PCLabs editörleri olarak, neredeyse bütün incelemelerimizde ekran görüntüsü alma ihtiyacı duyuyoruz. Bu nedenle kullanımı en kolay olan ve en ufak dosya boyuyla en kaliteli görüntüyü sağlayan ekran görüntüsü alma yazılımlarını arıyoruz.

Genel olarak kullanılan ekran görüntüsü yazılımlarını araştırdım ve bulduklarımın içerisinde başarılı olanları bu incelemeye dahil ettim.

Vista Snipping Tool

Vista yüklü bütün bilgisayarlarda bulunan bu basit araç, nadir olarak ekran görüntüsü alanların işine yarayacaktır. 'Print Screen' tuşuyla önce ekran görüntüsünü alıp sonra bir resim editöründe düzenlemektense, 'Snipping Tool' ile bu işlemi daha kısa sürede yapabilirsiniz. Ayrıca aldığınız ekran görüntüsünü PNG, JPG, ve GIF formatlarında kaydedebilirsiniz.

snipping tool Ekran görüntüsü alma yazılımları

Snipping Tool, aldığınız görüntü üzerine kalem aracıyla çizimler yapmanıza da olanak tanıyor.

LightScreen

Çok basit bir arayüze sahip olan LightScreen, kullanıcıların çok fazla ayar yapmadan ekran görüntüsü alabilmesi için tasarlanmış. Ekran görüntüsü almak için, pencere, bütün ekran ve seçilen kısım gibi ayarları var ancak; programın bu seçim işlemlerinde başarısız olduğunu söylememiz gerekiyor.

lightscreen Ekran görüntüsü alma yazılımları

Program açık kaynak kodlu ve gelişmeye devam ediyor. İlerki sürümlerinde daha başarılı bir hale geleceğini ümit ediyoruz :) .

Yazılımın sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Greenshot

Greenshot açık kaynak kodlu, taşınabilir bir ekran görüntüsü alma yazılımı. Bu incelemedeki -ücretsiz ekran görüntüsü alma yazılımları içerisinde- en iyisi olduğunu söyleyebilirim. Ister öntanımlı klavye tuşları ile, isterseniz de saatin yanına yerleşen (notification bar) yazılım ikonuna tıklayarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Greenshot bütün çalışma alanını, ekranın herhangi bir kısmını veya sadece pencere görüntüsü almanıza imkan tanıyor. Seçim yapılırken, seçilen kısım saydam bir seçim aracıyla kapatılıyor ve sonuçta ekranın hangi kısmının görüntüsünün alınacağını önceden biliyorsunuz.

greenshot Ekran görüntüsü alma yazılımları

Yazılımın sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Screenshot Captor

Kişisel kullanım için ücretsiz olan bu yazılım, ekranın istediğiniz kısmını, aktif pencereleri ve bütün ekranın görünütüsü almanızı sağlıyor. Aynı zamanda aldığınız ekran görüntüsü üzerinde detaylı değişiklikler yapmanızı sağlayacak araçlar barındırıyor. Ne yazıkki bu araçlar başarılı bir şekilde konumlandırılmadığından, programı kullanmak can sıkıcı oluyor. Eğer kullanımına alışırsanız, avantajları olduğu kesin.

Seçenek bolluğuyla başarılı olan yazılım, eğer ilerki sürümlerinde kullanıcı dostu bir hal alırsa tercih edilebilecek bir yazılım haline gelecektir.

Yazılımın sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hoversnap

Hoversnap taşınabilir bir ekran görüntüsü alma yazılımı. Ayar penceresi dışında başka hiçbir pencereye sahip olmayan Hoversnap çalıştığında saatin yanındaki yerini alıyor. Ekran görüntüsü almak için sadece öntanımlı klavye tuşlarını destekleyen HoverSnap bu nedenle diğer yazılımların arkasında kalıyor. Eğer kullanacaksanız otomatik dosya isimlendirmesini aktive etmeyi unutmayın çünkü, alınan ekran görüntüsünü otomatik olarak kaydediyor ve otomatik isimlendirme açık değilse her yeni ekran görüntüsünü bir öncekinin üzerine yazıyor.

Yazılımın sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

HyperSnap

Hypersnap için 15$ lık bir fiyatı gözden çıkarırsanız, gayet başarılı bir yazılım. Ekran görüntüsü alma ve kayıt esnasında birçok ayar sunuyor ve bu şekilde aldığınız görüntüyü istediğiniz şekilde kaydedebiliyorsunuz. Screenshot Captor için kullanıcı dostu olmadığını söylemiştik; HyperSnap bu sorunu çözüp birçok aracı bir araya toplamış ve basit bir arayüz oluşturmuş. Eğer kullanırsanız temel olarak paint'e benzediğini göreceksiniz ancak; programın marifeti ekran görüntüsü alma ve kaydı sırasında ortaya çıkıyor.

HyperSnap'ın en çok sevdiğim özelliklerinden birisi serbest bölge seçimi yaparken, mouse'un bulunduğu noktayı bir büyüteç ile göstermesi. Bu şekilde aldığınız görüntünün sınırlarını tam olarak belirleyebiliyorsunuz. Diğer bir özelliği ise bir sayfayı kaydırarak bütününü alabilmesi. Örneğin bir web sayfasının görüntüsünü kaydırma özelliğiyle almak isterseniz yazılım otomatik olarak web sayfasını kaydırıyor ve tamamının görüntüsünü alıyor.

hypersnap Ekran görüntüsü alma yazılımları

Yazılımın deneme sürümünü indirmek için tıklayabilirsiniz.

Sonuç

Ekran görüntüsü almanın kriteri, 'kalite/dosya boyut' oranı olarak değerlendirilebilir. Fikir vermesi açısından tanıtılan programlar tarafından alınan görüntülerin boyutlarının grafiğini çıkardık. Kayıt sırasında genellikle yazılımların öntanımlı ayarlarını kullandık, bazı durumlarda kaliteleri birbirine yakınlaştırmak için ufak tefek ayarlar yaptık.

Kayıtlar, programlar tarafından farklı parametrelerle yapıldığından alınan bütün ekran görüntülerinin aynı kalite de olması beklenemez. Bu nedenle aşağıdaki grafik neredeyse aynı kalitede görüntüler oluşturulmaya çalışarak hazırlandı.

chart1 Ekran görüntüsü alma yazılımları

Değerler KB cinsinden.

Formatlar farklı amaçlar için üretildiğinden ve temel olarak bu programlarla alakaları olmadığından, formatlar üzerine yorum yapmamız doğru olmaz. Ne de olsa kullanım amaçları farklı. Ancak ekran görüntüsü kaydını yaparken JPG formatını kullanmanızı öneriyorum. GIF formatı ekran görüntüsü almak için oldukça başarısız. Oluşturulan dosya boyu küçük olabilir ancak format gereği, bu tarz bir kullanım için uygun değil. PNG formatı oldukça kaliteli ve başarılı. Ancak PNG'nin sorunu ise dosya boyunun büyük olması.

Ekran görüntüsü yazılımları arasında ise ücretsiz olarak en hoşuma giden Greenshot oldu. Yazılımın taşınabilir olması, görüntü alma sırasında alınan kısmı saydam bir çerçeveyle kaplaması artı yönleri arasında. Ayrıca ekran görüntüsü üzerinde ufak tefek değişiklikler yapmaya da izin veriyor. Kayıt kaliteside oldukça başarılı. Açık kaynak kodlu (özgür yazılım) oluşu ise tercih sebepleri arasında olabilir.

Bu incelemede Screenshot Captor ve HyperSnap'ı farklı bir kategoride yorumlayabiliriz. İkiside temel olarak ücretli yazılımlar ve ekran görüntüsü almaktan daha fazlasını vaat ediyorlar. Bu yazılımlar arasında ise başarılı olan HyperSnap gibi gözüküyor. Basit arayüz, anlaşılır şekilde listelenmiş birçok görüntü alma modu artı yönleri arasında. Ekran görüntüsünün kaydı sırasında ise birçok seçenek imkanı var. Sadece JPG, PNG, GIF formatları ile sınırlı değil.

Ekran görüntüsü almak için ekstra yazılım şart mı?

Elbette şart değil. İşletim sistemleri içerisinde gömülü olan bazı fonskiyonlar ile de ekran görüntüsü almak mümkün. Ekran görüntüsü alma yazılımların amacı, yapılan işi daha da kolaylaştırmak.

Ekstra yazılım kullanmadan da farklı işletim sistemleri altında ekran görüntüsü almak mümkün.

Windows altında:

Bütün ekranın görüntüsünü almak için klavyedeki "Print Screen" tuşuna basıp görüntüyü hafızaya yazıyorsunuz. Bu tuşa basınca görüntü bir yere dosya olarak kaydedilmiyor. Favori resim düzenleme aracınızı açıp, ki burada en kolay ulaşılanı Paint olacaktır, sağ tuş tıklayıp "yapıştır" komutunu vermeniz yeterli. Daha sonra bu dosyayı kaydedebilirsiniz.

Eğer o an aktif olan pencerenin ekran görüntüsünü almak istiyorsanız, "Alt + Print Screen" tuş kombinasyonunu kullanıp yine favori resim düzenleme yazılımınızı açıp yapıştır işlemi uygulamalısınız.

MacOS altında ekran görüntüsü almak:

MacOS'da işler biraz daha kolay. Eğer bütün ekranın görüntüsünü almak istiyorsanız:

"Command + Shift + 3" tuşlarına basmanız yeterli. Masaüsüstüne "Picture 1.png" diye bir dosya otomatik olarak kaydedilecek.

Eğer sadece aktif olan pencerenin ekran görüntüsünü almak istiyorsanız:

"Command + Shift + 4" tuşlarına basmanız yeterli. Masaüsüstüne "Picture 1.png" diye bir dosya otomatik olarak kaydedilecek.

Eğer daha önceden kaydedilmiş dosya varsa, "Picture 2.png" olarak kaydediliyor.

Uzun bir web sayfasının görüntüsünü almak?

Bu tür durumda yardımınıza yetişecek en pratik çözüm, Screengrab! adlı Firefox eklentisi. Sisteminizde Firefox web tarayıcısı varsa, Screengrab! eklentisini kurmak sorunu tamamen çözecek.

Bir web sayfasını gezinirken sağ tuş tıkladığınızda "Screengrab!" menüsünü göreceksiniz:

screengrab Ekran görüntüsü alma yazılımları

"Complete Page/Frame" seçeneği ile aşağıya doğru 10 metre uzunluğunda olan web sayfasının görüntüsünü alabilirsiniz artık. Örneğin:

pc labs 1230890210957 251x550 Ekran görüntüsü alma yazılımları