Başbakan Erdoğan'ın seçim öncesi düzenlediği mitinglerde elinde sıklıkla gördüğümüz öğrencilere dağıtılacak tabletler yerli üretim olacak.Bugün çeşitli gazetelerde yer alan habere göre, tablet projesi için düğmeye basan hükümet; ilköğretimde okuyan yaklaşık 15 milyon öğrenciye ücretsiz verilmesi hedeflenen, e-kitap okuyucusu işlevi görecek bu tablet bilgisayarların ülkemizde üretilmesi için harekete geçmiş durumda.

yerli tablet Bakan Nihat Ergün: Öğrencilere dağıtılacak tabletler Türkiyede üretilecek

Konuyla ilgili konuşan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ilgili açıklamasında yerli sanayinin geliştirilmesi amacıyla kamu ihale ve alımlarında yerli malı kullanımının arttırılmasına yönelik çalışmaların kapsamını genişlettiklerini söylerken, alıcının devlet olduğu büyük işlerde devletin 'büyük alım gücünü' kullanarak hem fiyat hem de yerli üretim avantajını değerlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

MEB'in e-kitap projesini yerli tablet bilgisayar üretiminin geliştirilmesinde itici güç olarak planladıklarını dile getiren bakan, 'yerli malı' üretimde yerli ya da yabancı firma ayrımlarının olmadığına vurgularken, önemli olan noktanın bilgisayarların Türkiye istihdamına ve ekonomisine katkı sağlaması olduğunu ve bunun için gerekli teşviki sağlayacakları notunu düştü.

Açıklamasının devamında, Türkiye'de bunu yapabilecek en az 8-10 firma olduğunu belirten Ergün sözlerini şöyle noktaladı:

Okullara 1 milyon bilgisayar alımıyla ilgili projede kullanamadığımız yerli malı avantajını bu sefer gerçekleştireceğiz. Devlet 4 yılda 15 milyona yakın tablet bilgisayar satın alacak. 7,5 milyar dolara yakın dev bir pazardan bahsediyoruz.

Demek ki, tabletler ya Arçelik, Vestel, Exper veya Casper gibi Türk markalarının imzasını taşıyacak ya da  Türkiye'de üretim tesisi açan Foxconn gibi uluslararası markalar tarafından üretilecek.