pdf PDFCreator: Dökümanlarınızı PDF formatına çevirinPDF (Portable Document Format; Taşınabilir Belge Biçimi), platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla üretilmiş sayısal bir dosya biçimidir. Birçok platform için bedava görüntüleyicinin olması nedeniyle PDF yazdırılabilir ve düzenlenmesi beklenmeyen belgelerin dağıtımı için tercih edilir.

PDF formatına çevirilmiş dökümanlar okuyucular üzerinde daha profesyonel bir izlenim bırakırlar ve dökümanlarımızı PDF formatına çevirdiğimizde ne olursa olsun her yerde aynı şekilde görüntüleneceğinden ve aynı şekilde çıktısının alınabileceğinden emin olabiliriz. Aynı zamanda PDF dosyalarımızı şifreleyebilir ve normal şartlarda, veri hırsızlığının veya izinsiz çıktı alınmasının önüne geçebiliriz.

PDFCreator, Pdfforge tarafından geliştirilmiş GPL Lisanslı (Açık Kaynak Kodlu) pdf çeviricisidir. PDFCreator yazılımının dosyaları PDF formatına çevirme mantığı şu anda kullanılan yazılımlardan biraz farklıdır. PDF çevirici yazılımları genellikle belirli dosya formatlarını PDF dosya tipine çevirebilirken PDFCreator çıktısı alınabilen bütün dosyaları çevirebilir. Bu nedenle PDFCreator mevcut yazılımlardan bir adım öndedir. Tabii ki açık kaynak kodlu olması ise başka bir artısı.

PDFCreator yazılımının çıktısı alınabilen her dosyayı PDF'e çevirebilmesinin altında yatan güç ise GhostScript yazılımıdır. Bu yazılım PostScript türünde tanımlanmış dosyalar için bir çevirmen görevi görür. Bir dosyanın çıktısı alınırken önce dosyalar PostScript formatına çevirilir ve yazıcıya bu şekilde gönderilir. PostScript formatına dönüştürme işlemini yapan yazılımdan bilgiler yazıcıya değilde GhostScript yazılımına gönderilirse, GhostScript ile bu dosyayı PDF formatına çevirebiliriz :) .

PDFCreator

pdftr1 550x239 PDFCreator: Dökümanlarınızı PDF formatına çevirin

Yazılım basit bir arayüze sahip. Herhangi bir dosya yazdırıldığında bu pencerede mevcut işlemler gösteriliyor. Zaten normal yazıcılarında tıpkı bu pencereye benzer bir penceresi var. Bu pencereyi ayarlar dışında pek kullanmayacağız, zaten basit ayarların dışında -ilgi çekebilecek- sadece otomatik isimlendirme özelliği var :) .

pdfc2 550x292 PDFCreator: Dökümanlarınızı PDF formatına çevirin

Yazılımın bilgisayara yeni bir yazıcı kurduğundan söz etmiştik. Herhangi bir dosyayı PDF'e çevirmek istediğimizde tek yapmamız gereken bu çıktıyı "yazdırmak" ve yazıcı olarak da PDFCreator'u seçmek. Bu nedenle bu program çıktısı alınabilecek her dökümanla uyumlu. Nede olsa Printera gönderilen bilgi PostScript formatında ve programımız bu formatı PDF formatına çevirmek için hazırlanmış. Bu arada unutmadan ekleyelim, PDFCreator aynı zamanda çıktıları; PNG, JPG, BMP, TIFF, EPS vb. gibi yaygın formatlara da çevirebiliyor.

pdftr2 550x490 PDFCreator: Dökümanlarınızı PDF formatına çevirin

Otomatik Kaydetme özellikleri de yukarıdaki gibi. Dosya ismini önceden belirleyebilir ve dosyaya ait bilgileri dosya ismine kayıt sırasında otomatık olarak yazdırabilirsiniz.

pdftr3 550x490 PDFCreator: Dökümanlarınızı PDF formatına çevirin

Genel olarak baktığımızda çok basit bir program. PDF dosya yaratmak için işinize yarayacak her şeyi içeriyor. Yarattığınız dosyaları koruma altına alma imkanınız da var. Bunu kayıt anında ayarlar penceresinden 'Formats' sekmesinden yapabilirsiniz.

Kullanıcıların resimleri, yazıları, yorumları kopyalayamaması için ve oluşturulan dosyanın çıktısını almaması için ayrı ayrı seçenekler mevcut. Aynı zamanda dosya açılışı için şifre de kullanabiliyorsunuz. Bunun yanında oluşturacağınız PDF dosyasının versiyonunu da belirleyebiliyorsunuz. Öntanımlı olarak PDF1.4 seçilmiş, isterseniz en yüksek sürüm olan PDF1.5 i kullanabilirsiniz. Yine aynı ayar bölümünden, pdf dosyanın ne kadar sıkıştırılacağını da belirleyebilirsiniz. Fazla sıkıştırma dosyanın açılma süresini uzatacağı için bu kısımdaki ayarları en yüksek değerlere getirmemeniz faydalı olacaktır.

Aynı zamanda yazılım, uygun dosyalar için sağ klik menüsünde (shell integration) de görülüyor. Bu şekilde hızlıca dosyalarınızı PDF formatına çevirebilirsiniz.

PDFCreator
  • Lisans: GPL (Açık Kaynak Kodlu), Ücretsiz
  • Türkçe Dil Desteği: Var
  • Desteklenen İşletim Sistemleri: Windows
  • Download: PDFCreator 0.9.6