Lenovo'nun ev sinema sistemleri için geliştirdiği kablosuz mini bir klavyeyi inceliyoruz: N5901.

 Lenovo N5901 Kablosuz Klavye İncelemesi

Ürün Özellikleri
 • Firma: Lenovo
 • Model: N5901
 • Fiyat: 59 $
 • Ebatlar: 124 x 135 x 25 mm
 • Ağırlık: 107 gr
 • İşletim Sistemi Desteği: Windows 7, Vista, XP MCE
 • Uyumlu Sistemler : PC
 • Bağlantı Türü: 2.4 GHz kablosuz USB alıcı
 • Tuş Sayısı: 61 standart, 8 fonksiyon tuşu
 • Fare: Navigasyon topu
 • Kaydırma Özelliği: Bulunmuyor
 • Tuş Yüksekliği : Düşük profil

Lenovo'nun aksesuar kategorisine eklediği N5901 kodlu klavye, ergonomik yapısı ve 2.54 GHz'lik kablosuz iletişimi ile ev sinema sistemleri kullanıcılarına hitap eden minyatür bir ürün. 61 standart ve 8 adet adet kısayol tuşuna sahip olan N5901, fare fonksiyonları için navigasyon topu ve ekstra iki adet sağ/sol fare butonu kullanıyor:

lenovo1 Lenovo N5901 Kablosuz Klavye İncelemesi

124 x 135 x 25 mm ölçülere ve 107 gr ağırlığa sahip N5901'in gövdesi, tek ve her iki ele rahat bir şekilde oturması için ergonomik bir şekilde tasarlanmış:

 Lenovo N5901 Kablosuz Klavye İncelemesi

Elimizdeki inceleme örneği yurtdışı kaynaklı olduğu için klayvede Türkçe karakterleri göremiyoruz. Tuşların dizilimi kullanıcıyı fazla zorlamayan basit bir tarzda yerleştirilmiş. Şu an kullandığımız "QWERTY" klavye dizilimine sahip klavyenin sol üst köşedeki turuncu renkteki tuş, daha önce incelediğimiz Dark Mini Avuç İçi Klavye gibi bir kısayolu kontrol ediyor. Basıldığı zaman Microsoft işletim sistemindeki "Bilgisayarım" sekmesini açan tuşun, aslında Media Center, Media Player gibi bir çokluortam programını açmasını yada en azından makro atama ile bu butona herhangi bir yazılımın atanmasını beklerdik. Turuncu butonun yanına yerleştirilen diğer kısayollar ise: ses azaltma, ses artırma, sesi kapatma, bir önceki dosya, dosyayı kapatma, oynatma/durdurma ve bir sonraki dosya olarak sıralanıyor.

Laptoplarda kullanılan "Fn" ile aynı özelliği taşıyan turuncu renkteki Fn tuşu kullanıldığı zaman, klavyedeki bazı tuşlar (üzerinde turuncu renkte karakter bulunan) iki farklı karakter kullanma fonksiyonuna sahip oluyor. Bunun yanında standart klavyelerde kullanılan Caps Lock, Page Down/UP, Home/End, Ctrl ve Shift gibi önemli fonksiyonlar ihmal edilmemiş. Önemli bir özellik de Fn tuşundan sonra Enter'a basıldığı zaman, CTRL + ALT +DEL kombinasyonuna hızlı bir şekilde ulaşmanız:

 Lenovo N5901 Kablosuz Klavye İncelemesi

img 2235 600 Lenovo N5901 Kablosuz Klavye İncelemesi

N5901'in yumuşak hatlı gövdesi

Lenovo, avuç içinde kullanılacak bir klavye için olabilecek en yumuşak ve ergonomik tuşları tasarlamış. 8.5 mm genişliğe ve yukarı doğru hafif bombeli bir yapıya sahip tuşlara basıldığı zaman çok fazla rahatsız etmeyen yumuşak bir ses duyuluyor:

 Lenovo N5901 Kablosuz Klavye İncelemesi

Neredeyse üçgen forumundaki klavyenin dar olan alt kısmı fare fonksiyonlarına ayrılmış. Tasarımcılar, muadil pek çok klavyede kullanılan joystick yerine bir navigasyon topu yerleştirmiş. Sağlak ve solaklar için rahat bir ergonomiye sahip ve her yöne rahatlıkla hareket edebilen topun hemen üst kısmında fare sol/sağ butonları yer alıyor:

 Lenovo N5901 Kablosuz Klavye İncelemesi

Klavyenin arka yüzü "kadife" yumuşaklığında ince bir tabaka ile kaplanmış. Bu kaplama, kullanım sırasında klavyenin elden kaymasını engelliyor. Üst kısıma ise bir açma/kapama anahtarı görüyoruz. Uzun süre klavyeyi kullanmayı düşünmüyorsanız, pil ömründen tasarruf etmek için anahtarı kapalı konuma getirmelisiniz:

 Lenovo N5901 Kablosuz Klavye İncelemesi

2 adet AAA kalem pille çalışan klavyenin pil yuva kapağı, ihtiyaç olduğu zaman kolay bir şekilde yerinden ayrılıyor. Klavyeyi uzak bir yolculuğa çıkartmak istediğiniz zaman, minyatür ölçülerdeki USB alıcıyı pil yuvası içindeki yerine takarak kaybolmasını engelleyebilirsiniz:

 Lenovo N5901 Kablosuz Klavye İncelemesi

Hazır USB alıcıdan bahsetmişken aşağıdaki kare alıcının boyutları hakkında bir fikir verecektir. Güncel pek çok klavye/farede ikilisinde kullanılan ve 18 mm derinliğe sahip alıcı, kasanın USB yuvasına takıldığı zaman 8 mm'lik siyah renkteki çıkıntısı ile neredeyse görünmez oluyor:

 Lenovo N5901 Kablosuz Klavye İncelemesi

Kutu İçeriği

 Lenovo N5901 Kablosuz Klavye İncelemesi

Lenovo N5901'in kutu içeriğinde şunlar bulunuyor:

 • Kullanım kılavuzu
 • 2 adet AA pil
 • USB kablosuz aktarıcı