Gümrük mevzuatının değişmesi etkilerini göstermeye başladı bile. Kozmetik alanında sektörün en mükemmel hizmet veren çevrimiçi kuruluşlarından birisi olan StrawberryNET Türkiye'ye ürün gönderimini durdurma kararı aldı.

e al%C4%B1%C5%9Fveri%C5%9F Yurtdışı alışveriş siteleri, Türkiyeye ürün gönderimini durdurmaya başladıBildiğimiz gibi geçtiğimiz ay sonlarında yenilenen yönetmelikle birlikte yurtdışından getirilen mallara yönelik birtakım sınırlamalara imza atılmıştı. Yeni yönetmeliğe göre, çevrimiçi yurtdışı alışverişlerinde 150 avro altı tutarlarda 2 ayda en fazla 1, bir yıl içerisinde ise en fazla 5 defa vergi muafiyetinden yararlanabilecek olunması karara bağlanmış ve bununla beraber önceki suiistimaller 'bahane edilerek' gıda ile kozmetik ürünlerinin getirtilmesi ise tamamen yasaklanmıştı.

İşte yeni yönetmelikle beraber StrawberryNET firması Türkiye'ye ürün gönderimini durdurma kararı aldı. Sitelerinde yayımladıkları konuyla ilgili açıklamayı aktarıyoruz:

Ne yazık ki son düzenlemelerle ile bugüne kadar bizim de satış yaptığımız siz değerli müşterilerimiz de dâhil olmak üzere posta yolu ile size ürün göndermiyoruz.

Bu kısıtlamanın özellikle kozmetik ürünlerine getirilmesinin hem sizin açınızdan ve hem de bizim açımızdan adil olmadığını düşünüyoruz ve Türkiye'nin bu uygulamayı yapan tek ülke olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Tüketici olarak kendi ihtiyacınız için küçük oranlarda yapacağınız satın alma özgürlüğünüzün sizin en doğal hakkınız olduğuna inanıyoruz.

Bu doğrultuda bazı konuları size açıklama ihtiyacı hissediyoruz

Geçen yıl basında çıkan bazı haberlerde StrawberryNET'in Türkiye cirosu hakkında akıl almaz rakamlar yazılmaktadır. Bunlar çok abartılmış, herhangi bir kaynağa dayanmadan uydurulmuş bilgilerdir. Böyle abartılmış gerçek dışı bilgiler yetkililerin yanlış yönde dikkatlerini çekmiştir.

Uluslararası serbest ticaretin engellenmesi, sınırların kapatılması hiçbir zaman halka fayda getirmez. Bu tür uygulamalar ürün çeşidinin ve kalitenin düşmesine yol açar.

Rekabetin yok edilmesi tüketicilerin kaybetmesine, belli grupların yüksek karlar elde etmesine neden olur.
Bu hakkınızı istediğinizi biliyoruz ve sizi destekliyoruz.

Bir tüketici olarak, nereden ve kimden satın alacağınızı seçme özgürlüğüne sahip olmanız gerektiğine inanıyoruz.

Türkiye'de bulamadığınız bir ürünü yurtdışından getirme hakkına sahip olduğunuza inanıyoruz.
Büyük şehirler dışında görev yapan doktor, öğretmen ve diğer meslek sahiplerinin büyük mağazalara ulaşma imkânı yoktur. Ülkenizin her noktasında görev yaparken tüm kozmetik ürünlerine ulaşma hakkına sahip olduğunuza inanıyoruz.

Yoğun bir çalışma temposunda mağazaları gezme olanağınız yoksa zengin ve kaliteli çeşitleri içeren bir web sitesinden alışveriş hakkına sahip olmanız gerektiğine inanıyoruz.

Dünyada 200 ülkeye yaptığımız hizmeti sizin için de yapmaya devam etmek isteriz. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için yetkililere sesimizi duyurmaya ve anlatmaya devam edelim.

Bu konuda yoğun bir çalışma içerisinde olduğunuzu, yetkili makamlara ve ilgili STK'lara bilgilendirme yaparak girişimlerde bulunduğunuzu görüyoruz ve buna devam etmeniz halinde bu durumun düzeleceğine inanıyoruz. Bizde uluslararası alanda girişimlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

Saygılarımızla