iPad 2'nin duyurulmasının hemen ardından Apple, ilk iPad'in fiyatlarında bir düzenlemeye gitti ve 100$ daha aşağıya çekti. Tabii doğrudan Apple'in iPad sayfasına gittiğinizde sizi artık iPad 2 ürünleri karşılıyor.

Tabii öte yandan iPad'in ikinci el'de satışları da özellikle ABD'de inanılmaz artmış. Örneğin Gazelle adlı sitede, sadece Çarşamba günü 2500 iPad'in ikinci elde satıldığı görülüyor. Bu da 1 milyon dolarlık bir ticaret hacmi.

Gazelle'nin iletişimden sorumlu kişisi Kristina Kennedy, ürün duyurusundan sonra ikinci el pazarının hareketlilik oranı, yeni gelen ürünün ne kadar satılacağı konusunda fikir verdiğini belirtiyor. Örneğin, iPhone 4 çıktığında bir önceki nesil olan iPhone 3GS'in ilk günde satış oranı sadece 1200 adet'te kalmış. iPad ise, bunun iki katı.

Başka bir kullanıcılar arası alışveriş sitesi olan NextWorth'de, son 3 günde gelen iPad ilan sayısı, tüm Şubat ayında gelen ilanların sayısında 3 kat fazlaymış.

Peki ülkemizde durum nedir?

Bu tür alışverişlerde işlek olarak kullanılan Sahibinden.com'un iPad ilanlarına baktığımızda, 2 ve 3 Mart'ta toplam 79 iPad ilanı verilmiş. 23 – 24 Şubat tarihlerinde ise 54 iPad ilanı verilmiş.

Türkiye resmi satış yakın olmadığı için ciddi farklar söz konusu değil ancak yine de burada bile hareketlilik olduğu kesin.

Son bilgi ise, en fazla satışa çıkan iPad modeli 16 GB WiFi olan model.