AMD'nin, ION platformlarına rakip olarak ürettiği Fusion tabanlı MSI'ın E350IA-E45 Mini-ITX anakartını inceliyoruz.

amd the future is fusion 1920x1080 550x309 MSI E350IA E45 Mini ITX Anakart İncelemesi

Intel bir önceki nesil Core i3 ve Core i5-600'lerindeki gibi ikinci nesil Sandy Bridge kod adlı Core işlemcilerinde de grafik yongasını işlemciye dahil veriyor. Her ne kadar üst seviye olmaktan uzak bu gömülü GPU'lar sadece düşük çözünürlükte oyun oynatabilen nispeten vasat bir performansa sahip olsalar da, temelde kullanıcıların giriş seviyesi ekran kartı ihtiyacını karşılayacak düzeydeler.

Bunun yanında Nvidia'nın Intel Atom işlemcileri arkasına alarak ürettiği ION ve ION2 teknolojisi uzun bir süredir rakipsiz olarak sınıfında liderlik koltuğunda oturuyor. Intel'in düşük güç tüketimine sahip Atom işlemcileri ve yüksek tanımlı videolara donanımsal destek veren Nvidia GPU'larının harmanlandığı bu platform, özellikle dizüstü ve HTPC sistemlerde yüksek satış rakamlarına ulaştı. Ancak AMD'nin, uzun bir süredir hazırlığını yaptığı Fusion mimarisi ile bu rakipsiz piyasaya hızlı bir şekilde girmesiyle işlerin rengi değişti. Başlangıç olarak düşük güç tüketimi ve hepsi bir arada formülü ile dizüstü sistemlerde kullanılmaya başlanılan Fusion platformu, inceleme konumuz olan MSI E350IA-E450'de olduğu gibi HTPC sistemlerde sıklıkla tercih edilen Mini-ITX platformlarına da konuşlandırıldı.

AMD'nin Fusion APU (Accelerated Processing Unit-Hızlandırılmış İşlem Birimi) olarak adlandırdığı gömülü grafik birimine sahip Brazos serisi yeni işlemciler başlangıç olarak 4 modelle karşımıza çıktı. Ontario kod adını taşıyan C serisi: tek çekirdek 1.2 GHz'lik C-30 ve çift çekirdekte 1 GHz hızında çalışan C-50 modellerinden oluşuyor. Her iki işlemci de 9 watt TDP değerine sahip. Daha üst seviyedeki Zacate kod adlı E240 (tek çekirdek) ve E350 (çift çekirdek) işlemciler sırası ile 1.5 ve 1.6 GHz hızlarında çalışıyor. Zacate'ler 18 watt'lık ısıl tasarım gücüyle Ontario versiyonlarından daha fazla güç tüketiyorlar. AMD'nin zaten uzun süredir işlemcide yerleşik bulundurduğu bellek denetleyicisi bu işlemcilerde de var.

apu 550x530 MSI E350IA E45 Mini ITX Anakart İncelemesi

APU'nun grafik birimi tarafında ise Ontario işlemcilerde AMD Radeon HD 6250 bulunurken, E serisi yani Zacate'ler AMD Radeon HD 6310'la takviye edilmiş. AMD'nin işlemci dışında iddialı olduğu grafik arabirimleri DirectX-11 uyumlu. Her iki APU, AMD'nin 6000 serisiyle birlikte sunduğu UVD3 (Unified Video Decoder) desteğine sahip. UVD, yüksek işlem gücü gerektiren H.264/MPEG-4 AVC ve VC-1 ile kodlanmış yüksek tanımlı videoların GPU üzerinden çözülmesini sağlayan bir teknoloji. Bu sayede işlemci gücü ne kadar düşük olursa olsun, 1080p videolar donanımsal hızlandırma sayesinde kesintisiz bir şekilde izlenebiliyor. AMD Radeon HD 6310 ile HD 6250 arasındaki en önemli fark ise çalışma frekanslarında. HD 6250 280 MHz'de, Radeon HD 6310 ise 500 MHz'de çalışıyor.

Fusion mimarisinde kullanılan Hudson-M1 yonga setinin doğal USB 3.0 desteği yok ama AMD, daha üst modeller olan Hudson-M3 ve D3 modellerinde bu desteği sağlamış. Ancak biraz sonra incelemesini yapacağımız MSI'ın E350IA-E45'de olduğu gibi ikinci parti donanım/yazılımla da USB 3.0, MSI'la birlikte pek çok Fusion tabanlı anakartın üzerine entegre edilerek sorun çözülmüş durumda. 6 adede kadar SATA III 6 Gb/s yuvası ve PCIex16 (x4 bant genişliğinde) slotunun yanında yonga setinin RAID desteği bulunmuyor. Bu da yine Hudson-M2 ya da M3 gibi platformlara saklanmış durumda.

35clf7p1 550x361 MSI E350IA E45 Mini ITX Anakart İncelemesi

Intel'in ION versiyonlarına karşı AMD'nin üretimi Fusion teknolojisi kısaca bu şekilde. Bakalım AMD'nin başkan yardımcısı Rick Bergan'ın "Fusion işlemcileri, x86 mimarisinin lanse edilmesinden bu yana geçen 40 yıllık süreçteki en mükemmel başarı" olarak nitelendirmesi yada AMD'nin "The Future Is Fusion" iddiaları ne kadar doğru…