstlendiği oyun, bu aralar üstüste gelen yüksek inceleme puanlarıyla oyun tarihinin en iyileri listesine de adını kazıyacak gibi görünüyor.

Yaratıkları öldürmek için kol ve bacak gibi uzuvlarına ateş etme zorunluluğu oyuncuyu benzer konulu basit bir shooter'dan çok daha tedirgin ederken, etrafta oluşacak kan-revan ortamının gerçekçi gözükmesi için araba kazasında hayatını kaybetmiş insanların ceset fotoğraflarından faydalanılması da herhalde yukarıda yer alan video ile beraber oyunun sonuna kadar nelerle karşılaşacağınız hakkında daha fazla fikir verebilir. Dead Space sırf bu içeriği yüzünden Japonya, Çin ve Avustralya'da yasaklandı bile (ve büyük olasılıkla yakında Almanya…). Ülkemizde durumu ne olur bilemiyoruz ancak oyun muhtemelen 31 Ekim tarihinde bazı alışveriş merkezlerinde ve internet satış sitelerinin stoklarında sizler için hazır bulunacak. Devamının ise şimdiden çalışılmaya başlandığını not olarak belirtelim. 

"En korkunç oyun"un karanlık koridorlarında ilerlemeye çalışırken belki birara çığlık bile atmak isteyeceksiniz, ancak dövüşmek yerine boşa nefes tüketmeden önce unutmayın; uzay boşluğunda sizi kimse duyamayacak!