Microsoft, Windows 7 için mininmum sistem gereksinimlerini çıkartsa da, bilgisayar içindeki bileşenlerin hangisinin Windows 7 ile uyumlu olduğunu bulmak zahmetli bir iş olabilir. Aslında bilgisayarınızın eğer Windows Vista'yı sorunsuz bir şekilde çalıştırıyorsa, Windows 7'yi çalıştırırken de sorun olmayacak.

Microsoft, bu işi kolaylaştırmak için ufak bir yazılım çıkartmış: "Windows 7 terfi önericisi".  Bu ufak yazılım, sistemin yonga setini, ekran kartını, ses kartını ve diğer donanımlarını denetleyerek herhangi bir uyumluluk sorunu olup olmadığını gösteriyor. Uyumsuz bir donanım olduğunda bunu hangi cihaz ile terfi edebileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

windows7 check Sisteminiz Windows 7ye uyumlu mu?

Sürücü konusuda bir ekleme: Eğer kullandığınız donanımların Vista sürücüsü varsa, Windows 7 bu aygıtları tanımadığında Vista sürücülerini genelde kullanabiliyorsunuz. Bazı eski donanımlarda ise Windows XP sürücülerini bile kullanabiliyorsunuz. (Örneğin Windows 7 Beta sürümünde, Samsung ML 1610 yazıcısı için Windows XP sürücülerini kullanabilmiştik; Vista sürücülerini ise kabul etmemişti)

Uygulama henüz ön-beta aşamasında. Windows Vista ve XP altında çalışıyor. İndire için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

İndirmek için buraya tıklayın.