Ülkemizdeki YouTube erişim engeli IP bazlı olduğu için OpenDNS gibi farklı DNS adreslerini kullanmak işe yaramıyordu. Bu durumda, vtunnel.com ya da ktunnel.com gibi web sitelerini kullanarak ya da kendiniz tünelleme yaparak bu engelleri aşabiliyorsunuz. Tünelleme için ssh hesabı gerektiğinden, bir çok kullanıcı için zahmetli bir iş bu.

YouTube'a ait birden fazla IP adresi bulunuyor ve gördüğümüz kadarıyla Telekom bunların hepsini engellememiş. İşletim sistemimiz içerisine YouTube.com'un IP adreslerinden birisini yazarak YouTube'a web tarayıcımız ile zahmetsizce erişebileceğiz.

Nasıl Yapıyoruz?

İlk olarak hosts dosyasını açalım. hosts dosyası farklı işletim sistemlerinde farklı yerlerde bulunuyor.

  • Windows NT/2000/XP/2003/Vista: WINDOWS\system32\drivers\etc\ varsayılan konum durumunda.  Eğer hosts dosyası burada değilse lu registry girdisinden nerede olduğunu öğrenebilirsiniz: \HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\DataBasePath.
  • Windows 95/98/Me: WINDOWS\
  • Linux: /etc
  • Mac OS 9 ve daha öncesi: System Folder: Preferences
  • Mac OS X(*): /private/etc

Örneğin bizim işletim sistemimize hosts dosyası C:\WINDOWS\system32\drivers\etc klasörü altında bulunuyordu.

hosts dosyasına Notepad ile açın ve dosyanın en sonuna şu satırı ekleyin:

208.117.236.69 youtube.com www.youtube.com

Dosyayı kaydedin ve kapatın.

İşlem tamam! Artık YouTube'a zahmetsizce favori web tarayıcınız ile girebilirsiniz.

Bu işlemin nasıl yapıldığını gösteren basit bir video:

(*) Mac OS X'te Finder'dayken Go > Go To Folder seçeneğinden /etc yazıp bu klasöre ulaşabilirsiniz. hosts dosyasını düzenlemek için ise Smultron'u kullanmanızı tavsiye ediyoruz.