Seagate-WD dedik ya demin, aklımıza ister istemez HP ile Acer geldi hemen akabinde. Çünkü malum son derece ciddi bir rekabet de bu iki firma arasında yaşanıyor. Şimdi de onlara bir göz atalım bakalım…

acer hp1 Acer mi yoksa HP mi..?

Gerçi bu rekabet her ne kadar an itibarı ile Seagate ve WD kadar çekişmeli olmasa da, tahminimiz o ki çok kısa bir süre ertesinde en az onlarınki kadar 'kanlı' bir mücadele bekliyor bizleri. Madem Dell dedik ilk olarak kısaca bir ondan bahsedelim:

Bildiğimiz gibi Dell artık eski Dell değil, 2000 yılından 2006 yılına kadar hem dizüstü hem de masaüstü platformlarında HP ile kıyasıya rekabet halinde olan ve liderliğin sık sık el değiştirdiği zevkli bir mücadelenin iki ana oyuncusundan birisi olan Dell, 2007'den itibaren ciddi bir gerileme sürecine girdi. Önce HP ile arasındaki fark giderek açılırken ardından da Acer'e geçilen Dell'in son veriler ışığında hem genel anlamda hem de dizüstü bazında üçüncülüğe gerilediğini görüyoruz. Üstelik genel anlamda Dell ile Acer arasında çok bir fark olmasa da dizüstü pazarında tablo çok daha kötü. Öyle ki Toshiba dahi artık nefesini Dell'in ensesine üfler pozisyonda.

acer hp2 550x430 Acer mi yoksa HP mi..?

İşte bu süreç dahilinde yani 2000 yılından içinde bulunduğumuz 2010'a kadar geçen 10 yıl içerisinde Acer'in ise inanılmaz bir başarıya imza attığını görüyoruz. 10 yıldan beri devamlı surette büyüyen Acer, artık öyle bir noktaya geldi ki, 'liderliği almadan asla bırakmam' diyor. Ki tahminimizce liderliği alması halinde de bırakmak bir yana, farkı daha da açacaktır. Zaten 2010'un ilk çeyreği ertesinde %19.4'lük pazar payı ile dizüstü pazarının bir numaralı oyunculuğu eline almış durumda Acer. 2006 yılından beri liderlik koltuğunda oturan HP ise artık ikincilikte. Genel anlamda baktığımızdaysa Acer'in tüm PC pazarı bazlı %14.1'li paya sahip olduğunu görüyoruz. Lider ise %18'lik pazar payı ile HP. Fakat gidişata baktığımızda HP'nin geçtiğimiz seneki %20'lik pazar payından 2 puan kaybettiğine, Acer'in ise %13'ün üzerine bir puan eklediğine tanık oluyoruz. Yani dememiz o ki, 2011 yılı itibarı ile Acer genel anlamda da en büyük bilgisayar üreticisi olup, Dell'in ertesinde son 10 yıla damgasını vuran bir diğer devi yani HP'yi de devirebilir.

Yine aynı soruyu sorarak bitirelim bu yazımızı da, peki sizce hangisi..?