Kısa süre önce yayınladığımız donanımı güvenle kaldır için kısayol tuşu atama yazısına yapılan yorumlarda USB Disk Ejector programını öneren arkadaşlar oldu. Bu yazımızda USB Disk Ejector  yazılımı inceleyerek programın yardımıyla neler yapabileceğimize bakacağız.

USB Disk Ejector programı kısa süre önce yaptığımız kısayol tuşu oluşturma işlemine göre daha özel bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor ki sadece USB flash belleklerinizi sisteminizden uzaklaştırmak için kullanabiliyoruz. Ağırlıklı olarak flash disklerle çalışan ve dalgınlıkla yanlış donanımı -kablosuz ağ bağdaştırıcıları, yazıcılar, webcam'ler gibi- kaldırmak istemeyen kullanıcılar için oldukça başarılı bir çözüm olarak görülüyor.

Grafik Arayüzüyle USB Disk Ejector

Programın grafik arayüzü yardımıyla standart kullanımı gerçekten çok basit. Yapmanız gereken şey programı çalıştırmak ve sisteminizden uzaklaştırmak istediğiniz diskinizi açılan menüden seçip enter tuşu ya da farenizin sol tuşuyla çift klik yardımıyla işlemi gerçekleştirmek.

ejector0 Belirli bir USB diski güvenle kaldırmak için kısayol tuşu atayın

Yazılım için kısayol tuşu atamak isterseniz daha önceki yazımızdaki gibi kolayca yapabilirsiniz.

Komut Satırının Kullanılması (Gelişmiş)

Yazılımı grafik arayüzüyle olduğu gibi komut satırından çalıştırabilmeniz de mümkün ki, sağlanan ekstra parametrelerle donanımı kaldırma işlemini bu yolla daha da hızlı yapabilirsiniz. Programı komut satırından çalıştırarak sonuna /? parametresini eklemeniz durumunda ya da indirdiğinizde yanında gelen yardım dosyasına bakarak kullanabileceğiniz ekstra parametreleri görebilirsiniz.

ejector1 550x276 Belirli bir USB diski güvenle kaldırmak için kısayol tuşu atayın

ejector2 Belirli bir USB diski güvenle kaldırmak için kısayol tuşu atayın

Açılan pencerede parametreler ve kullanım şekilleri basit bir şekilde anlatılıyor.

Komut satırının kullanımıyla ilgili bir miktar bilginiz varsa yazılımı komut satırından çalıştırabilir ve parametrelerini deneyebilirsiniz, rahatlıkla. Bir örnek ile parametre kullanımını göstermeye çalışalım.

Masaüstümde bulunan USBDiskEjector1.1.2 klasöründe bulunan programımı çalıştırmak için aşağıdaki komutu yazmamız yeterli. Örnekte her ana klasörlere erişerek işlem yapımış olmamıza karşın bu işlem tek satırda;

C:\Users\PCLabs\Desktop\USBDiskEjector1.1.2\USB_Disk_Eject.exe/removeletter E

yazılarak da rahatlıkla yapılabilir. Yazılan bu komutla birlikte E harfiyle sistemimde bulunan flash diskimin direkt güvenle kaldırıldı.

ejector3 550x276 Belirli bir USB diski güvenle kaldırmak için kısayol tuşu atayın

Yazılım hem grafik arayüzüyle hem de komut satırıyla kullanımı sırasında varsayılan olarak herhangi bir balon ile donanımın başarıyla kaldırıldığını belirtmiyor -silent ve showeject komutları ile bu ayarı değiştirebilirsiniz. Ancak ve ancak işlem sırasında herhangi bir hata oluşursa -donanımın kaldırılamaması ya da disk olmamasına rağmen komut satırından işlem yapılmaya çalışılması gibi- küçük bir pencerede hata veriyor.

ejectorerror Belirli bir USB diski güvenle kaldırmak için kısayol tuşu atayın

Eğer USB belleğinizin atandığı disk harfi sık sık değişiyorsa belleğin ismi yardımıyla da sisteminizden kaldırabilirsiniz. Bunun için eğer uzunca bir isme sahip flash diskiniz varsa * karakterinden yardım almanız da mümkün. Bu işlemi  Memorex TRAVELDRIVE 005B gibi uzunca bir isme sahip diskimize uygulamak için de;

C:\Users\PCLabs\Desktop\USBDiskEjector1.1.2\USB_Disk_Eject.exe/removename "Memorex TRAVELDRIVE 005B"

ya da

C:\Users\PCLabs\Desktop\USBDiskEjector1.1.2\USB_Disk_Eject.exe/removename "*Memorex"

komutlarını kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey tek * karakterinden yararlanmanız durumunda sadece diskin isminin başına koymanız gerektiği. Başka türlü kullanmaya çalışmanız durumunda komut çalışmayacaktır.

Diğer parametreleri de ihtiyacınıza göre komut satırından benzer şekilde çalıştırmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Belirli bir flash belleği kaldırmak için kısayol oluşturmak

Komut satırından işlem yapmak günümüz şartlarında pek efektif bir çözüm olarak karşımıza çıkmıyor. Bu özelliklerden bahsetmemizin yegane sebebi bir kısayol oluşturabilmek idi. Programın parametrelerini uygun kodlarla birlikte kullanarak flash belleğinizi güvenle kaldırmak için bir kısayol hazırlayabilirsiniz. Bu yolla donanımı kaldırma işlemini çok daha hızlandırmak mümkün oluyor böylelikle. Öncelikle yeni bir kısayol oluşturuyoruz. Bunun için de herhangi bir dizinde sağ tıklayarak yeni kategorisinden kısayol sekmesini seçmemiz yeterli.

ejector4 Belirli bir USB diski güvenle kaldırmak için kısayol tuşu atayın

Daha sonra ise kısayolun hedef adresini belirtmemiz gerekiyor. Bu da programın ana dosyasının -exe'sinin- bulunduğu adres yolu oluyor. Tabii ki removeletter ya da removename parametremizi de unutmamamız gerekiyor, çünkü programın bu parametrelerle çalışmasını istiyoruz. PCLabs kullanıcımızın masaüstündeki USBDiskEjector1.1.2 klasöründen çalışacak olan programımızın E diskimiz üzerine işlem yapmasını istiyoruz. Bu işlemi aşağıdaki adres yolunu kısayol konumuna yazarak gerçekleştirebiliriz:

C:\Users\PCLabs\Desktop\USBDiskEjector1.1.2\USB_Disk_Eject.exe/removeletter E

ejector5 550x399 Belirli bir USB diski güvenle kaldırmak için kısayol tuşu atayın

Bu aşamadan sonra kısayolumuza bir isim verip işlemi sonlandırabiliriz.

ejector6 550x399 Belirli bir USB diski güvenle kaldırmak için kısayol tuşu atayın

Artık flash diskimizi sistemimizden kaldırmak sadece iki tık ötemizde. İsteğe bağlı olarak oluşturduğunuz kısayolun simgesini değiştirebilirsiniz.

ejector7 Belirli bir USB diski güvenle kaldırmak için kısayol tuşu atayın

Klavyesini etkin olarak kullanan kullanıcılar ise bu işi daha da hızlandırmak için oluşturdukları kısayola özel tuş atamak kaydıyla çok daha hızlı şekilde işlemlerini gerçekleştirebilirler.

ejector8 Belirli bir USB diski güvenle kaldırmak için kısayol tuşu atayın

Aynı işlemi removename parametresi yardımıyla da benzer yolla yapmak münkün. Programın çalıştığı diski kaldıran removethis parametresi ise kendi başına yazılarak çalıştırılabilir ancak pek mantıklı bir özellik gibi görünmüyor.

not: Yukarıdaki işlemler hem Windows XP'de hem de Windows Vista'da çalışmaktadırlar.