…hareketi algılayan T-Rex gibi, hareket etmezsen seni göremez sanırsın. Ama Velociraptor öyle değildir… Sen ona bakarsın, o da sana bakar. İşte o anda saldırı gelir. Önden değil ama, yandan; senin varlığını bile farketmediğin diğer iki 'raptor tarafından [...] Sonra seni bu altı inçlik jilet gibi pençeyle biçer. Bir aslan gibi ısırmaya zahmet etmez [...] Esas önemli olan şu ki… Onlar seni yemeye başladıklarında hala canlısındır. Yani… Biraz saygı göstermeye çalış.

Velociraptor'lar hakkında Dr. Alan Grant, Jurassic Park.

SCSI olmayan, masaüstünde kullandığımız sabit diskler, birilerinin daha erken yeni nesle geçtiği durumlar dışında genellikle benzer performans gösterirler. Masaüstü sabit disklerinde standart dönüş hızı yıllardır 7200 devir/dakika olarak veriliyor. Western Digital ise buna bir istisna yapmış ve 10.000 devir/dakika hızla dönen plakalara sahip Raptor serisini çıkarmıştı. Raptor'lar epeyce bir süre masaüstünüze alabileceğiniz en hızlı sabit diskler olarak kaldı. Ancak dakikada 10.000 devirlik dönüş hızına rağmen son zamanlarda çıkan 7200 rpm sabit disklerin gerisinde kalmaya başlamışlardı. Western Digital doğru bir zamanlamayla Raptor'da güncellemeye gitti. Aslında, güncellemeden de öte, radikal değişiklikler yaparak VelociRaptor'u çıkardı.

Küçük canavar: VelociRaptor

Velociraptor ismini Raptor'u çıkarırken bile planlamış olabilirler. Velociraptor, plaka yoğunluğu ve sair teknik özellikleri geliştirilmiş olmasının yanında, Raptor gibi 3.5" üretilmek yerine gerçekten de daha ufak, 2.5" standardında bir sabit disk. Boyut olarak dizüstü bilgisayar disklerini düşünebilirsiniz, ancak Velociraptor daha kalın. Bu hızlı avcının teknik özelliklerine gözatalım.

 WDnin küçük canavarı: VelociRaptor

Western Digital VelociRaptor 300 GB

  Model numarası: WD3000BLFS
  Arabirim: SATA 3 Gb/s
  Dönüş hızı: 10.000 rpm
  Biçim faktörü: 2.5"
  Sığa: 150 GB, 300 GB
  Önbellek: 16 MB
  Ortalama gecikme: 3 ms
  Boyutlar: 10 x 6.98 x 1.5 cm
  Ağırlık: 219 gram
  Çalışma şok sınırı: 65 G, 2 ms
  Depolama şok sınırı: 300 G, 2 ms
  Çalışma sıcaklığı: 5 – 55 C derece
  Depolama sıcaklığı: -40 – 70 C derece
  Yüksüz ses: 29 dBA
  Arama ses: 34 dBA
  En yüksek güç tüketimi: 6.08 W
  Boşta güç tüketimi: 4.53 W
  Uyku güç tüketimi: 0.42 W
  MTBF: 1.4 milyon saat

VelociRaptor'un teknik verisini bu PDF dosyasında bulabilirsiniz.

VelociRaptor'la Western Digital bir taşla kuş katliamı yapmayı hedefliyor. Her şeyden önce, değişen biçim faktörü, yani boyutlar, diske 2.5" sunucu depolamasına yatkınlık kazandırıyor. VelociRaptor, hız değerlerinde göreceğiniz üzere sunucu sistemlerindeki pahalı diskleri fiyatıyla birlikte değerlendirildiğinde terletecek kadar yakın performans değerleri veriyor. Aynı zamanda IcePack ile -ya da başka bir disk kafesiyle- kullanıldığında 3.5" yuvalara oturabiliyor, böylece üst uç masaüstü PC'lere de hitap ediyor bir taraftan. Yani boyutlardaki küçülmenin amaçları çok yönlü.

Performans tarafında da çoklu etkenler var. Küçük disk plakasındaki veri yoğunluğu performansa doğrudan etkili. Geçen sabit disk neslinde gördüğümüz kadar veriyi 2.5" disk plakasına sığdırabilecek yoğunluk, okuma/yazma kafaları belli bir yerdeyken önlerinden geçen birim zamandaki veri miktarını artırmış oluyor. Bunun dışında Raptor'la aynı hızda, yani 10.000 rpm ile dönüyor olması da aynı mekanizma üzerinden diskin performansını etkiliyor. VelociRaptor'un ufak boyutları tüm bunlara ek olarak okuma/yazma kafalarının daha kısa hareketler yapabiliyor olmaları demek. Bu etkenler VelociRaptor'un hem erişim süresi hem de sürekli okuma hızı açısından çok yüksek performans göstermesine yardım ediyor.

Bir avantaj da güç tüketiminde. Plaka boyutunun küçük olması, bu plakayı döndürmek için gerekecek güç miktarında da azalmayı getiriyor. Bu aşamada disk üreticisi daha esnek davranabiliyor ki VelociRaptor dakikadaki dönüş hızı daha fazla olmasına rağmen 7200 RPM masaüstü disklerden fazla güç harcamıyor. Kafa hareketlerinin daha kısa olması da güç tüketiminin azalmasına yardım ediyor. Güç tüketimindeki azalmanın aygıtta daha az ısınma anlamına geleceğini de tahmin edenleriniz çıkmıştır.

Sonuç olarak VelociRaptor kağıt üzerinde başta performans olmak üzere güç tüketimi ve kullanım alanları olarak 3.5" masaüstü sabit disklerin üst düzeyiyle sunucu sistemlerinin girişi arasına yerleşmiş gözüküyor.

 WDnin küçük canavarı: VelociRaptor
VelociRaptor'un boyutlarını 3.5" boyutundaki bir Seagate Barracuda 7200.10 sabit diskle karşılaştırın. Birazdan test sonuç grafiklerimizde bu küçük canavar, editörünüzün bir zamanlar kendi çapında performans rekorlarına imza atan sevgili Barracuda'larını çiğ çiğ yiyecek.
 WDnin küçük canavarı: VelociRaptor

Öte yandan, 2.5" biçim faktörü VelociRaptor'un bir dizüstü için düşünüldüğü anlamına da gelmiyor. VelociRaptor'un genel olarak bir dizüstü sabit diskinden daha fazla güç tükettiği ve daha fazla ısındığı gerçeğini bir yana bırakın, normal bir dizüstü bilgisayar sabit diskinden daha kalın bir yapıda. Yukarıda bir Western Digital Scorpio ile VelociRaptor'u yan yana görüyorsunuz. VelociRaptor dizüstü sistemlerin sabit disk yuvalarına sığmıyor, sığsa da zaten o kadar dar bir alanda çalışamayacak kadar çok ısınacaktı.
 WDnin küçük canavarı: VelociRaptor

Kocaman bir makro fotoğrafta diskin veri etiketini görüyorsunuz. Bizdeki model "çıplak gelen", çift plakalı ve 300 GB olandı. Veri tablolarında tek plakalı 150 GB model de geçiyor. 300 GB modelin numarası WD13000BLFS, 150 GB olanınki WD1500BLFS. Bunların bir de HLFS ve GLFS'leri var, sonraki sayfalarda bahsediyoruz.

 WDnin küçük canavarı: VelociRaptor
Arka yüzde kontrol yongası vesaire gözükmüyor. Bunlar kontrol kartının diskin iç tarafında bakan yüzeyinde.

 WDnin küçük canavarı: VelociRaptor

VelociRaptor sisteme SATA 3 Gb/s üzerinden bağlanıyor. 1.5 Gb/s arabirimden yapılan bu geçiş bir "modernleşme"den çok bir ihtiyaç, zira VelociRaptor SATA 1.5 Gb/s arabiriminin sınırına tehlikeli şekilde yakın aktarım değerleri sağlıyor. Protokol yüklerini de düşünürseniz VelociRaptor eğer SATA 1.5 Gb/s arabirimden bağlansaydı arabirimin darboğazına takılıp verebileceğinden daha düşük bir performans gösterebilirdi.