Hepinize iyi pazarlar olsun;

Bugünkü sohbetimizi web tarayıcılarına ayıralım dedik. Gerçi kaç zamandır kafamda sizlerle bu konuyu paylaşmak var ama kısmet bugüneymiş. Ne zaman bu konuyla ilintili bir haber girsek, her kafadan bir ses çıkıyor. Üzerinde bu derece ihtilafa düşülen başka bir altbaşlığımız yok desek yeridir hatta. Bu durumda da tabii ki, haberimizi okuyan görece bilgisiz dostlarımız kafaları daha da karışık bir şekilde uzaklaşıyorlar. :) Hal böyleyken biz de dedik ki, şöyle bir toparlayalım mevzuyu. Ne neymiş paylaşalım bakalım.

web taray%C4%B1c%C4%B1lar%C4%B1 550x309 Haftasonu Sohbeti: Hangi web tarayıcısı?

Asıl merak ettiklerimiz neler ilk olarak onları altbaşlıklar halinde verelim:

  • Öncelikli web tarayıcınız hangisi?
  • Kullandığınız ikincil bir tarayıcı var mı? Eğer varsa, mecburiyetten ötürü mü yoksa devamlı surette kullandığınız bir tarayıcı mı bu. Yani örneğin "belirli sitelere x ile değilde y ile giriyorum" gibi.
  • Tarayıcıda en olmazsa olmazlarınız neler? Misal hız mı daha önemli yoksa uyumluluk mu vb. ?
  • 'X' tarayıcıyı kullanıyorum ama 'y' tarayıcısına şu özellik gelse anında ona kayarım?

vs. vs.

Ve tabii ki, bu yazımızda da, bu tür sohbetlerimizin ana düsturu yine değişmiyor: Yani verdiğimiz yanıtları açıyor ve mantıklı bir temele oturtuyoruz. Ve böylece konuyla ilgisi çok da bilgisi olmayan okuyucularımız olabildiğince doyuyorlar bilgiye. Sonra da sizden duacı oluyorlar. :)

İlk cevap da benden gelsin:

Eskiden Opera tek vazgeçilmezimdi. Şimdiyse uzunca bir süredir sadece Chrome'u kullanıyorum. Hem tasarımı hem de hızı inanılmaz muazzam. Eklentileri de neredeyse Firefox ile boy ölçüşecek duruma geldi. Eksikliği yok desem yeri. Yavaş internet bağlantısı olan yerlerde de Opera kullanıyorum, Turbo özelliği gerçekten de bu tür durumlarda can simidi gibi yetişiyor. Chrome'a da böyle birşey gelse hiç fena olmaz hani. Bu arada bazıları Google'ın kişisel bilgilerime çok burnunu soktuğunu söylüyor ama umurumda bile değil. Gizlim saklım yok. Sorsalar zaten söylerim, o derece. :)

**********

Hepinize keyifli pazarlar….