Bilgisayarınız ya da oyun konsolunuz var ve bunları etkin olarak kullanıyorsanız sesin de en az performans ve görüntü kadar önemli olduğunun farkındasınızdır. 6 kanallı, yani "5.1" ses çıkışları her yerde, bunların avantajını kullanan oyunlar ve filmler de öyle ve tabii bu sesleri almak üzere 6 kanallı ses sistemleri de yaygın. Böylece gerçeğe daha yakın çevresel sesle daha yoğun oyun ve ev sineması deneyimi yaşıyoruz. Yine "ancak bu bize bir sorun getiriyor" diye başlayacaktık fakat bu aslında daha çok komşu ve ailenin diğer fertlerine bir sorun getiriyor, bu sorun da dolaylı olarak bizi buluyor: Ses seviyesi.

Apartmanda ya da sizinle birlikte film izleyip oyun oynamayan aile bireyleriyle aynı evde yaşıyorsanız gece vakti rahat rahat oyun oynamak neredeyse imkansız. Keyif alacağınız ses düzeyi mutlaka diğer odalar ve komşulara gidecektir. Diğer insanları rahatsız etmeden oyun ve film keyfi yaşamak istiyorsanız vermeniz gereken taviz ise en azından belli saatlerde kulaklık kullanmak. İyi bir kulaklığınız varsa ses seviyesi ve kalitesinden memnun olabilirsiniz, ancak iyi de olsa eğer özel bir kulaklığınız yoksa ses sisteminizden aldığınız çevresel ses keyfi, geçen yüzyılın stereo ses sistemlerine indirgenmiş olacak.

Bu incelemenin konusu da bu "özel bir kulaklık" tabir edilenlerden biri. Sharkoon'un 8 hoparlöründen 6 kanal ses verebilen X-Tatic Digital 5.1 kulaklığını inceliyoruz.

Sharkoon X-Tatic Digital 5.1

Öncelikle sesin nasıl çevresel algılandığından biraz sözedelim. Çevredeki ses kaynaklarının yeri ve uzaklığını iki kulağımızla algılamamız büyük oranda beynimizdeki karmaşık "sinyal işlemcileri"nin marifeti. Kafamızın iki yanında (hayvanlarınkiyle karşılaştırmazsanız) hassas denebilecek iki kulağımız ve beynimizde de bunların algıladıklarını sinirsel sinyaller olarak ilettikleri bölgeler var. Sesler, iki kulağa farklı zamanlarda, farklı şiddetlerdeve belki ufak şekil kaymalarıyla geliyor. Sözgelimi sağ tarafınızdaki bir kaynaktan gelen sesi önce sağ kulağınız algılıyor. Dahası, arada kafatası ve doku olduğu için sinyal sol kulağa zayıflayarak geçiyor. Beyin de bu iki kulaktan gelen sinyalleri işleyip ses kaynağının yönünü saptayabiliyor. Duyma işlevi muhtemelen bundan daha karmaşık; bilim insanları bu konuda da ilerlemeye devam ediyorlar, hatta deneylere katılan bazı insanların normalde duyulamaz kabul ettiğimiz çok yüksek frekanslı seslerin varlığını, duyma şeklinde algılayamadıkları halde neredeyse bilinç dışı şekilde algılayabildikleri görülmüş (doğa üstü bir olgu değil tabii, deney grubundakilere nasıl hissettikleri gibi sorular deneyi yapanlar tarafından tasarlanmış şekilde iletildiğinde alınan yanıtlardan çıkarsanıyor ).

Biz burnumuzu çıkarıp incelemeye dönemeyecek kadar sokmayalım bilim insanlarının işine şimdilik. :) Günümüzde kullandığımız çevresel ses sistemleri genel olarak bir düzlemde çevresel ses almamızı sağlıyorlar; yani ön-arka-sağ-sol ve bunların bileşimleri var. Bunu da etrafımıza hoparlör yerleştirip bu hoparlörlere ayrı kanallardan, işlenmiş şekilde ses vererek yapıyorlar. Geleneksel kulaklıklardan birini taktığımızda bir kere çoklu hoparlörlerden vazgeçmiş oluyoruz; geleneksel kulaklıklarda her kulak için birer tane ses çıkışı var. Bu tip kulaklıklarda, eskiden beri varolan bazı "sanal-çevresel ses" yöntemleriyle daha dolgun ve bazen yönlü ses aktarılabilse de gerçek bir çevresel ses deneyimi için yeterli olmadıkları açık. Bazı firmalar ise kulaklıklarına da iki tane büyükçe ses çıkışı koymak yerine daha fazla sayıda, daha ufak ses çıkışları koyarak çevresel sese benzetmeye çalışıyorlar. Teknik olarak çevresel ses. Sharkoon'un X-Tatic Digital'ında da bu teknik kullanılmış. Kulaklık elimize ilk geçtiğinde kafamızda işe yararlığıyla ilgili ilk soru uzaklıktı; bununla ilgili yorumları belirtiyoruz. Tabii önce teknik özellkler ve fiziksel durum.

x tatic23.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Sharkoon X-Tatic Digital 5.1 kulaklık
 • Kanal sayısı: 6 (5.1 konfigürasyonda)
 • Çevresel ses desteği: Dolby sertifikalı, SCU üzerinden Dolby Digital 2.0, Dolby Digital 5.1 ve Dolby Pro Logic, Dinamik Aralık Kontrolü
 • Hoparlör sayısı: 8 (her kulaklıkta dörder tane)
 • Merkez hoparlörler: 2x 27 mm
 • Ön hoparlörler: 2x 30 mm
 • Arka hoparlörler: 2x 30 mm
 • Subwoofer: 2x 40 mm
 • Empedans: 32 ohm
 • Mikrofon: Tek yönlü, ayrılabilir
 • Bağlantı: 9 pin soket
 • Ses kontrolü: Her kanal grubu için ayrı ayarlanabilir ses
 • Bağlantılar: Optik S/PDIF, iki kulaklık çıkışı, üç analog ses çıkışı (3.5mm), bir USB mikrofon bağlantısı, güç bağlantısı
 • Kablo uzunluğu: 360 cm
 • Kontroller: Kulaklık kablosu üzerinde ve ayrı kontrol ünitesinde ses yüksekliği, mikrofon, ses efekt denetimleri

Ürün sayfasında daha fazla detay bulabilirsiniz.

x tatic11.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

X-Tatic Digital'ın en çok muhatap olacağınız bölümleri bunlar: Kulaklık ve kablosu üstündeki ses denetimleri.

x tatic13.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Kulaklıkta güç girişi bulunuyor. X-Tatic, kutu içeriğindeki iki adaptörden biriyle dahili ses yükselticiye sahip kulaklığı, diğeriyle ise beraberinde gelen sayısal ses kontrol birimini besliyor. Kulaklığa mikrofon da takabiliyorsunuz.

x tatic14.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Kulaklık modüllerinden biri bu. XTatic yazısı ışıklı. Bu parçaların herbirinde dörder tane hoparlör, farklı kanalların seslerini vermekle sorumlu şekilde bulunuyor. İç kısımları yumuşak ve kaliteli bir malzemeyle kaplanmış; kulağınızı tamamen kaplayıp dış ortamdan yalıttığı gibi oldukça da konforlu.

x tatic12.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Taç kısmı da yine yumuşak kaplamalı dolgun bir malzemeyle desteklenmiş. Kullanım alanı olarak uzun süren oyun seansları ve filmleri düşündüğünüzde konforun önemli olduğu ortaya çıkıyor; bir rahatlık sorunu ise yok.

x tatic24.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Ses denetimleri detaylı. Gücü bağladığınızda ses denetimlerinin ve kulaklık parçalarının üstündeki ışıklar yanıyor.

x tatic16.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Her kanal grubu için ayrı ayrı ses düzeyleri ayarlanabiliyor ve bunlar ses düğmelerindeki renklerle belli ediliyor. Yukarıdaki fotoğrafta subwoofer kanalı düşük, merkez hoparlör kanalı en yüksek, arka ve ön hoparlör kanallarıysa orta düzeylerde.

x tatic20.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Ses düzeylerini ayarlamak için, istediğiniz kanalın düğmesine basıp sol taraftaki dairesel kontrolü çevirerek artırıp azaltıyorsunuz. Dairesel kontrole bastırırsanız sesleri kapatıp açma görevini yerine getiriyor.

x tatic19.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Oyun konsolu bağlantı noktası var.

x tatic18.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Mikrofon denetimleri sağ tarafta. Gördüğünüz dairesel kontrol sesi artırıp azaltmaya yarıyor; anahtarsa mikrofonu kapatıp açmaya.

x tatic09.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Beraberinde gelen ses denetim birimi (SCU) bu ufak kutu; decoder işlevi de burada yürütülüyor. Kendi güç adaptörüyle besleniyor.

x tatic02.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

İki tane kulaklık için ayrı çıkışları var; yani X-Tatic Digital 5.1'in yanına bir de kulaklığından satın alırsanız iki kişi de paylaşabilirsiniz.

x tatic03.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

SCU üzerinde analog çıkışlar bulunuyor.

x tatic04.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

3.5mm jaklı her çıkış ikişer kanal ses verebiliyor; yani 6 kanal ses mümkün.

x tatic05.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Ses bağlantıları. Biz bilgisayarımızdaki optik çıkışı kullandık. Kullanım deneyiminde açıklıyoruz.

x tatic06.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Kulaklığın kontrollerinden bir grubu da buraya yerleştirilmiş. Sol taraftaki düğmeler çok işlevli ve hangi işlevi gerçekleştireceklerini sağ taraftaki anahtarlarla ayarlayabiliyorsunuz. Vol+ve Vol- açık olsa gerek; ses düzeylerini ayarlıyorlar. Pro Logic, Dolby Pro Logic çevresel ses efekt işlemini açıp kapatmaya yarıyor. TD+ ve TD- arka ve merkez hoparlörler için gecikme ayarları. Yazının başında duyma işlevinden çok kısa şekilde bahsettiğimizi hatırlıyorsanız, çevresel ses algısında ses kaynağından gelen ses dalgalarının farklı zamanlamalarla algılanmasının da çevresel ses algısına katkıda bulunduğunu söylemiştik. DRC, yani Dynamic Range Control seçeneğinin, Dynamic Range Compression ile aynı şey olduğunu düşünüyoruz. Bundan da bahsedeceğiz birazdan.Son olarak en sağ tarafta SCU'nun adaptör girişini görüyorsunuz. Bu aygıt kulaklığınkinden ayrı bir güç adaptörü kullanıyor; yani priz çoklayıcınızda iki yuvayı ayırmalısınız.

x tatic01.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

X-Tatic Digital'ın en büyük sorunu bu işte: Kablo karmaşası. :) Normal bir kullanımda yukarıda gördüklerinizin hepsi bir şekilde işin içine giriyor; kulaklık (ki kendisinden güç ve ses için iki kablo çıkıyor), SCU (bilgisayara bağlanmak için bir kablo ve güç kablosu) ve iki adaptörün tamamını kullanıyorsunuz ve düzgünce yerleştirmediyseniz muhakkak bir yerlerinize dolanıyor.

x tatic15.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Kutu içeriği şu şekilde:

 • Sharkoon X-Tatic Digital 5.1 kulaklık
 • Mikrofon
 • Kablo çevirici
 • Güç adaptörü
 • X-Tatic Sound Control Unit (SCU; ses kontrol birimi)
 • USB mikrofon kablosu
 • SCU güç adaptörü
 • Xbox 360 için mikrofon kablosu
 • Optik S/PDIF kablosu
 • El kitabı

Bizim örnekten mikrofon çıkmadı ama göründüğü kadarıyla kolayca kulaklığa takılabiliyor.

x tatic22.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Kablo çevirici yardımıyla biglisayarınızdan aldığınız 6 kanal sesi doğrudan X-Tatic Digital'a aktarabiliyorsunuz. Optik S/PDIF için SCU'yu kullanmalısınız.

x tatic21.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Bu da kulaklık kısmının kablo ucu. Soldaki kulaklığın kendi güç adaptörüyle bağlantı yapıp gücü sağlamaya yarıyor. Sağdaki 9 pinli ses bağlantı ucu.

x tatic10.jpg 600 İki kulağa altı kanal ses: Sharkoon X Tatic Digital kulaklık incelemesi

Kullanım kılavuzunda ne yazık ki Türkçe yok.