Dizüstü bilgisayarların hasar almaya en açık olan parçalarından biri de klavyeleri. Uzun süre tek tuşşuz kullandığım bilgisayarım, talihsiz bir kaza daha geçirdiğinde klavyesi yamuldu ve kullanım sırasında klavye sorun yaşatmaya başladı. Aslında şu ana kadar geçirdiği tüm kazaların tek suçlusunu, bilgisayarın çantası olarak görüyorum :). Omuza asma kayışının çantaya bağlandığı yerler, eğer kayış kendi etrafında bir kaç tur atmışsa (ki kolaylıkla olabiliyor) esneyerek yerlerinden çıkıyorlar. Omuzuma takar takmaz sayısız kere bilgisayarım bu şekilde yere düştü. HP sağlam değildir diyenlere de en büyük cevabım, bilgisayarımın kendisi oluyor bu nedenle. Çok sağlamdır demiyorum ama; sanılandan daha sağlamdır diyebilirim :) .

 Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Değiştirilir?

Sebepsiz yere yerinden çıkan bir 8 tuşunu görüyorsunuz aşağıdaki fotoğrafta. Aslında tam olarak da sebepsiz diyemeyiz; beklenmedik bir şekilde kırılan tırnaklar sebebiyle çıkan tuş dersek daha doğru olur. Tuşların altındaki makas sistemi oldukça hassas. Eğer tuşlara sürekli sert basma alışkanlığınız varsa, bu durumla daha karşılaşmadıysanız, yakında karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek. (Merak edenler için: Klavyeyi sert kullanmıyorum. :) )

 Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Değiştirilir?

Kısacası artık yeni bir klavye alma zamanı gelmişti. Yeteri kadar haşatını çıkardıktan ve kullanımda sıkıntılar yaşamaya başladıktan sonra klavye değiştirmek makul bir çözüm. Bunun tek kriteri tuş kırılması değil, bunlar mekanik parçalar ve zamanla tuş tepkilerinin değiştiğini, tuşların bazen basmadığını da hissedebilirsiniz kullanımınız süresince. Çok fazla yazı yazıyorsanız bu klavye yatırımı bir yerden sonra kırık tuş olmasa bile çekici gelmeye başlıyor gözünüze.

Öncelikle internette bilgisayar modelini yazarak yedek parçaları arattım. Güvenilir gözüken bir kaç site belirledikten sonra, stok durumunu ve fiyat bilgisini öğrenmek için e-posta gönderdim. Bu şekilde irtibat kurabildiğim ve fiyatın uygun olduğu bir firmaya klavye siparişini verdim. Bilgisayarın üstündeki klavye İngilizce Q klavyeydi, Türkiye'de sadece Türkçe Q klavye bulabildim; bir bakıma da iyi oldu aslında. Bilgisayarını yurtdışından alıp da, İngilizce klavyeyle sıkıntı yaşayanlar veya sırf bu sebeple yurtdışından bilgisayar almayanlar için de klavye değiştirmeyi tavsiye edebiliyorum bu nedenle.

 Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Değiştirilir?

Daha önce hiç dizüstü bilgisayar klavyesi değiştirmediğim için "yasaklı video sitesinden" bir kaç klavye değiştirme ve dizüstü bilgisayar sökme videosu izledim. Bu sırada yaklaşık 2 ay önce gördüğüm bir haberde aklıma geldi. 10 yaşındaki bir çocuk kırık iPhone ekranını değiştirebiliyorsa, benim bir klavyeyi değiştirememek için hiç bir sebebim yoktu :) .

Cracked Screen 3 610x407 550x366 Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Değiştirilir?Klavye değiştirme işlemi tahminimden çok daha kısa sürdü. Öyle ki bu fotoğrafları çekmek ve yazıyı hazırlamak kat kat daha fazla zaman aldı :).

Klavyeyi tutan vidalar, bilgisayarın altında yer alıyor. Öncelikle bu vidaları çıkarmalıyız. Bu bilgisayarın altında, klavyeyi tutan vidaların üstlerine ufak bir klavye işareti konulmuş. Klavyeyi tutan 4 tane vida vardı ve bu vidaların hepsini sökerek işe başladım. Genel olarak dizüstü bilgisayarların bu kadar kolay olduğu bilgisini de Emirhan'dan teyit ederek size aktarıyorum. Klavye değiştirmenin zor olduğu bir dizüstü bilgisayara pek kolay rastlayamazsınız yani. Bazen üstte de vidalar olabiliyor, eğer kolayca yerinden çıkmazsa zorlamak yerine vida arayın.

 Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Değiştirilir?

Vidaları söktükten sonra klavye kısmen serbest kalıyor. Klavyenin kasanın üst kısmına geçtiği yerleri tespit ederek, bu noktaları çok zorlamadan klavyeyi yerinden çıkarıyoruz. Klavyenin bağlantığı soketine veya (eğer çıkardığınız klavyeyi bir daha kullanmanız söz konusuysa) bağlantı kablosuna zarar vermemek için, klavyeyi sert bir şekilde çekmekten kaçınmalısınız.

 Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Değiştirilir?

Klavyeyi soketinden çıkarmak için bir sonraki adıma geçiyoruz. Bu nedenle, klavyeyi bilgisayarın kendi üstüne katlıyoruz ki kabloyu çekiştirip zorlamayalım. Bu kablonun bağlandığı sokette küçük, ufacık bir kilit mekanizması vardır genellikle.

 Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Değiştirilir?

Soketin, kabloyu tutan kısmını açarak kabloyu çıkarıyoruz ve klavyemiz artık serbest.

 Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Değiştirilir?

Tozun girmediği bir yer olmadığına bir kez daha şahit oluyoruz. Hazır dizüstü bilgisayarımızın içini (kısmen de olsa) açmışken ufak bir temizlik yapabiliriz. Daha sonra yeni klavyeyi, eski klavyeyi çıkarırkenki gibi bilgisayarın üstüne yatırıyoruz. Daha sonra nazik hareketlerle kabloyu sokete taktıktan sonra, soketi kapatıyoruz. Dikkatlice bütün vidaları da taktıktan sonra, deneme sürüşüne hazırsınız.

 Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Değiştirilir?Gördüğünüz gibi dizüstü bilgisayar klavyesi değiştirmek son derece kolay. Bu tarz çalışmaları yaparken hem teknik bilginiz artıyor hem de onlarca lira servis ücreti cebinize kalıyor. Tabi bu basit işlemi yaparken de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var. Öncelikle bilgisayarın pilini çıkarmalı ve elektrikle her türlü bağlantısını kesmelisiniz. Statik elektriğin zararlı olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurarak ince lastik eldiven de kullanabilirsiniz -şu hastanelerde kullanılan cinsten. Çıkardığınız vidaları, nereden çıkardığınızı asla unutmayın. Aynı gibi görünen vidaların bile daha sonra ufak boy farklılıkları olduğunu farkedebilirsiniz. Vidaları geri takarken de çok fazla sıkmamaya özen göstermelisiniz, yoksa vidanın başı elinizde kalır veya bilgisayara zarar verirsiniz. Eğer dizüstü bilgisayarınızın çizilmeye müsait bir yüzeyi varsa, ters çevirdiğiniz yerin, yüzeyi çizmeyecek bir yer olmasına da dikkat etmelisiniz. Çalışma ortamınızın temiz olması gerektiğini de söylememize gerek yok sanırım. :)

Son olarak; işlem boyunca dikkati elden bırakmayın, "kaş yaparken göz çıkarmayın". Başarısız klavye değiştirme girişimlerinizden dolayı da sorumluluk kabul etmediğimi ama; bir sorun halinde yardımcı olmaya çalışacağımı de belirteyim :) . Aslına bakarsanız bunun en kolay yolu forumda sormaktır, belki sizin kendi bilgisayarınızla aynı modeli kullanan ve bu yollardan geçmiş bir kullanıcıyla karşılaşırsınız.

Kolay Gelsin!