Türksat, Google'ın harita servisi Google Maps'e alternatif olması amaçlanan yerli uydu üzerinden yer izleme hizmeti sunacak olan Türksat Maps'i kullanıma açtı.

turksat maps Türksat Maps hizmeti açıldıKonuyla ilgili açıklamasında, projenin altında yatan ana sebebin Google Maps'e olan bağımlılığın ortadan kaldırılması olduğunu dile getiren Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay,  Google'ın YouTube yasaklanınca harita servisini kapattığını ifade ederek, bundan böyle bu durumun sorun teşkil etmeyeceğini söyledi.

İlk etapta sadece Türkiye için kullanıma sunulacak olan hizmetin ilerleyen dönemlerde genişletilebileceğini ifade eden Dalbay'ın konuşmasının devamında söyledikleri özetle şöyle:

Türkiye'nin her yerinin uydu görüntülerini sayısal ortama aktardık. Türkiye'nin 2009 ve 2010 yıllarında kaydedilen ve en çok kullanılan, merak edilen yerlerini -ki bu dörtte birine karşılık geliyor- bundan sonra her yıl güncelleyeceğiz. Türksat Maps'te görüntülerin güncellenme süresinin Google'dan daha kısa olması da bir diğer avantaj. Bizim görüntüleri güncelleme aralığımız bazı yerlerde 6 aya kadar düşerken bazı yerler içinse 1,5 yıl olacak. Yani ortalamamız 1 yıl. Buna karşılık Google da bu aralık 2 yıl idi. Belki Google da bundan böyle ülkemizde daha sık güncellemeye gider.

Türksat Maps'in resmi sayfasına buradan erişebilirsiniz.