Eğer bilgisayarınızı otomatik temizlemek için batch (yığın) dosyaları hazırlamayı seviyor ve işinizi kolaylaştırdığını düşünüyorsanız, IE 7'nin Gözatma Geçmişi'ni silmeniz için gerekli olan komut satırı bilgileri oldukça işinize yarayacaktır. Yavaş bir bilgisayara sahipseniz veya sık sık internet özelliklerine girerek dosya temizliği yapmaktan sıkıldıysanız da aşağıdaki kodları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Internet Explorer 7'de standart bir temizlik için birçok kullanıcı İnternet özelliklerine girip gözatma geçmişi sekmesindeki sil düğmesini kullanarak, Internet Explorer'ın kullandığı çeşitli dosyaları temizler.

1exp IE7de gözatma geçmişi komut satırından nasıl silinir?

exp2 IE7de gözatma geçmişi komut satırından nasıl silinir?

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere geçici internet dosyalarını, tanımlama bilgilerini, geçmişi, form verilerini ve parolalarınızı bu menüden rahatlıkla silebilirsiniz. Her seferinde bu menüye ulaşmak ise bazen canınızı sıkabilir. Özellikle ağır çalışan bir bilgisayar ile çalışıyorsanız zamandan bir miktar tasarruf etmek isteyebilirsiniz. Grafik tabanlı bu ara birim yerine komut satırını ya da hazırlanmış batch dosyalarını kullanmak çok daha hızlı işlem yapmanıza yardımcı olur. Bilgisayarlarımızı hızlandırmak için hazırlanmış özel yazılımları kullanmayan kullanıcıların gerçekten de işine yarayabilecek olan bu kodlar, özellikle geçici internet dosyalarının sıkça silinme ihtiyacı göz önüne alınırsa ciddi boyutlarda zaman tasarrufu sağlayabilir.

Aşağıdaki kodları komut satırına, başlat menüsündeki çalıştır'a ya da Vista'daki arama kutusuna yazarak çalıştırabilirsiniz. Herhangi bir kodu ya da birkaç kodu elinin altında hazır olarak bulundurmak isteyen kullanıcılar ise ilgili kodu not defterinde yazıp ".bat" uzantılı bir dosya -yığın dosyası ya da "batch dosyası"- olarak kayıt edebilirler. Böylece derlenmiş bir exe dosyası (çalıştırılabilir bir dosya) gibi bu kodlar hazırladığınız dosyayı her çift tıklayışınızda çalışacaktır.

Sözü daha fazla uzatmadan kodları verelim :).

Geçici İnternet Dosyaları (Temporary Internet Files)

RunDll32.exe InetCpl.cpl,ClearMyTracksByProcess 8

Tanımlama Bilgileri (Cookies)

RunDll32.exe InetCpl.cpl,ClearMyTracksByProcess 2

Geçmiş (History)

RunDll32.exe InetCpl.cpl,ClearMyTracksByProcess 1

Form Verileri (Form Data)

RunDll32.exe InetCpl.cpl,ClearMyTracksByProcess 16

Parolalar

RunDll32.exe InetCpl.cpl,ClearMyTracksByProcess 32

Tümünü Sil

RunDll32.exe InetCpl.cpl,ClearMyTracksByProcess 255

Tümünü Sil – Eklentilerin tuttuğu dosya ve ayarları da siler

RunDll32.exe InetCpl.cpl,ClearMyTracksByProcess 4351

Şimdi de, dilerseniz ufak bir örnekle batch dosyası oluşturma işlemini inceleyelim:

Öncelikle not defterini açmamız gerekiyor.

batch IE7de gözatma geçmişi komut satırından nasıl silinir?

Not defterini açtıktan sonra kullanmak istediğimiz komutları yazıyoruz ve yukarıda bulunan dosya sekmesindeki farklı kaydet bölümünü seçyoruz.

batch2 550x416 IE7de gözatma geçmişi komut satırından nasıl silinir?

batch3 550x415 IE7de gözatma geçmişi komut satırından nasıl silinir?

Daha sonra ise açılan pencerede dosyamızın ismini yazıp sonundaki .txt bölümünü -uzantısını- .bat olarak değiştiriyoruz.

batch4 550x392 IE7de gözatma geçmişi komut satırından nasıl silinir?

Bu işlemi de tamamladıktan sonra kaydet düğmesini kullanarak dosyamıza kavuşabiliriz :).

batch5 IE7de gözatma geçmişi komut satırından nasıl silinir?

Artık oluşturduğumuz bu batch dosyasını her çalıştırdığımızda daha önce oluştururken yazdığımız kodlar komut satırı tarafından işlenecektir. Oluşturduğunuz bu dosyanın içeriğinde daha sonradan değişikliğe gitmek istemeniz durumunda da yine not defteri ile açıp, düzenlemelerinizi yaptıktan sonra kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Son olarak da bu oluşturduğumuz dosyayı Windows'un görev zamanlayıcısına koyarak bu işlemin otomatik olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz. Belki farklında olmayabilirsiniz ancak, bu yolla işletim sisteminizin öz kaynaklarını kullanarak basit de olsa bir sistem hızlandırma yazılımına sahip oldunuz :)-IE7 için. Sistem hızlandırma programları da zaten daha fazla yazılım ve servis üzerinde işlem yapabilen benzer kod gruplarından oluşan ve hoş kullanıcı arabirimleri sunan yazılımlar olarak karşımıza çıkıyorlar.

zamanlayiciozet 550x430 IE7de gözatma geçmişi komut satırından nasıl silinir?

Görev zamanlayıcı kullanılarak yapılmış örnek bir uygulama-görseli daha net görmek için tıklayabilirsiniz.

Not: Kodlar Internet Explorer 7 için olup Windows XP ve Vista'nın her ikisinde de çalışmaktadır.