AMD'nin Phenom II çıkışı Athlon'lara da yavaş yavaş sirayet ediyordu. 2009 yılı boyunca Phenom'dan kırpma Athlon X2'ler, sonrasında iki çekirdekli Athlon II X2'ler gördük. Bugün AMD'nin Athlon markasında dört çekirdekli işlemcilerine tanık oluyoruz. 4 çekirdekli AMD Athlon II X4 620'yi detaylarıyla size anlatıp testlerde 100$'ın biraz üzerindeki bu işlemcinin nasıl bir performans gösterdiğine gözatıyoruz.

AMD Athlon II X4

AMD Athlon II X4, daha önce Propus olarak bahsettiğimiz kod adına sahip çekirdek. Bu çekirdek Phenom II'yle mimari kardeşi. Temel fark ise önbelleklerde. Athlon II X4'te, Phenom II'lerin üçüncü seviye (L3) önbelleği bulunmuyor. Bu da AMD'nin düşük fiyata dört çekirdek işlemci sunabilmesinin anahtarlarından bir tanesi. Şu çekirdek yüzey alanlarını (die size) karşılaştırın :

Adobe Flash oynatıcısını güncellemelisiniz. Güncelleme için buraya tıklayın.

Yukarıdaki Phenom II'lerin tamamı aynı çekirdek yüzey alanına sahip, yani fiziksel olarak aynı işlemciler olmalarına rağmen AMD çekirdek sayısı ya da önbellek miktarını satışa sunmadan değiştirerek ürünleri farklılaştırıyor. Tabii bu sadece bir pazarlama politikası sayılmaz; örneğin AMD Phenom II X3'ler gerçekten de dört çekirdekli işlemciler olarak yetersiz kalabiliyor çünkü bu kırpma işlemi "yetersiz kalan çekirdeği kapatıp diğerlerini piyasaya 3 çekirdek işlemcide sunmak" şeklinde işliyor. Bu AMD'ye normalde piyasaya süremeyebileceği işlemcileri de farklı aileler olarak sürüp hem ürün çeşitliliği, hem de daha düşük maliyet olarak yansıyor. Bize ise çok çekirdekli işlemcileri daha ucuza alma olanağı.

athlon ii x4 die 100$a 4 çekirdek: Athlon II X4 620 incelemesi

Yeni Athlon II'ler ise farklı çekirdek yüzey alanlarına sahip gözüküyorlar. Bu da Athlon II X4'lerin L3 önbelleklerinin kapatılmış değil, hakikaten yok olduklarına bir işaret. Bizim elimizde o çekirdek/önbellek etkinleştirebilen anakartlardan bir tanesi yoktu (bir başka deyişle elimizdeki tüm anakartlar düzgün çalışan örneklerdi :) ) ama Athlon II X4 tarafından bir "önbellek açtık Phenom II oldu" haberinin gelmesi pek olası gözükmüyor. AMD'nin bizimle paylaştığı çekirdek resimlerinde de dört çekirdek ve bunlara ait L1/L2 önbellekler bulunurken L3 önbelleğin olmadığı görülüyor.

Ed. notu: Murat bazı Athlon II X4'lerin, önbellek taşıyıp kapatılmış olanlar çıkabileceği gibi bir söylentiden bahsetti. Ben bulamadım. :) Bu kumarı oynamaya değmez ama.

46999a athiix4 logo l e rgb 100$a 4 çekirdek: Athlon II X4 620 incelemesiBunun dışında Athlon II X4 yine tanıdık güncellenebilirlikle geliyor. Athlon II X4'lerin üstünde hem DDR2, hem de DDR3 bellek denetleyicisi bulunuyor ve doğal olarak da anakartlar üzerinde bir bellek denetleyicisi yok. Bu da bize bu işlemcileri AM2 anakartlarda DDR2 belleklerle kullanma olanağı getiriyor. Bugün anakart ve belleklerinizi değiştirmeden bir Athlon II X4 alıp uygun fiyata dört çekirdek alemine doğrudan geçebilirsiniz. Bir ihtimal BIOS güncellemesi gerekebilir ama bizim denediğimiz AM2 anakartlarda sorun olmadı. Anakartınız DDR3 için üretilmişse de tabii rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Bunun dışında Athlon II ailesinde bir model daha kalıyor: Athlon II X3. Yani AMD Phenom'da yaptığı çeşitlendirmenin aynısını Athlon tarafında da yapıyor. Bu işlemci geldiğinde de göreceğiz.