Bilgisayar kullanan herkesin mutlaka koca bir subwoofer'a sahip 5 adet uydusu olan müzik sistemine sahip olması gerekmiyor. Benim gibi sadece arada sırada müzik dinleyen, videolara bakıp temel ses ihtiyaçlarını gideren kullanıcı sayısı da bir hayli fazladır. Bu tür kullanıcıların ortak özelliği, buna ben de dahil, hem ses sistemine fazla para vermek istemeyişi, hem de ortalama kalitede bir ses almak isteyişidir. LCD monitörlere dahili olarak gelen hoparlörleri, ya da masaüstü sistem olarak bir notebook kullanıyorsanız, notebook'un dahili hoparlörleri de hem kalite olarak hem de ses seviyesi olarak yeterli olmuyorlar.

1997610 2 Logitech S220 2+1 ses sistemi incelemesiO yüzden ben de geçtiğimiz haftalarda fazla yer kaplamayan, tatminkar bir ses sunan ve ucuz bir ses sistemi aramaya koyuldum. Bu arada, aslında depoda Creative Inspire 6600 ses sisteminin olduğunu belirteyim.  Oyun oynamadığımdan çevresel sese ihtiyaç duymadığım gibi, masamın üzerinde fazla yer kaplayan (monitör hariç: ) ) herşeye kıl olan birisiyim. Ve üstelik 6 adet uydu hoparlörü yerleştirmek için her taraftan kablolar geçecek; bu da hoş bir durum değil. Ses seviyesi de benim ihtiyacımdan fazla.  Kısacası benim tercihim değil.

Bu yüzden aradığım ses sistemi ya sadece bir çift hoparlörden oluşacak, ya da maksimum 2+1 bir set olacaktı.

Aslında ses sitemleri hakkında yanlış inanışlardan bir tanesi, kaliteli ses için mutlaka kocaman hoparlör veya kocaman subwoofer gerektiği düşüncesidir. 30-40$'a satılan markasız 7+1 ses sitemlerinin ses kalitesi olarak maalesef sınıfı geçemediklerini söylemek lazım. Tizler, baslar kalitesiz ve sesler çatlama yapıyor; kısacası pek dayanılası değiller. Paranızı çöpe atmanın hiç anlamı yok. Kaldı ki sırf oyun için 5+1 ses sistemi de alınmaz; yeni ses sürücüleri ve düzgün stereo hoparlörler de sizi yeterince oyun atmosferi içine alabiliyor.

Bu uzun girizgahtan sonra incelemenin de uzun süreceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz :)

Logitech S220

 MG 9306.JPG 600 Logitech S220 2+1 ses sistemi incelemesi

İlk olarak teknik özelliklere bakalım:

Logitech S220
  • Sistem: 2+1
  • Toplam ses gücü (RMS): 17 Watt
  • Subwoofer: 9 Watt
  • Uydular: 4 Watt
  • Ses kumandası: Kablolu
  • Fiyat: 50 TL (KDV dahil)

Hoparlörlerde gerçek ses çıkış gücüne bakmalısınız. Karpuz kadar ses sistemleri için 1000-2000W gibi ifadeler yazıyorlar; bu ürünlerin yüzüne bakmayın bile.

Logitech S220, 1 adet subwoofer ve 2 adet tiz hoparlörden oluşuyor. Subwoofer'ı masanızın altına yerleştiriyorsunuz, uyduları da monitörünüzün her iki tarafına.

 MG 9294.JPG 600 Logitech S220 2+1 ses sistemi incelemesi

 MG 9297.JPG 600 Logitech S220 2+1 ses sistemi incelemesi

Uydular hafif ve altlarında kauçuk yastık var; böylece masanızın üzerinde titreme yapmıyor. Burada anahtar noktlardan biri, subwoofer'ı masa altına koymak ve önünde engel olmaması. Bu ortamda basın etkisi daha da artıyor.

Uyduların kablosu bazı kullanıcılar için kısa olabilir ancak biz kendi masamızdaki kurulumda son derece yeterli bir uzunluk oldu.

Subwoofer arkasında bass seviyesini ayarlamak için bir düğme ve kablo giriş çıkışları bulunuyor:

 MG 9300.JPG 600 Logitech S220 2+1 ses sistemi incelemesi

Kurulum oldukça kolay; Subwoofer'a bağlı olan kumanda üzerinde ekstradan bir çift kablo daha var, bunu da sisteme bağlıyorsunuz. S220'nin kumandası üzerinden mikrofon ve kulaklık girişi de olduğundan, sistemin mikrofon girişine kumandanın ekstra kablosunu da takmanız iyi olur.

Logitech S220'nin en güzel yanlarından bir tanesi, kullanımı son derece pratik olan kumandası:

 MG 9317.JPG 600 Logitech S220 2+1 ses sistemi incelemesi

Kumanda üzerinde koca bir ses kontrolü düğmesi, açma kapama anahtarı ve kulakık / mikrofon girişi bulunuyor.

 MG 9313.JPG 600 Logitech S220 2+1 ses sistemi incelemesi

Bu tür ufak ses sistemlerinde, kumandanın kablolu olması avantaj. Uzaktan kumandalı olanlar, sadece bilgisayarınızda kullanıyorsanız mantıklı değiller ve kaybettiğinizde sesi yönetememe durumu da var.

Kumandadaki faydalı şey, mikrofon ve kulaklık girişleri olmuş. Özellikle Skype gibi yazılımlarla çok sık görüşme yapıyorsanız, sisteminizde sık kullandığınız bir de kulaklık / mikrofon seti vardır. Setinizi S220'nin kumandasına takıyorsunuz ve iş bitiyor. Kulaklık takmanız gerektiğinde, sistemin arkasına erişmeniz gerekmiyor.

Kumandaya diyecek birşey yok. Altında yapışkan yok ama masanızda kaymıyor; kauçuk ayaklar masanızda düzgün duruyor.

 MG 9309.JPG 600 Logitech S220 2+1 ses sistemi incelemesi

Logitech S220'nin ne kadar büyük olduğunu anlamanız için fincanımızla çekim yaptık.

 MG 9312.JPG 600 Logitech S220 2+1 ses sistemi incelemesi

Ses Kalitesi

 MG 9289.JPG 600 Logitech S220 2+1 ses sistemi incelemesi

Ses sistemi incelerken maalesef ses kalitesini sizlere doğru bir şekilde aktaramıyoruz. Burada bizim tecrübelerimize güvenmeniz gerekiyor.

Logitech Z5500 sahibi Murat da dahil olmak üzere, Logitech S220'nin sesini dinlediğimizde kulaklarımıza inanamadık. Ufacık boyutlarına rağmen, çok kaliteli bir ses var. Ses seviyesi de yine çok yüksek. %65 ses seviyesine kadar kesinlikle çatlama yapmıyor.

%65 ses seviyesinde, konuştuklarınızı yanınızdaki arkadaşınız duymakta zorlanabilir.

Kısacası bu boyuta ve bu fiyata, beklenmedik bir ses kalitesi ve seviyesi elde ediyorsunuz. Ses kalitesi konusunda hassas olduğumu da söyleyeyim de, içiniz rahatlasın :)

Logitech S220'nin ses kalitesini test etmeniz için, eğer size yakın bir bilgisayar mağazası varsa, oraya gitmenizi tavsiye ederiz. Mağazalarda genelde bu tür ses sitemlerini test etme şansınız oluyor. Yanınıza müzik çalarınızı almayı unutmayın ve hoparlörün ses kablosunu kendi müzik çalarınıza takarak sesi dinleyin. Gürültülü mağazalarda anlamak biraz zor olabilir ama farklı ürünlerle kıyas yaparak fikir elde edebilirsiniz.

Sonuç

pcl ed choice trs Logitech S220 2+1 ses sistemi incelemesiYazının başında bahsettiğim gibi bir kullanıcı iseniz, Logitech S220, ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacak. Benim gibi tüm zamanı bilgisayar başında çalışarak geçen, arada müzik açıp biraz kafa dinleyen, Vimeo gibi siteler üzerinden ve diğer web sitelerinden bol bol video izleyen; buna ek olarak Skype üzerinden görüşme yapan birisiyseniz ve kısıtlı bütçeniz ile çok iyi bir ses kalitesi istiyorsanız, Logitech S220 mükemmel bir tercih.

Ben de kendi sistemim için şu anda Logitech S220 kullanıyorum ve 50 TL'lik fiyatıyla bu segmente kalite olarak pek fazla rakibi yok.

Murat'ın notu: Yıllarca Creative kullanmış biri olarak en önemli şikayetim setlerimin kumandasının bir yıl içinde bozulmasıydı. Özkan'a verdiğim eski 6600'ü de kumandası bozulunca emekli etmiştim. Logitech'in S220 gibi ekonomik bir sistemde çok kaliteli bir ses kontrolcüsü kullandığını gördüm ve yazmadan edemedim. 50TL'ye iki tane alıp SLI yapmak lazım :)