“Masaüstünü Göster” kısayolu “Hızlı Başlat” ‘ta bulunan ve özellikle çok fazla pencere açtığımızda tek hamleyle masaüstüne dönmemizi sağlayan bana göre hayati bir simgedir. Şahsen bilgisayarıma format attığım zaman ilk işim sürücüleri dâhi yüklemeden önce “Hızlı Başlat”’ı aktif hale getirmek ve “Masaüstünü Göster” kısayolunu en rahat erişebileceğim yere yerleştirmektir.

Vista’da pencereler arası geçiş de mümkün iken Windows XP’de böyle bir işlev olmadığı için bu ikonun önemi bu işletim sisteminde daha büyük ki bence Vista’daki pencereler arası geçiş kabiliyeti de yeterince işlevsel değil. “Alt+Tab” tuş kombinasyonu ile de masaüstüne dönmek Vista'da mümkün iken bu seçenek de oldukça hantal bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Başlat çubuğuna sağ tıklayarak da "Masaüstünü Göster" özelliğini kullanılabilir ancak fazla pencere açıldığında bu iş de tam bir can sıkıntısı hâline geliyor.

showdeskt 550x440 Masaüstünü Göster kısayolu nasıl oluşturulur?

Bu yazıda ele alacağımız konu herhangi bir sebeple “Masaüstünü Göster” kısayolunu silmiş olmanız durumunda (Yanlışlıkla kısayolu veya komut dosyasını silmiş olabilirsiniz veya kullandığınız virüs programı dâhi komut dosyasının zararlı içeriğe sahip olması gerekçesiyle silmiş olabilir) bir-iki basit hareketle tekrar bu özelliğe kavuşmamız olacaktır.

Öncelikle kontrol edeceğimiz şey kaynak dosyasının da kısayol ile birlikte silinip silinmediğine bakmak olacak. Bunun için ise “Araçlar / Klasör Seçenekleri”nden “Gizli Dosyaları Göster” özelliğinin işaretli olduğundan emin olduktan sonra (Application Data klasörü gizli klasör olduğu için gizli klasörleri görebiliyor olmamız gerekiyor); “C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adı\Application Data\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch” ‘a erişerek “Masaüstünü Göster” ikonunun bulunup bulunmadığına bakmalıyız.

appdatason 550x399 Masaüstünü Göster kısayolu nasıl oluşturulur?

adresyoluson 550x395 Masaüstünü Göster kısayolu nasıl oluşturulur?

Eğer ikon burada mevcutsa kaynak dosyanız silinmemiş demektir ve bu durumda ikonu sol tuş ile “Hızlı Başlat” ‘a sürüklemeniz durumunda bu özellik tekrar aktif hâle gelecektir.

Bundan sonraki adımların ise kaynak dosyanızın da silinmesi durumunda yapılması gerekmektedir. Öncelikle “Başlat / Çalıştır” ‘a “notepad” yazarak ya da “Başlat / Programlar / Donaltılar / Not Defteri” tıklanarak not defteri açılır ve aşağıdaki kod boş olan sayfaya kopyalanır.

[Shell]

Command=2

IconFile=explorer.exe,3

[Taskbar]

Command=ToggleDesktop

kodson 550x411 Masaüstünü Göster kısayolu nasıl oluşturulur?

Daha sonra ise “Dosya / Farklı Kaydet” ‘e basarak dosya adı “Masaüstünü Göster.scf” olarak yazılıp kaydet’e basılır. Burada kayıt yeri olarak istediğiniz yeri belirtebilirsiniz. Bu aşamada kaynak dosyanız ikonuyla birlikte oluşmuştur.

kayitson 550x425 Masaüstünü Göster kısayolu nasıl oluşturulur?

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey bu kaynak dosyasının sol tuş ile “Hızlı Başlat” ‘a sürükleyerek kısayol oluşturmaktır. Size tavsiyem ise oluşturduğunuz kaynak dosyasını varsayılan yeri olan “C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adı\Application Data\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch” ‘a taşımanız ve buradan kısayol oluşturmanızdır. Böylece bu dosyayı yanlışlıkla silme ihtimaliniz oldukça azalacaktır.

İsteğinize göre “Araçlar / Klasör Seçenekleri” sekmesinden “Gizli Dosyaları Gösterme” seçeneğini işaretlemek kaydıyla gizli dosyaları tekrar saklayarak işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Son olarak, "Windows tuşu + D" tuş kombinasyonuyla da masaüstünü gösterme işini kolayca yapabilirsiniz.