Bu incelemede biraz farklı format izleyerek iki farklı editörün Samsung Galaxy Tab deneyimlerini dinleyeceğiz. Yukarıdaki videoda Galaxy Tab'ın kullanım videosunu görmektesiniz. Galaxy Tab'ın teknik özellikleri 3. sayfamızda yer alıyor.

İlk görüş BasÇek editörünüz Yalçın Aydın'dan:

Telefon artık yanımızdan ayırmadığımız, bir vazgeçilmez cihaz. İletişimin yanı sıra bilgisayarlarla yaptığımız çoğu işi de onunla yapmaya başladık.  İnternette gezinmek, müzik dinlemek, oyun oynamak, işlerimizi organize etmek gibi işlevleri de telefonla yapmaya başlayınca telefonun akıllı olması önem kazandı. Hatta bu önem o kadar ileri gitti ki telefonlardan çok daha fazlasını ister hale geldik. Akıllı telefonların giderek daha hızlı evrim geçirmesi de bu müşteri taleplerinin bir sonucu oldu.

Akıllı telefon pazarına yön veren iPhone olsa da giderek daha da olgunlaşan Android pazarda kendine yer edinmeyi başladı. Kolay kullanım isteyen iPhone'a yönelirken, daha fazla ayara ihtiyaç duyan kesim Andoid'i tercih etti.

Derken, taşınabilir bilgisayar kavramını bir adım daha ileriye götüren, devrimsel bir cihaz diyebileceğimiz iPad duyuruldu. Kimileri hala iPad'e burun kıvırabilir ama tablet kavramını olması gerektiği yere taşıyan cihaz bence o oldu. iPad'in hızı ve kolay kullanımı en büyük avantajıyken, Flash desteğinin olmaması ve harici hafıza ürünleri ile veri transferi yapamaması pek çok kişi için can sıkıcı oldu. Kimileri de boyutunu ve 730g (3G) olan ağırlığını pek taşınabilir bulmadı.

Gelelim incelememizin konusu olan Samsung Galaxy Tab'a. Bu girişi yaptım çünkü Galaxy Tab hakkındaki görüşüm, rakiplerinin artıları ve eksileri ile şekillendi. Hatta Galaxy Tab'ın boyutu ve özellikleri ile de kendine özgü bir sınıf yarattığını söyleyebiliriz.

galaxy tab p1000 product image 1 600 Samsung Galaxy Tab İncelemesi

Samsung Galaxy Tab'ın beğendiğim yönleri:

 • Ekranının parlaklığı ve kontrast oranları sayesinde film izlemek de, internette gezinmek de çok keyifli. İlk başta kontrast oranı çok fazla olduğu için gölge tonların görünürlüğü az diye düşünmüştüm ama gene Android'in kişiselleştirme konusundaki yetenekleri sayesinde görüntüyü istediğimiz gibi ayarlayabiliyor oluşumuz kaygılarımın yersiz olduğunu gösterdi.
 • Ekranın boyutu ve çözünürlüğü bence optimum. 7" kimilerine göre bir tablet için yetersiz. Ben de böyle düşünenlerdendim ama benim kaygım bol görsel ve metin içeren e-dergileri okumakta zorlanacağım yönündeydi. 2D Artist dergisini zorlanmadan okudum. Daha rahat okuma için büyütme seçeneğine sahibiz. İnternette gezinirken de ekran boyutu sorun olmadı.
 • Flash desteği vermesi. iPad ve iPhone'un yumuşak karnı flash desteğinin olmaması. Galaxy Tab flash videolarını ve flash içeren siteleri sorunsuz bir şekilde gösterebiliyor. Her tarafı flash reklamları ile dolu sitelerde dolaşmaya çalışıp cihazın yavaş olduğunu iddia etmek pek gerçekçi olmaz (ki ben oralarda da hızından şikayet etmedim). Yoğun flash kullanımında netbooklar bile zorlanabilmekte. Flash gösterimini iptal ettiğinizde internet uygulaması daha da hızlanıyor.
 • Micro SD kart yuvasına sahip. Bu sayede dışarıdan fotoğraf, müzik ve kitap gibi dosyaları cihazınızda oynatabileceksiniz. 32GB'a kadar hafıza kartı desteği var yani isterseniz arşivinizi yanınızda taşıyabilirsiniz.
 • Telefon özelliğinin olması. Biliyorsunuz iPad'de 3G olsa bile telefon özelliği yok. iPad kullanıyorsanız yanınızda ek bir telefon taşımalısınız. Galaxy Tab kullanmak bu bakımdan da yerden kazanç anlamına geliyor. Hemen kocaman aleti kulağımıza mı dayayacağız diyorlar. Hayır efendim, ya bluetooth kulaklık kulanacaksınız, ya da eller serbest kullanacaksınız. Bu şekilde iletişimde sorun yaşamadan telefon görüşmelerimi yapabildim.
 • Android ile birlikte gelen bol özelliştirilebilirlik, bol bol ince ayar.
 • Android market olayı sorunlu olsa da bol yazılım çeşidi. İnternette apk dosyalarını bulup, market kullanmadan da yazılım yükleyebiliyoruz.
 • Boyut ve hafiflik. Telefon için büyük, tablet için de küçük boyutlara sahip ki zaten kendisi ikisi birden olduğundan denge güzel sağlanmış. Kot pantolonumun arka cebine girebiliyor olması güzel ama gene de koruma kılıfı ile cep dışında taşınması daha uygun olur.
 • Sorun çıkarmayacak kadar hızlı. Yavaş olduğunu belirtenler var. Ben şuan ne iPhone ne de Android telefon kullandığımdan mıdır bilemiyorum ama bana hiç yavaş gelmedi. Arada beklemeler olduğu doğru ama bunaltıcı bir şey yok. İnternette isteklerime gayet güzel cevap verdi.

Samsung Galaxy Tab'ın beğenmediğim yönleri:

 • Yoğun kullanımda pil ömrü kısa. Pili bir iPad seviyesinde değil ama şebekeyi kapatsak geride kalmaz diye düşünüyorum. Yoğun kullanımda (flash içeren sitelerde 3G ile dolaşma, dizi izleme vb.) pili bir gün gitmiyor. Serkan'ın normal kullanımda akşama kadar yarıladığı pilin geri kalanını yoğun kullanımla bitirmem için 3-4 saat kadar bir süre yetti. Normal kullanımda pili 1 gün dayanır sanırım. Ürün çok kısa süreli bizde kaldığı için tam bir süre veremeyeceğim.
 • Dokunmatik ekran yeterince hassas değil. Android'in tabletler için düşünülmediğinden bu hassaslık sorunu çıkıyor diyorlar. Sonuç olarak bir iPad kadar hassas değil, tepkilerde gecikmeler de yaşanabiliyor.
 • USB cihazları bağlayamıyoruz. Bu çoğu kişi için eksi bile olmayacaktır. iPad'de Camera Connection Kit ile fotoğrafları alabiliyorduk. Şuan Galaxy Tab için böyle bir seçenek söz konusu değil. Benim için önemli bir eksiklik oluyor çünkü çekim anında müşterinize sonuçları anında gösterebilmek için başka bir cihaz kullanmanız gerekecek.
 • Android Market ülkemizde hala bulunmuyor. Galaxy Tab'da toplam 4 tane market uygulaması mevcut ama bu kadar çok market kafa karıştırıcı oluyor ve her türlü uygulamayı buralarda bulmanız da mümkün olmuyor. Mesela denediğim bir flash siteyi görüntüleyemedim. Yenile dediğimde de markete erişmek istedi ve buna yetkiniz yok mesajını gösterdi.
 • Ufak tefek yazılımsal sorunlar. Mesela flash desteğini isteğe bağlı yaptığımda BasÇek'teki son videoyu açamadım. Reklamlarda de kimilerini gösterip, kimilerini göstermemeyi tercih etti. Flash yoğun sitelerde internet uygulamasının kendini kapatması da bir kaç kere başıma geldi.

Samsung Galaxy Tab hakkındaki özet görüşüm: Beğendim, kendime almak isterim.

galaxy tab p1000 product image 2 600 Samsung Galaxy Tab İncelemesi

Soru: Sence Samsung Galaxy Tab mı yoksa iPad mi?

hardware 02 20101116 550x320 Samsung Galaxy Tab İncelemesi

Gerçekten zor bir soru bu :) Cevabım haliyle kişisel olacak.

Apple Flash'ı görmemezlikten gelse de Flash internetin bir gerçeği, bir yere gittiği de yok. HTML 5 kimi konularda onun yerine geçebilir ama etkileşimli internet deneyimi söz konusu olduğunda Flash hala en çok kullanılan teknoloji olmaya devam edecektir. Sektörden konuştuğum geliştiriciler de böyle düşünüyor. İçeriğinin kopyalanmasını istemeyenlerin de videolarını flash oynatıcı ile sunmaya devam edeceğini düşünürsek, iPad'in tercih ettiği yolun doğru olmadığını düşünüyorum.

Bir diğer önemli nokta da yanınızda bilgisayar taşımadan da jpeg, mp3 ya da pdf gibi dosyaları cihaza alabilmek ve kullanabilmek. iPad Camera Connection Kit ile sadece fotoğrafları cihaza aktarmanıza izin veriyor. Muhtemelen bu kararın arkasında yatan neden güvenliktir. Haklılık payları da var ama Windows Mobile 6.5'den gelen hafıza kartı ile dosya taşıma alışkanlığımdan olsa gerek, bu özelliği arıyorum. Kütüphane kullanmadan da klasör seçerek müzik dosyalarını oynatabilmek bence önemli bir esneklik. Zaten dosya yöneticisi yazılımları ile de dosyaları istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Fotoğrafları cihaza aktarmak istediğinizde ise işin rengi değişiyor. iPad'e Camera Connection Kit ile hafıza kartı okuyucusu bile bağlayabiliyoruz. Galaxy Tab da böyle bir seçenek yok. Düz SD kart yuvası olsaydı çoğu fotoğraf makinesi için de yeterli olurdu ama micro SD'nin fotoğraf ekipmanlarında kullanımı yok.

Hassas dokunmatik ekranla çalışacak şeyler yapacaksanız iPad daha iyi bir tercih olacakken, diğer konularda Galaxy Tab'ı daha esnek buldum. Bu nedenle tercihimi Galaxy Tab'dan yana yapardım.

Fiyatı pahalı mı konusunda cevabı size bırakıyorum. Bunu düşünürken iPhone 4'ün 1600TL civarında satıldığını, resmi olarak hala ülkemize gelememiş olan 3G'li 16GB iPad'in yurtışından getirilmiş halinin de 1450TL gibi fiyatlara satıldığını göz önünde bulundurun. Amerika'dan doğrudan getirilmiş iPad'ler için bir de IMEI kaydı ile uğraşmak zorunda kalacaksınız. Uygun fiyatlı, IMEI kaydı yapılmış iPad bulursanız o zaman durum değişebilir:)

Ürün Fotoğrafları

img 2724 100 cw85 ch85 thumb Samsung Galaxy Tab İncelemesi img 2726 100 cw85 ch85 thumb Samsung Galaxy Tab İncelemesiimg 2727 100 cw85 ch85 thumb Samsung Galaxy Tab İncelemesi img 2740 100 cw85 ch85 thumb Samsung Galaxy Tab İncelemesi img 2742 100 cw85 ch85 thumb Samsung Galaxy Tab İncelemesi img 2744 100 cw85 ch85 thumb Samsung Galaxy Tab İncelemesi img 2756 100 cw85 ch85 thumb Samsung Galaxy Tab İncelemesi img 2749 100 cw85 ch85 thumb Samsung Galaxy Tab İncelemesi img 2769 100 cw85 ch85 thumb Samsung Galaxy Tab İncelemesi img 2765 100 cw85 ch85 thumb Samsung Galaxy Tab İncelemesi img 2755 100 cw85 ch85 thumb Samsung Galaxy Tab İncelemesi