AMD'nin AM3 platformundan gelecek Phenom II ve Athlon X2 tabanlı 45nm'lik çok çekirdekli çözümleri bilindiği gibi gelecek ay dahilinde görücüye çıkmaya hazırlanıyor. Buna karşılık anlaşılan o ki Intel'de ezeli rakibini, sadece fiyat indirimleriyle değil yeni çıkaracağı çok ses getirmesi muhtemel bir ürünle daha sıkıştırmaya devam edecek.

Core 2 Quad 7500
  • Üretim: 45nm
  • Çekirdek sayısı: 4
  • Frekans: 2.6 GHz
  • FSB: 800 MHz
  • TDP: 65W
  • L2 Cache: 2MB
  • Tahmini fiyat: 150$'dan az

Intel'in tüketicilerle buluşturmayı amaçladığı yeni işlemcisi Core 2 Quad Q7500 model adını taşıyor. 45nm ile üretilen 4 çekirdekli işlemci 2.6G Hz çalışma hızına ve 65W'lık güç tüketimine sahip olacak. 800MHz FSB ve 2MB'lık L2 önbellekle gelecek model bu meyanda Q8000 serisinin yarısı ve Q9X50 serisinin de 6'da 1'i kadar önbellek barındırıyor.  Her ne kadar bu küçük önbellek bizleri endişelendirse de, ürünün fiyatlandırması da bu bağlamda ona paralel son derece rekabetçi bir özellik arzedecek. Tahmin edilen rakamsa 150$ altında bir tutar. Raflardaki yerini tam olarak ne zaman alacağı kesin olmamakla beraber, AMD'nin yeni ürünlerinin gelecek ay dahilinde çıkacağından hareketle Intel'in yeni ürününün de bu zaman aralığında bizlerle buluşmasını bekleyebiliriz.

Eğer Core 2 Quad Q7500'ün fiyatlandırmasında bir son dakika değişikliği olmaz da, bu civarda bir satış etiketiyle gelecek olursa, böylesi bir modelin ciddi satış rakamlarına ulaşmasına kesin gözle bakabiliriz. 200×13: 2.6GHz çalışma hızlarıyla gelecek modeldeki 13x çarpanlı yapıyı da, 45 nm teknolojisi ile birleştirince  çok iyi bir overclock potansiyeline sahip olacağına şimdiden kesin gözle bakabiliriz.

Bakalım bu son derece tüketici dostu gözüken hamleyle Intel 4 çekirdek kullanımını tabana da yayabilecek mi?