Google'ın web e-posta hizmeti GMail ilk başlarda diğerleriyle karşılaştırıldığında devasa kalan alanıyla popüler olmuştu. Şu anda da POP ve IMAP hizmeti gibi güzellikleriyle kullanıcıların tercihi oluyor. Ancak şimdiye kadar Google'ı sadece İnternete bağlı olduğunuzda kullanabiliyor, bağlı olmadığınız zamanlarda ise ThunderBird gibi bir e-posta istemcisine ihtiyaç duyuyordunuz. Google laboratuvarlarından gelen son çözüm, Google Gears sayesinde artık GMail'ı çevrimdışıyken de tarayıcınız üzerinden kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Sistemi kullanıma aldığınızda GMail içeriği bilgisayarınıza Google Gears aracılığıyla önbellekleniyor. Bağlantı koptuğunda, örneğin bilgisayarınızı alıp bağlantı olmayan bir yere gittiğinizde GMail otomatik olarak çevrimdışı moduna geçiyor ve tekrar bağlanana kadar e-posta içeriği olarak bilgisayarınızda depoladığı veriyi kullanmaya başlıyor. Belirtilene göre çevrimiçi olarak yapabildiğiniz hemen her işlem yapılabiliyor; e-postalar okunup silinebiliyor, etiketlenebiliyor ya da yıldızlı olarak işaretlenebiliyor. Tabii bağlantınız koptuktan sonra gelen e-postaları bağlanana kadar alamıyorsunuz. Göndermek istediğiniz iletileri ise hazırlayabiliyorsunuz ve bağlantı geldiğinde otomatik olarak gönderiliyorlar.

Bir de "yavaş bağlantı" modu kullanılabiliyor. Örneğin yurtta başka kullanıcılarla paylaştığınız dar bir İnternet erişiminiz varsa GMail varolan e-postaları size bilgisayarda depoladığı veriden gösterirken arkaplanda yeni postalarla senkronize oluyor.

Sistem şu an için henüz deneme aşamasında, bu nedenle bazı sorunlarla karşılaşabileceğiniz uyarısında bulunulmuş. Google'dakiler özelliği Google içinde bir süredir kullanıyorlarmış -bu web günlüğünde yazar bu özelliği kullanarak binlerce e-postaya baktığınız ve yüzlercesini yanıtladığını söylüyor, yani çok da kötü gözükmüyor.

Birkaç gün içerisinde etkinleşmesi beklenen servis şu an için sadece ABD ve İngiltere'deki kullanıcılara yönelik. Bu durum daha çok dil kısıtlaması gibi görünüyor, yani GMail hesabınızın dilini değiştirerek kullanma şansınız var gibi görünüyor. Biz de bu konuyu biraz daha araştıracağız tabii, önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili ufak bir yazı bekleyebilirsiniz. :) Eğer sizin hesabınız için kullanılabilir durumdaysa Labs sekmesine gidip "Offline GMail" kutusunu işaretlemeniz sistemi kullanmanız için yeterli olacaktır. Tabii Google Gears desteğine ihtiyacınız olduğunu belirtmeye gerek yok.

Son not olarak, çevrimdışı kullanımın GMail'dan sonra Google takvimleri için de geleceğini ekleyelim.