Salt okunur (Read Only) sıklıkla karşılaştığımız bir terim. Hata pencerelerinde de karşımıza çıkan bu terimin ne olduğuna ve nerelerde kullanılabileceğine bir göz atalım.

Salt Okunur (Read Only) özelliğine sahip dosyalar sadece okunabilirler. Bu dosyalar üzerinde yazma işlemi gerçekleştirilemez. Yazma izni genellikle dosya içeriğinin korunması için kaldırılır. Dosya içerisinde yapılacak yanlış bir değişiklik, dosyayı ilgilendiren programın çalışmasını engelleyecekse veya dökümana sahip olduğu özelliği kaybettirecekse, dosyanın "Salt Okunur" özelliği aktif edilir ve  bu şekilde dosya içeriği korunur. Bu özelliğe ulaşmak için istediğiniz dosyanın üzerine sağ tıklayarak özelliklerine gitmeniz yeterlidir. Sadece dosyalar salt okunurluk özelliği kazanabilir, klasörler için bu özellik geçerli değildir. Eğer klasör salt okunur olarak tanımlanırsa, aslında klasörün içerisindeki dosyalar salt okunur olacaktır. Salt Okunur dosyalar silinebilir ve taşınabilirler; ancak Windows, Salt Okunur dosyayı silmek veya taşımak için kullanıcıdan onay bekler.

Örneğin boot.ini, io.sys, msdos.sys gibi Windows kurulumu sırasında yüklenen dosyalar öntanımlı olarak Salt Okunur özelliğine sahiptirler. Bunun sebebi bu dosyalarda yapılacak değişikliklerin sistemin çalışmasını etkileyebilecek olmasıdır. Eğer bu dosyalarda değişiklik yapmak istiyorsanız öncelikle Salt Okunur özelliğinin kaldırılması gerekir.

Salt Okunur dosyaya ihtiyaç duyabileceğimiz bir senaryo örneği vermemiz gerekirse, içi formüllerle dolu bir Excel dosyasını düşünebiliriz. İşyerinizde, hesaplama yapılması için kullandığınız Excel dosyası üzerinde yapılacak ufak bir değişiklik bile formüllerin bozulmasına sebep oluyorsa, dosya Salt Okunur olarak tanımlanır. Bu şekilde, dosya üzerinde değişiklik yapılsa bile orjinal dosya üzerine herhangi bir yazma işlemi yapılamayacağı için kayıt gerçekleşmez. Bu şekilde farketmeden yapılan bir değişiklik nedeniyle, ileride karşımıza çıkabilecek hatalar önlenir.

greenshot 2009 06 23 18 01 19 Salt Okunur Dosya Nedir?

Salt Okunur dosyalar üzerinde yazma işleminin yapılamadığını göstermek için yeni bir metin belgesi oluşturduk ve metin belgesini Salt Okunur olarak tanımladık.

greenshot 2009 06 23 18 02 07 Salt Okunur Dosya Nedir?

Betin belgesini açıp üzerinde değişiklik yapıp kaydetmek istediğimizde, ilk kayıt olmamasına rağmen, Farklı Kaydet Diyaloğu karşımıza geldi.

greenshot 2009 06 23 18 02 56 Salt Okunur Dosya Nedir?

Salt okunur dosyayı aynı isimle kaydetmeye çalışmaya devam ettiğimiz için sistem uyarısıyla karşılaştık. Dosya Salt Okunur özelliğine sahip olduğu için üzerine yazma işlemi gerçekleştirilemiyor.

greenshot 2009 06 23 18 03 05 Salt Okunur Dosya Nedir?