Hükümet, bizler için olmasa dahi gelecek nesiller adına epey önemli denilebilecek bir karara imzasını atarak, öğrencilere dağıtacağı 15 milyon tabletin F klavye ile üretileceğini açıkladı.

fatih projesi Gelecek nesillerimiz F klavye ile büyüyecek

FATİH (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirmeHareketi) Projesi dahilinde okullara dağıtılacak olan bilgisayarlar bu bağlamda dilimize daha uygun olduğu gerekçesi ile 'F klavye' ile gelecekler. İlk olarak Ankara'da bir ilköğretim okulunda pilot olarak başlayacak olan uygulama, gelecek dönemden başlamak suretiyle tüm okullarda yaygınlaştırılacak.

F klavye girişimlerinin altındaki isim olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı (ve aynı zamanda Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı) Ekrem Erdem ilgili açıklamasında şunları ifade etti:

Bu işin peşini bırakmayacağım. Q klavye Türkçe'ye ters, Q klavye ile yazmak daha zor. F klavyede ise Türkçe'de çok kullanılan harfler hemen parmaklarımızın altında. F klavye ile yazı akıp gidiyor. İlk etapta, bilgisayarla henüz tanışan çocuklarımıza yoğunlaşacağız.

f klavye 550x353 Gelecek nesillerimiz F klavye ile büyüyecek

Bunun yanısıra parti içerisinde de F klavyeyi yaygınlaştırma kararı alan AK Parti, genel merkezde çalışan personeline yönelik F klavye yazım kursu açarken, 60 saatlik bu kurs sonunda Q klavyeden F klavyeye geçen personele aylık 50 TL ek ödeme yapılmasına karar verildiğini açıkladı.