Kasa İçi Kablo Düzenleme Rehberi

Kablo karmaşası, bilgisayar kasalarının en büyük sorunlarından biridir. Güncel kasalar ön ve arka panellerinde yer alan fanlar sayesinde kasa içinde güçlü bir hava akımı oluşturur ve bu akımdan nasiplenen soğutma birimleri de üzerlerine yerleştirildikleri yongaları daha sağlıklı bir şekilde soğutur. Ancak güç kaynaklarının kalın güç kabloları, ekran kartlarının 6-8 pin'lik çift güç girişleri, sabit / optik sürücü SATA kabloları gibi gerekli olduğu kadar gereğinden fazla karmaşa yaratan kablolar da kasa içi hava akımını engelleyerek bileşenlerin soğutulmasına negatif yönde katkıda bulunur.

Diğer bir sorun ise ortalığa saçılmış halde duran kabloların, soğutucuların üzerinde yer alan fanlara temas ederek fan kanatlarının dönmesini engellemesidir. Gerçi bu durumun yongalara fiziksel bir zarar verdiğini söyleyemeyiz ama en azından üzerinde bulunan soğutucunun görevini yerine getirememesi sonucu yonga kendini kapatır. Ayrıca kabloların fan kanatlarına sürtünmesi de kasa içinde hatırı sayılır derecede yüksek bir ses üretecektir. Bunun yanında kasa içine saçılmış halde duran kabloların, ortalama 80-90 santigrad derece de çalışan ekran kartlarının soğutucularına / kartın arka yüzeyine uzun süreli temasları kablonun dış plastik kaplamasının erimesine ve içindeki bakır tellerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Açıkta kalan bakır tellerin bize bir zararı dokunmaz ama çıplak kabloların bileşenlere temas ederek sisteme kısa devre yaptırması, cüzdanlarımız da inanılmaz bir hafifliğe neden olabilir.

Kısaca kasa içinde bileşenlerin güç ihtiyaçlarını karşılayan ve veri alışverişlerini sağlayan kablolarının düzenlenmesi / bunların düzgün bir şekilde yerleştirilmesi, hem bilgisayar sağlığı hemde kullanıcının göz zevki için yapılması elzem bir uygulamadır.

Bu nedenlerle, "kasa içi kablo trafiğini nasıl düzeltebiliriz" sorusunun yanıtını bulmak için, konu mankeni kasaya güncel bir sistem yerleştirdik. Mushkin 400 watt güç kaynağı, 6 pinlik iki adet güç girişi bulunan Sapphire ATI Radeon HD 4870,  sabit / optik sürücüler, Aerocool Gatewatch II fan kontrolcü, Asus P5E3 anakart üzerinde bulunan giriş / çıkış paneli ve SATA kabloları ile Akasa Infiniti'nin görüntüsü, aynen aşağıda görüldüğü gibi oldukça vahim bir durumda;

 Kasa İçi Kablo Düzenleme Rehberi

Hatta bu bileşenlerle de yetinmeyip Infiniti'nin tavanına ve …

 Kasa İçi Kablo Düzenleme Rehberi

… ön panelinin üzerine fanlar yerleştirdik.

 Kasa İçi Kablo Düzenleme Rehberi

Arka paneldeki 120 mm'lik fan, işlemci üzerindeki soğutucu, ekran kartının üzerindeki 2 adet 6 pinlik güç kabloları da görüntü kirliliğine katkı sağlıyor.

 Kasa İçi Kablo Düzenleme Rehberi

Biraz zor seçilse de, aslında kasanın 5.25" sürücü yuvalarında optik ve sabit sürücüler var.

 Kasa İçi Kablo Düzenleme Rehberi

Güç kaynağı her ne kadar modüler yapıya sahip olsa da, 24 ve 8 pinlik anakart güç kabloları kasa içindeki en büyük çaplı kablo olma özelliğini taşıyorlar.

 Kasa İçi Kablo Düzenleme Rehberi

Kasa içinin örümcek ağından hallice durumuna kısaca göz attıktan sonra, uygulamada kullanacağımız malzemeleri tanıyalım;

Yapışkanlı kroşe olarak bilinen malzemeler, plastik kelepçeler ile kullanılır ve zemine çok sağlam bir şekilde yapışırlar.

 Kasa İçi Kablo Düzenleme Rehberi

Kroşe üzerindeki yuvalar sayesinde, plastik kelepçeler iki farklı yönde kroşe üzerine takılabilir.

 Kasa İçi Kablo Düzenleme Rehberi

Diğer malzemeler;

  • Plastik kelepçe
  • Yan keski
  • Kağıt bant
  • 4-8-20 pin MOLEX sökme aparatı
  • Kablo sarıcılar