Apple MacBook Pro, kullanıcılara bir kaç konuda önemli avantajlar sağlıyor: Güvenlik, performans, çoklu işletim sistemi desteği, yeni teknolojilere verilen destek, kullanım kolaylığı, şık tasarım ve mıknatıslı güç adaptörü gibi ince düşünülmüş ayrıntılar. Aşağıdaki video size bu konuda editörlerin fikirlerini verecektir.

Stabilite ve Güvenlik

MacBook Pro, işletim sistemi ve donanımıyla bir bütün olarak tasarlandığı için stabilite ve performans konusunda çok başarılı sonuçlar veriyor. Sistem kilitlenmeleri gibi sorunlar, Mac OS kullanıcılarının pek de rastladığı bir sorun değil. Bu stabilite ve performansından ötürü Final Cut gibi profesyonel video düzenleme yazılımları endüstri profesyonelleri tarafından tercih ediliyor örneğin.

Yazılan virüs ve tehditlerin önemli bir çoğunluğu Mac OS'u hedef almadığı için, Mac OS kullanırken güvende sayılırsınız. Antivirüs yazılımı yüklemenize gerek kalmadığı gibi, sürekli güncel bir web tarayıcı ile Internet'te sörf yapmak, bir çok kullanıcı için yeterli yazılım güvenliğini sağlayacaktır.

overview gallery2 20110224 550x300 MacBook Pro: Tercih sebepleri nelerdir?

Kullanım Kolaylığı

Özellikle Apple tarafından sunulan yazılımların çok basit arayüzü sayesinde, temel uygulamalarda kullanım çok kolay. Örneğin, iLife 11 paketi içerisinde gelen iMovie video düzenleme yazılımı ile herkes çok kısa süre içerisinde kendi klibini rahatça yaratabilir.

carousel movies 01 550x381 MacBook Pro: Tercih sebepleri nelerdir?

PC tarafında alternatifi olmayan Mac uygulamalarından birisi: iMovie

App Store, yani uygulama mağazsının da Mac OS'a entegre edilmesi sayesinde artık bir uygulama ihtiyacınız olduğunda çok uzaklara gitmenize gerek kalmıyor. App Store içerisindeki binlerce yazılım arasından işinize yarayanı tek tıkla yüklemek mümkün.

Time Machine gibi yedekleme aracı, hiç deneyim sahibi olmayan kullanıcılar için oldukça kolay bir veri yedekleme imkanı sunuyor. Bir defa ayarlıyorsunuz ve sistem kendi kendisini artık otomatik olarak yedekliyor.

software backup20110224 550x343 MacBook Pro: Tercih sebepleri nelerdir?

Time Machine, kullanımı oldukça kolay, Mac OS ile beraber gelen yedekleme yazılımı.

software macosx20110224 550x343 MacBook Pro: Tercih sebepleri nelerdir?

Çok İşletim Sistemi Desteği

Boot Camp ya da Parallels gibi 3. parti yazılımlar ile MacBook Pro'lara Windows işletim sistemini kurmak mümkün. Bu  özellik, yazılım geliştiriciler için sistemi çok yönlü kullanabilmelerine imkan tanıyor ve çoklu platformlar için uygulama geliştirebiliyor.

Ya da yıllardır alıştığınız bir yazılımı yine bu sayede Mac OS altında kullanabiliyorsunuz.

İnce Düşünülmüş Detaylar

Mıknatıslı şarj adaptörü ucu sayesinde, güç kablosuna ayağınız takılsa bile dizüstü sisteminiz düşmüyor. Ya da trackpad'in çoklu dokunmatik özelliği sayesinde webde çok daha rahat gezinebiliyor, fotoğraflara daha hızlı bakabiliyorsunuz. Hızlı erişim atanmış fonksiyoın tuşları (F) sayesinde uygulamalar arasında çok hızlı geçiş yapabiliyor ya da çok sık kullandığınız bir yazılımı şimşek hızıyla çalıştırabiliyorsunuz. Bunların hepsi aslında kullanım kolaylığını beraberinde getirse de, ince detaylar olarak karşımıza çıkıyor.

software macosx expose20110224 550x343 MacBook Pro: Tercih sebepleri nelerdir?

Expose özelliği sayesinde, o anda sisteminizde çalışan uygulamalara hızlıca erişmek mümkün.

Yeni Teknolojiler

MacBook Pro'lar yeni teknolojilerin uygulanması konusunda öncü sayılabilir. Esas adı IEEE 1394 olan portun adı, Mac'ler sayesinde FireWire olarak kaldı. Thunderbolt gibi Intel'in yeni nesil bağlantı teknolojileri MacBook Pro'lar tarafından destekleniyor. Çoklu dokunmatik trackpad'i, manyetik özellikli şarj adaptörü ucu, işletim sistemine entegre edilen ve bir çok işletim sistemi için ilham kaynağı olan özellikler (Spotlight, Dashboard, Expose gibi ), teknoloji konusunda MacBook Pro'ların cimri olmadığını gösteriyor.

Şık Tasarım

MacBook Pro'un tasarımı, piyasadaki diğer dizüstü sistemlerden yıllardır çok farklı. Şık kasası, kendisini sürekli belli ediyor. Eğer ona iyi bakarsanız, 4 yıl sonra bile halen şıklığından birşey kaybetmemiş olduğunu göreceksiniz. Yeni nesil MacBook Pro'larda tek parça gövdeye sahip olmasından ötürü, oldukça da dayanıklı.

overview hero20110225 550x172 MacBook Pro: Tercih sebepleri nelerdir?

Daha detaylı bilgi için: bilkom.com.tr/macbookpro

Bu bir tanıtıcı reklamdır.