Tatile gideceksiniz ama siz uzaktayken bilgisayarınızı başkasının kullanmasını istemiyorsunuz. Kimi engellediğinize bağlı olarak farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Örneğin kardeşinizin -veya ev/iş arkadaşınızın- teknik bilgisi olmadığını biliyorsanız, sizi fazla uğraştırmayacak yazılımsal engeller yeterli olacaktır. Duruma göre "tedbiri elden bırakmayayım" diyorsanız, donanımsal engeller de koyabilirsiniz. Her yöntemin dikkat edilmesi gereken noktaları bulunuyor.

1. Kullanıcı hesabınız için parola oluşturabilirsiniz. Ancak parolayı sıfırlayabilen yazılımlar bulunuyor. Bu yazılımları kullanan kişiyi azarlama fırsatınız varsa bile parolanız silinmiş ve sisteminize girilmiş olacaktır.

2. Aklınızdaki bilgisayarınızın kullanılmasından öte özel dosyalarınıza ulaşılması ise ikinci bir kullanıcı hesabı yaratıp erişimi belirli disklerle ve programlarla sınırlayabilirsiniz. Fakat optik sürücü veya USB bellek üzerinden çalıştırılabilen işletim sistemleri aracılığıyla da bilgilerinize ulaşılabilir.

3. BIOS -veya UEFI- parolası oluşturabilirsiniz. Bu durumda doğru parola girilmeden işletim sistemi harici disk üzerinde olsa da yüklenmeyecektir. Öte yandan kasa açılabiliyorsa anakart pili sökülerek ve "jumper" kısa devresi ile BIOS bilgisi sıfırlanabilir. Dizüstü sistemlerde ise sıfırlama daha zordur. Dizüstü sisteminizin BIOS parolasını unutmak bilgisayarı teknik servise göndermekle sonuçlanabilir.

4. Bilgilerinizi bir şifreleme programıyla şifreleyebilirsiniz. Böylece bilgisayarınız herhangi bir şekilde açılsa da veya diskiniz farklı bir sisteme bağlansa da dosyalarınıza erişilemeyecektir. Ancak şifreleme parolanızı unutursanız bilgilerinizi kaybedersiniz!

5. Diski söküp güvenli bir yerde saklayabilir veya yanınızda götürebilirsiniz. Diski anti-statik torbaya veya harici disk kutusuna koymanız elektrik yükü birikiminden koruyacaktır. Taşırken dikkatli olun, sert bir darbeye maruz kalırsa disk zarar görebilir. Bir de diski götürdüğünüz yerde unutmamaya çalışın :)

Tabii bu maddelerden sadece birini seçme zorunluluğunuz yok. Yöntemlerin birkaçını bir arada uygulayarak kimsenin bilgisayarınızı kullanmayacağından ve dosyalarınıza erişemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Siz olsanız nasıl engellerdiniz?