Bilişim dünyasında bir çok donanımın üreticisi olarak bildiğimiz ASUS, yeni bir mecraya girişmiş ve ses kartı üretimine de el atmış idi. Harici ses kartı piyasasında şu an için Creative dışında bir oyuncu bulunmadığı için ASUS bu alanda başarılı olabilir.

sonar01 ASUStan yeni ses kartı: Xonar Essence STX

Yeni üst seviye ses kartı "ASUS Xonar Essence STX" isimli modelinin duyurusunu yapan ASUS, konuda oldukça iddialı. 124 dB SNR (signal-to-noise ratio / işaret gürültü oranı) değeri ile yüksek kalitede sinyal işleme özelliğine sahip olan kartın diğer anakarta entegre olan ses yongalarına oranla 64 kat daha berrak ses kalitesi sunacağını savunuyor. Entegre ses çözümlerinde SNR değeri 85-88 dB değerlerinde oluyor.

Kartta 600 ohm değerine kadar kulaklığı çalıştırabilecek gömülü bir yükseltici bulunuyor. Böylece ek bir yükselticiye gerek kalmadan %0,001 distorsiyon (bozulma) oranına sahip ses kalitesine kulaklık ile ulaşılabiliniyor.

Yaklaşık olarak fiyatı 200 $ olan kartın yüksek fiyatını yüksek performansı karşılıyor. Kartın PCB üretiminde ASUS'a ait olan "Hyper-grounding circuitry design" tekniği kullanılarak gürültü ve sinyal ayrıştırılıp temiz sinyal, işlenmek üzere çözücüye giriş yapıyor. Kartın diğer özellikleri şöyle:

sonar03 ASUStan yeni ses kartı: Xonar Essence STX

Kart, tüm "Dolby Home Theatre" özelliklerini destekliyor.  Ayrıca ses kartı, ASUS'a ait olan ve Vista işletim sisteminde oyunlarda daha yüksek ses performansı sağlamak için geliştirilen "DS3D GX2.5 3D gaming engine technology" isimli teknolojiyi de destekliyor.

Her nekadar kartın oyuncular için de iddialı olduğu söyleysense de, öncelikli olarak müzik meraklısı kullanıcıları hedefliyor.